אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדות: פוקס ספורט מעורבת בשחיתות של פיפ"א צילום: shutterstock

עדות: פוקס ספורט מעורבת בשחיתות של פיפ"א

פוקס ספורטס חברה לסוכנות שיווק מדרום אמריקה כדי להעביר שוחד של מיליוני דולרים לבכירים בעולם הכדורגל, תמורת חוזי זכויות שידור רווחיים לטורנירים המרכזיים

16.11.2017, 17:16 | שירות כלכליסט

פוקס ספורטס חברה לסוכנות שיווק מדרום אמריקה כדי להעביר שוחד של מיליוני דולרים לבכירים בעולם הכדורגל, תמורת חוזי זכויות שידור רווחיים לטורנירים המרכזיים. כך העיד המנכ"ל לשעבר של חברת השיווק במשפט השחיתות המתנהל בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

אלחנדרו בורזאקו, המנכ"ל לשעבר של החברה שבסיסה בארגנטינה, העיד כי פוקס ורשתות שידור אחרות היו מעורבות במזימה לשלם שוחד – תוך הסתרת השימוש בחברות אוף שור וחוזים מזויפים – שהבטיחו את קבלת זכויות השידור לקופה אמריקה ואירועים אחרים.
  , צילום: shutterstock צילום: shutterstock   , צילום: shutterstock

כראיה לקיומה של המזימה, התובעים במשפט המתקיים בבית המשפט הפדרלי בניו יורק, הציגו הסכם מ-2008 לפיו שילמו 3.7 מיליון דולר לחברת אחזקות בטרקס וקייקוס, ששימשה כצינור להעברת השוחד. לפי התובעים, ההסכם נחתם על ידי בכיר לשעבר בפוקס.

כשנשאל את מי עדכן לגבי הסדרי השוחד, ענה בורזאקו "פוקס פאן אמריקה ספורטס. פוקס ספורטס".

בורזאקו הוסיף כי באמצעות השוחד, הרשת "זכתה ביתרון ובזכויות השידור בארגנטינה ובחלקים אחרים בעולם".

בשנה שעברה עלו האשמות דומות בתביעה שהגישה רשת שידורי כדורגל מפלורידה שהפסידה לפוקס בקרב על זכויות השידור לטורנירים.

בפוקס ספורטס הכחישו מעורבות בתשלומי השוחד. בהצהרה שפרסמה הרשת ביום שלישי היא טענה שהחברה של בורזאקו הייתה חברה בת של פוקס פאן אמריקה ספורטס, שבאותה תקופה הייתה תחת שליטה של חברת השקעות פרטית.

"כל טענה שפוקס ספורטס ידעה או אישרה מתן שוחד היא שגויה מיסודה", נמסר בהצהרה. "לפוקס ספורטס לא הייתה שליטה תפעולית על החברה שניהל בורזאקו.

לטענתו של בורזאקו, חברות תקשורת נוספות – ביניהן טלוויזה, מדיה פרו, TV Globo, Full Play Argentina וטראפיק – שילמו כולן שוחד כדי לזכות בזכויות השידור של הכדורגל. גלובו הכחישה את ההאשמות ואמרה שהיא מוכנה לשתף פעולה עם הרשויות האמריקאיות.

העדות של בורזאקו התקבלה ביום השני של המשפט המתנהל נגד שלושה בכירים לשעבר בהתאחדות הכדורגל של דרום אמריקה, המואשמים בקבלת שוחד. המשפט הוא חלק מחקירת שחיתות נרחבת יותר נגד פיפ"א. בורזאקו, שהודה באשמת קשירת קשר לסחיטה ואישומים נוספים, התגלה כעד מרכזי נגד חוזה מריה מרין, מנואל בורגה וחואן אנחל נאפוט.

הבכירים לשעבר, שמכחישים את ההאשמות, הם הראשונים שעומדים למשפט מאז החלה החקירה. הם מואשמים שלקחו חלק במזימה שנמשכה 24 שנים ובה היו מעורבים לפחות 150 מיליון דולר בדמי שוחד. יותר מ-40 בכירים נוספים הודו באשמה בתקווה לקבל גזר דין מופחת.

בורזאקו התבקש להצביע על שלושת הנאשמים בבית המשפט בזמן שהעיד ששיחד את כולם. הוא תיאר שורה של פגישות בבתי מלון ומסעדות בבואנוס איירס החל מ-2012, בהן עזר לארגן עסקאות עבור סכומים שנתיים של 6 ספרות למרין, הנשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של ברזיל; לבורגה, נשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של פרו ולנאפוט, שעמד בראש ההתאחדות של פארגוואי.

לאחר פגישה אחת שבה ארגנו העברת חלק משוחד של 2 מיליון דולר למרין, "הוא חיבק אותי והיה אסיר תודה", סיפר בורזאקו.

בפגישה אחרת, לפי בורזאקו, בורגה "אמר לי שהוא שמח לאסוף את השוחד", הוסיף. לאחר שהוגש נגדו כתב אישום ב-2015, בורזאקו העיד שנכנס לזמן קצר למסתור לפני שהחליט להסגיר את עצמו לרשויות.

"אמרתי לעצמי שעליי לנסוע לארה"ב ולהתמודד עם מערכת הצדק", אמר על ההחלטה. "הוריתי לעצמי לקחת אחריות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות