אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות דירוג האשראי S&P הכריזה על ונצואלה כחדלת פירעון צילום: BBC

סוכנות דירוג האשראי S&P הכריזה על ונצואלה כחדלת פירעון

ההחלטה התקבלה לאחר שהמדינה הנמצאת במשבר כלכלי חמור לא עמדה בשני תשלומי ריבית על אג"ח. למהלך צפויות להיות השלכות נרחבות על המדינה ועל מחזיקי האג"ח שלה

14.11.2017, 12:31 | שירות כלכליסט
סוכנות דירוג האשראי S&P היא הראשונה להכריז על ונצואלה כחדלת פירעון, זאת לאחר שהמדינה הנמצאת במשבר כלכלי חמור לא עמדה בתשלומי ריבית על אג"ח. ההחלטה של S&P, אחת משתי סוכנויות הדירוג המרכזיות בארה"ב, התקבלה בסיומו של יום שבו התחייבה ונצואלה לעמוד בתשלומי החובות שלה, שעומדים על 150 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

"המודלים שלנו הצביע על כך שחדלות פירעון של ונצואלה היא בלתי נמנעת, ועצוב מאוד שהגענו לנקודה הכואבת הזו", הגיב רוס דאלן מבנק ההשקעות קראקס קפיטל מרקטס, שסוחר באג"ח ממשלתיות של ונצואלה.

ניקולס מאדורו נשיא ונצואלה, צילום: איי אף פי ניקולס מאדורו נשיא ונצואלה | צילום: איי אף פי ניקולס מאדורו נשיא ונצואלה, צילום: איי אף פי

הסוכנות הורידה את דירוג האשראי של המדינה הדרום אמריקאית לחדלות פירעון סלקטיבית (selective default) לאחר שלטענתה הממשלה לא עמדה בשני תשלומי ריבית על אג"ח. למהלך צפויות להיות השלכות נרחבות על המדינה ועל מחזיקי האג"ח שלה. אי עמידה בתשלומים עלולה לאפשר למשקיעים להכריז על הממשלה כחדלת פירעון, בעקבות זאת מחזיקי האג"ח יוכלו להכריז על חדלות פירעון גם על חובות אחרים של ונצואלה, ובכך להכניס לפאניקה את הנושים הרבים. המשקיעים המחזיקים באג"ח שהוכרזו כחדלות פירעון יוכלו להגיש תביעות נגד המדינה בגין התשלומים החסרים.

המהלך הגיע בלאחר שנשיא המדינה ניקולס מאדורו הכריז בנאום בטלוויזיה כי "ונצואלה לעולם לא תיכנס לחדלות פירעון".

עם זאת, המדינה סובלת בשנים האחרונות מצמצום מתמשך באופציות הפיננסיות שעומדות בפניה. באוגוסט, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על צו מיוחד שאוסר על מוסדות אמריקאים לסחור באג"ח חדשות שעשויות לסייע לממן את ממשלתו של מאדורו, כעונש על הפרת זכויות האדם במדינה.

מלבד האג"ח, ונצואלה חייבת כסף לרוסיה וסין ועומדת בפני תלונות של נושים בנוגע לנכסים שהולאמו, והיא מפגרת בתשלומים לספקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות