אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני שוב מעכב את החוק שיצמצם את השימוש במזומן צילום: אלכס קולומויסקי

גפני שוב מעכב את החוק שיצמצם את השימוש במזומן

יו"ר ועדת הכספים משה גפני דחה ברגע האחרון דיון בהצעת חוק להגבלת השימוש במזומן, שצפויה לפגוע בציבור החרדי. לכלכליסט נודע כי המהלך של גפני הוביל לשרשרת מחלוקות בתוך הקואליציה, שבה כל צד מאיים לסכל הצעת חוק של הצד השני

14.11.2017, 20:18 | עמרי מילמן

דיון שהיה אמור להתקיים מחר בוועדת החוקה על הצעת חוק לצמצום השימוש במזומן בוטל ברגע האחרון, בגלל מריבות בתוך הקואליציה. ביטול הדיון בוועדה הוליד שורה של ריבים בתוך הקואליציה, וריבים אלה מאיימים לעכב הצעות חוק נוספות.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק לצמצום השימוש במזומן מעלה אבק בוועדת החוקה עוד מימי הממשלה הקודמת. דוד רותם, מי שהיה יו"ר הוועדה אז, סירב להעלות אותה על סדר היום. כעת, רגע לפני שהיו"ר הנוכחי ניסן סלומינסקי היה אמור להתחיל לדון בהצעה, מלחמות שמתנהלות מתחת לפני השטח בקואליציה החזירו אותה להקפאה.

הצעת החוק, המבקשת לאסור על שימוש במזומן בעסקאות בגובה של יותר מ־10,000 שקל, מרגיזה בעיקר את נציגי המפלגות החרדיות בכנסת, שכן הציבור החרדי משתמש במזומן בשיעורים גבוהים.

מנהל רשות המסים משה אשר ציין כמה פעמים בדיונים בנושא כי אדם נורמטיבי לא מחזיק סכומים כאלה במזומן וכי לרוב עסקאות בהיקפים כאלה נעשות במזומן כדי להלבין הון שחור.

מי שחסם את הדיון בהצעה ברגע האחרון הוא יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

חברי כנסת יכולים לערער על שיבוץ של הצעת חוק בוועדה מסוימת כל עוד לא התקיים לגביה דיון - וכך עשה גפני, שערער על שיבוץ הצעת החוק בוועדת החוקה ולא בוועדת הכספים. גפני הגיש את הערעור רגע לפני הדיון, אף שההצעה מחכה בוועדת החוקה כבר תקופה ארוכה מאוד.

גפני שלח בשבוע שעבר מכתב ליו"ר ועדת הכנסת יואב קיש. ועדה זו אחראית על שיבוץ הצעות החוק בוועדות האחרות. במכתב, טען גפני כי מקומה של ההצעה בוועדת הכספים וכי זו גם עמדת הייעוץ המשפטי של הכנסת.

ביום שני השבוע היה אמור להתקיים דיון בערעור בוועדת הכנסת, אולם גפני לא הגיע אליו ברגע האחרון. אף שהוועדה יכולה לקבל החלטה גם בהיעדרו, קיש החליט לדחות את הדיון על הצעת החוק - ככל הנראה בתיאום עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן.

בעקבות הדחייה פנה סלומינסקי לשר האוצר משה כחלון, שאמור לתת גיבוי לרשות המסים ולקדם את הצעת החוק. בעקבות הפנייה של סלומינסקי, מפלגת כולנו של כחלון עיכבה הצעת חוק אחרת - זו של ח"כ דוד אמסלם מהליכוד, שמבקשת למנוע מהמשטרה להגיש המלצות באופן רשמי לפרקליטות.

אמסלם, שמכהן כיו"ר ועדת הפנים, רוצה שהדיונים על הצעת החוק שלו יתקיימו בוועדה שבראשה הוא עומד, ולא בוועדת החוקה - שתחום עיסוקה קרוב הרבה יותר לתוכן ההצעה.

בכולנו ניצלו את ההזדמנות והודיעו כי כל זמן שהדיון בחוק לצמצום השימוש במזומן לא חוזר לדיון בוועדת החוקה, הם לא יתמכו במליאה בהעברת הצעת החוק של אמסלם לוועדת הפנים. בלי תמיכה של כולנו, הצעת החוק הזאת לא יכולה להגיע אל אמסלם, כך שבינתיים שתי הצעות החוק תקועות, עד שנציגי כולנו והליכוד יצליחו להגיע ביניהם להבנות, שאולי גם יעזרו לקדם את הצעת החוק לצמצום השימוש במזומן. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות