אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דגם מוזהב של אפולו 11 עומד למכירה פומבית. מה המחיר? צילום: cnn

דגם מוזהב של אפולו 11 עומד למכירה פומבית. מה המחיר?

מותג תכשיטי היוקרה "קרטייה" מעמיד למכירה את הדגם שקיבל האסטרונאוט באז אולדרין במתנה בשנת 1969. הגימור קצת השחיר במהלך השנים, אבל בבית המכירות לא מאמינים שהדבר יפגע במחיר

14.11.2017, 15:05 | שירות כלכליסט

דגם זהב נדיר של קפסולת הירח "איגל", ששימש את האסטרונאוטים בחללית "אפולו 11" לנחיתה על הירח, צפוי לגרוף מחיר של למעלה מ-150 אלף דולר במכירה פומבית השבוע. הדגם, שגובהו כ-16 ס"מ והעשוי זהב מתוצרת מותג תכשיטי היוקרה "קרטייה", קיים רק בשלושה העתקים.

קראו עוד בכלכליסט

הדגם הוצג לראשונה לאסטרונאוטים של אפולו 11 – ניל ארמסטרונג, באז אולדרין ומייקל קולינס– באוקטובר 1969 במהלך ביקורם בפריז במסגרת סבב עולמי. במקור היה שייך ההעתק העומד למכירה לאולדרין, אולם מאז מכר אותו ואינו מעורב במכירה הנוכחית.

מפקד הצוות, ניל ארמסטרונג, תרם את ההעתק שקיבל למוזיאון האוויר והחלל על שם ארמסטרונג באוהיו אולם הוא נגנב ביולי השנה וטרם נמצא. הדגם השלישי, שהוענק למייקל קולינס, שייך כעת לאוסף הפרטי של קרטייה, לאחר שהחברה רכשה אותו תמורת 55 אלף דולר במכירה פומבית ב-2003.

הדגם המוזהב של אפולו 11. בבית המכירות מצפים למחיר של 155 אלף דולר לפחות, צילום: cnn הדגם המוזהב של אפולו 11. בבית המכירות מצפים למחיר של 155 אלף דולר לפחות | צילום: cnn הדגם המוזהב של אפולו 11. בבית המכירות מצפים למחיר של 155 אלף דולר לפחות, צילום: cnn

קרטייה נתבקשה להכין את הדגמים על-ידי העיתון הצרפתי "לה פיגארו", שביקש מקוראיו לשלוח תרומות כספיות כדי לכסות את עלויות הייצור. שמות התורמים מופיעים על מיקרופילם הטמון בכל אחד מהדגמים.

הצלחת היוזמה מעידה על התלהבותו של העם הצרפתי בכל הנוגע למסע בחלל. "עצם העובדה שקוראי העיתון שלחו תרומות כדי לממן את ייצור הדגמים המרהיבים של קרטייה משקפת עד כמה העם הצרפתי העריץ את הגברים הללו", אמר ל-CNNבובילווינגסטון, סגן נשיא בכיר בבית המכירות RR אוקשן" (RR Auction) בבוסטון, המנהל את המכירה.

משקלו של הדגם 846 גרם, והוא העתק מדויק בהקטנה, אולם מספר חלקים חסרים עתה, ובכלל זה מוטות תמיכה, אנטנות ותושבות.

הגימור של הדגם השחיר מעט אולם בית המכירות צופה למחיר של לפחות 155 אלף דולר. קרטייה הודיעה כי ניתן לשלוח את הדגם לשחזור בפריז על חשבונו של הרוכש.

הדגם יועמד למכירה לצד פריטים אחרים מהאפולו 11, ובכללם עמוד מרשימת התפעול של החללית עם הערות בכתב ידו של ארמסטרונג, וכן דגל אמריקה שנלקח למשימה והנושא את חתימותיהם של שלושת אנשי הצוות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות