אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתי ההשקעות שערכו את שווי הבורסה בספרים ל-414 מיליון שקל, קרוב להון העצמי צילום: בלומברג, אוראל כהן

בתי ההשקעות שערכו את שווי הבורסה בספרים ל-414 מיליון שקל, קרוב להון העצמי

דוחות מיטב-דש חושפים כי איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים הזמין הערכת שווי לפעילות הבורסה בעקבות השינוי המבני, ובהתאם שוערך השווי של החזקות החברים בדוחות; הרווח הרבעוני של מיטב זינק ב-29% כתוצאה מכך

16.11.2017, 10:21 | רחלי בינדמן

בית ההשקעות מיטב-דש בניהולו של אילן רביב מסכם היום (ה') הרבעון השלישי של 2017 עם רווח של 34 מיליון שקל – עלייה של 26% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. זאת תודות לרווח חד פעמי של 11 מיליון שקל בזכות שיערוך מניות הבורסה בת"א שמחזיק בית ההשקעות כחבר בורסה.

קראו עוד בכלכליסט

מיטב-דש מחזיק ב-5.3% ממניות הבורסה והוא רשם ברבעון הכנסה של 22 מיליון שקל תודות השערוך. מתברר מהדוחות כי איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים ביקש מחברת Pwc לבצע הערכת שווי למניות הבורסה בעקבות השינוי המבני שעברה. לפי הערכת השווי, שוויה של הבורסה עומד על כ-503 מיליון שקל המשקף בקירוב את ההון העצמי של הבורסה, אך בשל הפחתות מטעמי אי סחירות המניות השיערוך בספרים בוצע לפי שווי של 414 מיליון שקל.

במסגרת השינוי המבני שיזמה רשות ניירות ערך ואושר בכנסת, הפכה הבורסה לגוף הפועל למטרות רווח. במסגרת השינוי, נדרשים חברי הבורסה למכור ב-5 השנים הקרובות את אחזקותיהם העודפות בבורסה מעל להחזקה של 5%. עם זאת, הם לא יוכלו להינות מהשבחתה של הבורסה, שכן כל רווח עודף מעל שוויה הנוכחי שלה (המשקף את ההון העצמי שלה) יועבר לבורסה על ידי החברים המוכרים.

באחרונה הציע מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב לחברים למכור לבורסה את המניות שבידיהם באופן מיידי, כדי שהבורסה תרכז את הליך המכירה, אך זאת לפי שווי נמוך מההון העצמי (400 מיליון שקלים). החברים שוקלים בימים אלו את ההצעה. אלא שהחלטה של מיטב-דש לשערך בספרים את השווי לפי שווי ההון העצמי הגבוה מהצעת בן זאב, עשויה לרמז כי אין בכוונת מיטב-דש להיענות להצעה של בן זאב. עם זאת, ממילא התכנית של בן זאב היא לקנות רק את האחזקות העודפות מעל 5% ושווי האחזקות העודף של מיטב-דש זניח.

איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה , צילום: בלומברג, אוראל כהן איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה | צילום: בלומברג, אוראל כהן איתי בן זאב מנכ"ל הבורסה , צילום: בלומברג, אוראל כהן

ירידה בהכנסות הבורסה ב-2017

הערכת השווי של Pwc חושפת גם את תחזית הכנסות הבורסה לשנת 2017. הבורסה מעריכה את הכנסותיה בשנת 2017 ב-242 מיליון שקל, ירידה של כ-700 אלף שקל (0.3%) לעומת 2016.

בחלוקה לפי מגזרי פעילות, הבורסה צפויה לרשום השנה עלייה קלה בהכנסות מעמלות מסחר וסליקה - עלייה של 0.6% לעומת 2016 ל-116 מיליון שקל. כמו כן, היא צפויה לרשום עלייה בדמי רישום ניירות ערך ואגרות שנתיות בהיקף של 40 מיליון שקל בדומה ל-2016; עלייה של מיליון שקל ל-44 מיליון שקל בשירותי מסלקה וירידה של 2.2 מיליון שקל בהפצת נתוני מסחר ומידע. ההכנסות "האחרות" של הבורסה צפויות לגדול ב-1.4 מיליון שקל בעיקר מהכנסות מחוזה שכירות של קומה נוספת והכנסות מאנליזה.

עוד עולה מהדוחות של מיטב דש כי הרבעון השלישי התאפיין בתנודתיות בהכנסות וברווח של פעילות תעודות הסל. תנודתיות שנבעה מעלייה בעלויות של תעודות חו"ל מנוטרלות המטבע בשל קורלציה שלילית בין שער המט"ח למדדים (ירידת הדולר מול עליית המדד) שיצרו עלויות גידור גבוהות. אם מנטרלים את הירידה במגזר תעודות הסל נרשמה יציבות בהכנסות וברווח של בית ההשקעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות