אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשירי ארה"ב נגד הרפורמה של טראמפ: "לא רוצים שתוריד לנו מסים" צילומים: גטי אימג'ס, בלומברג

עשירי ארה"ב נגד הרפורמה של טראמפ: "לא רוצים שתוריד לנו מסים"

מאות מיליונרים ומיליארדרים, ובהם מייסדי בן אנד ג'ריז, ג'ורג' סורוס והנדבן סטיבן רוקפלר, ישלחו מכתב לקונגרס בבקשה כי מסיהם לא יקוצצו ואף יועלו. מנכ"ל אמריקן איירליינס לשעבר: "הרפובליקנים אומרים שאין כסף להשקעות, אבל יש כסף כדי לתת הטבות לעשירים. זה לא הגיוני"

14.11.2017, 07:50 | שירות כלכליסט

בעוד ממשל טראמפ פועל לקידום רפורמת המס שלו, מעל 400 מיליונרים ומיליארדרים, רובם ממעוזי הדמוקרטים מסצ'וסטס, ניו יורק וקליפורניה, ישלחו השבוע מכתב לקונגרס שבו הם קוראים למחוקקים לא לקצץ את מסיהם.

קראו עוד בכלכליסט

רשימת העשירים, הכוללת רופאים, עורכי דין, יזמים ומנכ"לים, טוענת כי הרפובליקנים טועים בכך שהם פועלים להפחתת המסים של המשפחות העשירות ביותר, זאת בעוד החוב הלאומי גבוה ואי־השוויון נמצא ברמתו הגבוהה ביותר מאז שנות ה־20 של המאה שעברה. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי פי

"אנחנו אנשים עשירים, רובינו נמנים עם ה־1% העליונים שאכפת להם מהמדינה ומתושביה, ואנחנו מציבים בקשה פשוטה: אל תקצצו את המסים שלנו", כך נפתח המכתב שנשלח ביוזמת הארגון הליברלי רספונסיבל וולת' (הון עם מצפון). עם החתומים נמנים מייסדי מותג הגלידות בן אנד ג'ריז, בן כהן וג'רי גרינפילד, מעצבת האופנה איילין פישר, מנהל קרן הגידור ג'ורג' סורוס והנדבן סטיבן רוקפלר. מרבית החותמים אינם שמות מוכרים, אך הם נמנים עם 5% העליונים, כלומר בבעלותם נכסים בשווי מעל 1.5 מיליון דולר או שהכנסתם 250 אלף דולר ומעלה בשנה.

תוכנו של המכתב פורסם לקראת פתיחת הדיונים על רפורמת המס שאמורה להוסיף 1.5 טריליון דולר לחוב הלאומי על ידי מימון קיצוצי מס נרחבים לעסקים ולאנשים פרטיים. הקיצוץ הזה עומד במרכז תוכניתו של הנשיא דונלד טראמפ לעודד צמיחה ויצירת מקומות עבודה, כאשר לטענת הרפובליקנים החיסכון לעשירים יופנה קרוב לוודאי להקמת חברות ומפעלים חדשים. "אני סבור שקיצוץ המסים הוא מגוחך", אמר ל"וושינגטון פוסט" בוב קרנדל, לשעבר מנכ"ל אמריקן איירליינס, החתום על המכתב. "הרפובליקנים אומרים שהמדינה לא יכולה להרשות לעצמה להוציא כספים, אבל כן יכולה להרשות לעצמה להעניק לאנשים עשירים הטבת מס. זה לא הגיוני".

העשירים מצדם יעדיפו כי הממשל ישקיע את הכספים בחינוך, במחקר ובפיתוח תשתיות. "תוכניות מס מסוג זה שמטיבות עם העשירים רק מרחיבות את הפערים בארה"ב, שבה 1% העליונים של משקי הבית מחזיקים ב־42% מההון", כתבו בפנייתם.

נקודה מרכזית נגדה יוצאים העשירים היא התוכנית לבטל את מס העיזבון, שחל על ירושות בשווי מעל 5.49 מיליון דולר. ההצעה שתעלה להצבעה בבית הנבחרים מבטלת את המס, בעוד שבסנאט דנים באפשרות להכפיל את הסף ל־11 מיליון דולר. כיום, כ־5,000 משפחות משלמות את המס מדי שנה, כאשר על פי הצעת הסנאט יצנח הנתון ל־1,800 משפחות. "אנחנו קוראים לקונגרס להעלות את המסים שלנו, כדי להבטיח השקעה בשירותים חיוניים", סיכמו הכותבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה