אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנאביס במקום נשכני לידה: בשר חדש לשלד הבורסאי מדיוי צילום: חוות שיח

קנאביס במקום נשכני לידה: בשר חדש לשלד הבורסאי מדיוי

היזם מנחם כהן יצק לתוך השלד פעילות בתחום הקנאביס בקיבוץ בצפון. המשקיעים בתל אביב התלהבו והזניקו את מחיר המניה כמעט פי חמישה

14.11.2017, 07:17 | דרור רייך

הקנאביס הרפואי הוא תחום חם וישראל היא אחת המובילות והמתקדמות בו, אך הדבר עדיין לא בא לידי ביטוי בבורסה המקומית. עד עכשיו היתה רק חברה אחת בתחום שהגיעה לאחוזת בית, תראפיקס ביוסיינסס. כעת תצטרף לבורסה בתל אביב חברה נוספת, שתתמזג לתוך השלד הבורסאי של מדיוי תראפיוטיק.

קראו עוד בכלכליסט

המשקיעים הישראלים הגיבו לפעילות החדשה של מדיוי, והקפיצו את מנייתה ביום חמישי האחרון ב־75%, ביום ראשון ב־62% ואתמול ב־21%, לשווי שוק של 17.5 מיליון שקל.

חברת מדיוי מיזגה במאי 2014 את פעילותה לתוך השלד של גליקומיינדס ומנייתה זינקה ב־1,000% בתוך חודש. החברה, בניהולו של ג'וש רורקה, פיתחה את ה־Laboraide - מנשך המסייע ליולדות להפיג את הלחץ והמיגרנות במהלך הלידה, ובכך מקצר את הזמן שלה. החברה לא הצליחה להתרומם, והשלד (75%) של מדיוי נמכר לפני כמה ימים למנחם כהן, יזם שפעל בעבר בתחום הדיור מוגן, שמכהן כיו"ר ומנכ"ל החברה.

כעת כהן מבקש לצקת לתוך השלד פעילות בתחום הקנאביס. מדובר על פעילות של קיבוץ בצפון הארץ, המחזיק בארבעה אישורים ראשוניים זמניים מטעם משרד הבריאות לגידול, ריבוי, ייצור, אחסון והפצת צמח הקנאביס, ומוצרים בתחום. בנוסף, הקיבוץ מצוי בתהליך לקבלת אישור ראשוני זמני נוסף ממשרד הבריאות, לבית מרקחת לניפוק מוצרי קנאביס. במסגרת ההסכם, הקיבוץ יעניק לחברה 10 דונמים לצורך הפעילות לשלוש שנים.

בהמשך, בהתאם לצורכי החברה הקיבוץ יעניק לה עד 190 דונם לטובת הפעילות. מלבד השטחים האלה, לחברה יש 7.5 דונמים עם מבנה בשטח של דונם, ששימש בעבר מפעל לתוספי מזון ויוסב לייצור מוצרים מקנאביס רפואי. תמורת 51% מהון המניות של פעילות הקיבוץ, מדיוי החדשה בראשות מנחם כהן תשלם 14 מיליון שקל באבני דרך. מדיוי מעריכה שתוכל להתחיל למכור מוצרים על בסיס קנאביס בתוך שנה.

קנאביס, צילום: חוות שיח קנאביס | צילום: חוות שיח קנאביס, צילום: חוות שיח

בנוסף, מזכר ההבנות עם הקיבוץ קובע כי בדירקטוריון החברה יכהן ד"ר אשר הולצר, חוקר פיזיקה גרעינית מהאוניברסיטה העברית. להולצר יש ניסיון רב בניהול חברות פארמה פרטיות וציבוריות, כמו יורג'ן ו־InspireMD.

להערכת מדיוי, תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל מגלגלת כ־145 מיליון שקל בשנה, בעוד שתעשיית הקנאביס הרפואי והקוסמטי בעולם מגלגלת עשרות מיליארדי דולרים בשנה. לכן סכומים אלה צפויים לגדול משמעותית בשנים הקרובות.

בשנים האחרונות בישראל ובעולם היחס כלפי הקנאביס ומוצרים רפואיים וקוסמטיים המיוצרים על בסיסו, עוברים תמורות משמעותיות. ב־22 מדינות בארה"ב יש מדיניות אי הפללה, בשמונה מדינות בארה"ב יש לגליזציה מלאה, ובקנדה היא צפויה להיכנס לתוקף ב־2018.

בישראל לא צפויה לגליזציה של הקנאביס בזמן הקרוב, אך ניתן לראות ניצנים של שינוי בתחום. משרד הבריאות פרסם הקלות בנוגע להגבלות צריכת קנאביס רפואי, ואף הגדיל את מספר הרופאים המוסמכים לרשום רישיונות לקנאביס רפואי מ־36 ל־81 בספטמבר האחרון. את העסקה ליוו עורכי הדין אילן גרזי וניר זוהר ממשרד פרל כהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות