אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד מחירי הדירות עלה ב-0.9% - ולא ב-0.4% כפי שפרסמה הלמ"ס צילום: דוד הכהן

בדיקת כלכליסט

מדד מחירי הדירות עלה ב-0.9% - ולא ב-0.4% כפי שפרסמה הלמ"ס

העלייה החדה נובעת מכך שבמדד הנוכחי תוקנו גם נתוני החודשים הקודמים - לפלוס 0.6% ביולי-אוגוסט ולעלייה של 0.7% ביוני-יולי

15.11.2017, 20:24 | נמרוד בוסו

מדדי מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ממשיך לבלבל ולתעתע. הערב פרסמה הלשכה נתון לפיו מחירי הדירות עלו באוגוסט-ספטמבר ב-0.4%, אך גם הפעם לא טרחה לעדכן כי תיקנה את נתוני מדד החודשים הקודמים בצורה משמעותית. בדיקת "כלכליסט" מעלה כי בפועל מצביע הנתון הנוכחי על עלייה של 0.9% במדד.

העלייה החדה נובעת מכך שבמדד הנוכחי תוקנו גם נתוני החודשים הקודמים. בעוד לפני חודש פורסם כי ביולי-אוגוסט חלה עלייה של 0.2% במחירי הדירות, כעת תוקן הנתון לעלייה של 0.6%. תיקון מינורי יותר נרשם ביוני-יולי, מעלייה של 0.6%, לעלייה של 0.7%.

יש לציין כי בהודעתה לעיתונות הערב, לא טרחה הלמ"ס לעדכן בדבר התיקונים המשמעותיים שבוצעו בנתונים שהציגה בעבר, ולא בפעם הראשונה. זאת, על אף ביקורת חריפה שכבר נמתחה עליה בנושא לא פעם.

שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי שר האוצר משה כחלון | צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי

בלמ"ס כן מקפידים לציין מדי חודש הסתייגות לפיה "הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו", וכך עשו גם הפעם. אך כאשר אכן נעשים תיקונים שכאלה – נמנעת הלמ"ס מלפרסם זאת.

בנוסף פרסמה הלשכה את מחיר העסקה הממוצעת לרכישת דירה ברבעון השלישי (יולי עד ספטמבר), וזה עומד על 1.47 מיליון שקלים. נתון זה מבטא עלייה של 0.5% ביחס למחיר העסקה הממוצעת במהלך הרבעון השני.

שיטת פרסום מדד הדירות החדשה, עליה הכריזה הלמ"ס לפני כשבועיים, ולפיה יפורסמו שישה מדדים אזוריים נפרדים – עדיין לא נכנסה לתוקף, וזאת בניגוד לציפיות כי תחל לפעול כבר מפרסום המדד הנוכחי. עם זאת בלמ"ס ציינו כי שיטת החישוב החדשה, שאמורה לשפר את רמת הדיוק כבר בפרסום הנתון הראשוני – כבר נכנסה לתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה