אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתאום כולם רוצים את אפריקה ישראל

פתאום כולם רוצים את אפריקה ישראל

נציגי הצדדים המעוניינים ברכישת אפריקה ישראל בהסדר חוב או בחלקים הפכו את אסיפת מחזיקי האג"ח לתחרות הכפשה הדדית, אך הביאו גם אורח מפתיע: עמוס לוזון, שהחליט שהוא רוצה את דניה סיבוס מהיום למחר, גם בלי בדיקת נאותות. לדברי בן־משה, גם יגאל דמרי רוצה את דניה

13.11.2017, 07:30 | יניב רחימי

אסיפת מחזיקי האג"ח של אפריקה השקעות, אתמול בתל אביב, התנהלה במתכונת של תחרות יופי. כל המשקיעים שמעוניינים בנתח מאפריקה השקעות חדלת הפירעון עלו על הבמה, ואיש־איש בתורו הציג באותות, במופתים ובמספרים כמה שההצעה שלו טובה יותר וכמה שהוא מתאים יותר. אלא שהחלק של הכישרונות בתחרות היופי הסתכם בעיקר בהשלכת בוץ, כאשר כל מתמודד טרח להסביר כמה ההצעה של האחר בעייתית. 

קראו עוד בכלכליסט

כך קרה שאחרי 544 ימים של משא ומתן שחלפו מאז שאפריקה חלה לדון בהסדר חוב עם משקיעים, כל התהליך נפתח מחדש. כעת הנציגות של מחזיקי האג"ח מצפה להסכמתה או סירובה של קבוצת סיידוף לדחיית את מועד ההצבעה על הצעת ההסדר שהיא הגישה, כדי לאפשר לנאמנים לדון עם המתמודד החדש־ישן מוטי בן־משה על ההצעה שהגיש בסוף השבוע לרכישת אפריקה נכסים וחברת המפעיל כביש 6.

ראשון להסיר את הכפפות היה מוטי בן־משה, שבתחילת ההסדר חבר ללב לבייב, פרש מהמירוץ בתחילת יולי השנה וחזר. בן־משה הטיל דופי בהצעת קבוצת סיידוף ואמר כי "קבוצת סיידוף הביאה את השיטה האמריקאית. הם עושים למשקיעים את שיטת הסלמי". בן־משה טען שההצעה של קבוצת סיידוף מלאה "טריקים ושטיקים" ושההצעה שהוא הגיש עדיפה ומיטיבה עם מחזיקי האג"ח. לדבריו, יש לו אינדיקציות על כך שהצעתו זוכה לתמיכה מצד רוב המחזיקים בשלושת סדרות האג"ח של אפריקה.

בקרבות בוץ אי אפשר להשתתף עם חליפה לבנה, וגם נציגי סיידוף לא בחלו בטענות כלפי בן־משה. "זה נכון שאנחנו הבאנו את השיטה האמריקאית. זאת שיטה שיטה שבה בודקים לפני שמגישים הצעה", אמר הנציג של משפחת סיידוף, אייל ידווב.

אחת הטענות המרכזיות של קבוצת סיידוף כלפי בן־משה היא שאת חלק הארי של המימון הנדרש לצורך רכישת אפריקה נכסים הוא מתכוון לגייס באמצעות אג"ח על ידי אלון רבוע כחול. לדברי ידווב, "המוניטין של בן־משה זה שהוא הפסיד 600 מיליון שקל (בהשקעה באי.די.בי – י"ר) ועכשיו הוא עומד להפסיד 600 מיליון שקל נוספים, רק שזה לא יהיה מכספו, אלא מכספי מחזיקי האג"ח של רבוע כחול".

מוטי בן משה ונתי סיידוף , צילום: אוראל כהן מוטי בן משה ונתי סיידוף | צילום: אוראל כהן מוטי בן משה ונתי סיידוף , צילום: אוראל כהן

 

לוזון רוצה את דניה לפי שווי של 525 מיליון שקל

בעוד הנוכחות של בן־משה ושל קבוצת סיידוף באסיפת מחזיקי האג"ח היתה צפויה, הופעתו של עמוס לוזון היתה בגדר הפתעה. כשבן־משה סיים את דבריו, שהיו ארוכים מהמקובל, לוזון הבטיח לקצר ועמד בהבטחתו.

לוזון, לדבריו, מעוניין לרכוש את דניה סיבוס, החברה־הבת של אפריקה ישראל (בבעלות מלאה) שמחזיקה בשליטה בחברת הנדל"ן אפריקה מגורים. ההצעה של לוזון, שמוגשת באמצעות החברה הפרטית שבבעלותו, היא לפי שווי של 525 מיליון שקל. מתוך הסכום הזה 100 מיליון שקל ישולמו במזומן וחלק הארי של התמורה, 425 מיליון שקל, באמצעות אג"ח שיונפק.

מתמודד נוסף שששמו הוזכר כמי שמתעניין רכישת דניה סיבוס הוא יגאל דמרי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן י.ח דמרי. שמו הועלה על ידי בן־משה, שטען שדמרי שוחח עמו ואף הסכים ששמו יועלה באופן פומבי במסגרת האסיפה. דמרי לא נכח באסיפה.

עמוס לוזון באסיפת מחזיקי אפריקה אתמול , צילום: עמית שעל עמוס לוזון באסיפת מחזיקי אפריקה אתמול | צילום: עמית שעל עמוס לוזון באסיפת מחזיקי אפריקה אתמול , צילום: עמית שעל

כעת מחזיקי האג"ח של אפריקה צריכים לבחור בין שתי חלופות. האחת היא השלמת העסקה למכירת השליטה באפריקה לקבוצת סיידוף והשנייה היא מכירה של נכסיה של אפריק בחלקים: אפריקה נכסים לבן־משה ודניה סיבוס לקבוצה בראשות גד זאבי ולי קוסברג, או לוזון או דמרי, או כל מי שירצה בה ויהיה מוכן לשלם הכי הרבה.

"אני יודע הכי טוב מה מצבה האמיתי של דניה סיבוס", אמר לוזון ברמיזה להצעה של קבוצת קוסברג בשותפות עם זאבי, והוסיף "ביזמות למגורים אני מבין יותר מכל אחד אחר".

"סיידוף הציע לי לפרוש ולקבל עסקאות אחרות"

אחד הנושאים שעלו באסיפה היה בעל השליטה באפריקה, לב לבייב. לבייב שלח מכתב לבן־משה שבו נטען שבן־משה התחייב שלא להגיש הצעה בלי לבייב. בן־משה טען במהלך האסיפה שההתחייבות הזאת לא חלה על הגשת הצעה לנכסים של אפריקה. לקראת סוף האסיפה בן משה התנצל בפני קבוצת סיידוף אם דבריו פגעו בהם, וטען שנאמר לו שאם לא יתמודד מולם הם ישקלו לשתף אתו פעולה בעסקאות אחרות. נציגי סיידוף הכחישו את הדברים.

בסוף האסיפה התייחס עו"ד אופיר נאור למעורבות של לבייב, וטען שאם בעל השליטה מנסה למנוע הצעה מיטבית ממחזיקי האג"ח של חברה בחדלות פירעון – זה מעשה חמור והנושא יבדק. הצעת הסדר החוב של קבוצת סיידוף כוללת סעיף של פטור מלא ומוחלט לבעל השליטה, לב לבייב, ולנושאי המשרה הבכירה בחברה. לא מן הנמנע שעובדה זאת הופכת את ההצעה של קבוצת סיידוף לאטרקטיבית עבור לבייב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות