אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון גדול לבואינג: אמירייטס תרכוש 40 מטוסי דרימליינר ב-15 מיליארד דולר

ניצחון גדול לבואינג: אמירייטס תרכוש 40 מטוסי דרימליינר ב-15 מיליארד דולר

ענקית התעופה של איחוד האמירויות הפתיעה עם בחירה במטוס של החברה האמריקאית; איירבוס המאוכזבת סופגת מכה קשה ומסיימת את הסלון האווירי בדובאי ללא כל עסקה חדשה

13.11.2017, 10:00 | שירות כלכליסט

ניצחון גדול ומפתיע במידה רבה לבואינג, בקרב על עסקת הענק של אמירייטס, אחת מחברות התעופה הטובות והנחשבות בעולם. המתחרה האירופית איירבוס היא כמובן המפסידה הגדולה.  

קראו עוד בכלכליסט

חברת התעופה של האמירויות, מפעילת הטיסות הבינלאומיות הגדולה בעולם, הודיעה אתמול על רכישת 40 מטוסי בואינג 787-10 (הדגם הגדול ביותר במשפחת דרימליינר), בשווי של 15.1 מיליארד דולר. המטוסים יסופקו לחברה החל משנת 2022.

ההודעה פורסמה במסגרת הסלון האווירי בדובאי - יו"ר אמירייטס אחמד בין סעיד אמר כי ה-787 הוא "הבחירה הטובה יותר" עבור חברת התעופה. סמנכ"ל המסחר של בואינג קווין מקאליסטר (Kevin McAllister) אמר בתגובה כי ההודעה "מרחיבה את השותפות הארוכה של החברות, וכי היא תתמוך במשרות רבות בארה"ב".

מדובר בהפסד משמעותי לאיירבוס (שמגיע שלוש שנים בלבד לאחר שאמירייטס ביטלה עסקת ענק לרכישת מטוסי A350 מתוצרת החברה האירופית, בשל אי שביעות רצון מהביצועים). מוקדם יותר החודש אישר מנכ"ל אמירייטס כי הוא מנהל מגעים עם איירבוס על רכישת מטוסי סופר ג'מבו מדגם A380 והערכה בשווקים היתה שאכן זו העסקה שעל הפרק.

על פי דיווחים מדובאי, נציגים בכירים של איירבוס המתינו במסדרונות הסלון האווירי אתמול, בתקווה לחגוג הודעה על חוזה ענק חדש - שאותו לא קיבלו כאמור. דובר איירבוס אמר כי החברה לא מתכוונת להגיב על ענייני מו"מ מול הלקוחות.

מנכ"ל אמירייטס טים קלארק (Tim Clark said) אמר היום כי החברה לא פוסלת רכישת מטוסי A380 של איירבוס בעתיד, אך בראיון ל-CNBC הדגיש כי הדבר יהיה מותנה בכך שאיירובס תתחייב לייצור עתידי של הדגם המבוקש. "אנחנו צריכים להיות בטוחים שאם אנחנו מזמינים מטוסים נוספים אם לא יבטלו את התוכנית, כך שאנו חייבים לקבל התחייבות מצידם על תמיכה בקו הייצור ב-15-10 השנים הקרובות", אמר קלארק.

איירבוס קיבלה השנה פחות ממחצית מההזמנות של המתחרה הגדולה בואינג, והסלון האווירי בדובאי הסתיים מבלי שהודיעה על אף עסקה חדשה. בואינג מצידה, מעבר לעסקת הענק עם אמירייטס, חתמה על הסכם נוסף, למכירת 7 מטוסי דרימליינד מדגם 787-8 לחברת התעופה אזרבאיג'אן איירלינס (Azerbaijan Airlines), במחיר נקוב של 1.9 מיליארד דולר (שצפוי להיות בפועל נמוך יותר).

איירבוס צריכה לספק 200 מטוסים בחודשיים האחרונים של השנה על מנת לעמוד ביעד שהציבה לשנת 2017.  בחודש שעבר עדכנה איירובס כי היא צפויה לעמוד בתחזית שלה, העומדת על מסירת 700 מטוסים במהלך 2017, אף שספק אם תגיע ליעד המקסימלי של 720 מטוסים. בעשרת החודשים הראשונים של השנה מסרה איירבוס 517 מטוסים ללקוחות.

בואינג 787 דרימליינר בואינג 787 דרימליינר בואינג 787 דרימליינר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות