אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: חבר בוועד לשכת רו"ח לא יקבל את מאגר החברים צילום: אוראל כהן

ביהמ"ש: חבר בוועד לשכת רו"ח לא יקבל את מאגר החברים

רו"ח עופר מנירב ביקש לחייב את הלשכה להעביר לו את המאגר כדי להפיץ להם את עמדתו לקראת האסיפה הכללית; ביהמ"ש הביא בחשבון את הסייגים לחוק החברות, דחה את בקשתו וחייב אותו בהוצאות

16.11.2017, 18:07 | זוהר שחר לוי

האם חבר בוועד המרכזי של לשכת רואי החשבון זכאי לקבל את מאגר החברים בה כדי להפיץ את עמדותיו? בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע השבוע שלא ניתן לעשות זאת, לאחר שדחה את עתירתו של רו"ח עופר מנירב שביקש לקבל צו המחייב את הלשכה למסור לו את הפרטים הללו. "לא ניתן שמץ של הסבר שיכול להניח את הדעת שקיים אינטרס לגיטימי לדרישה זו", כתב השופט חאלד כבוב בהחלטתו.

קראו עוד בכלכליסט

רו"ח מנירב, חבר בוועד המרכזי של לשכת רואי החשבון, המהווה דירקטוריון הלשכה שבראשה עומד הנשיא רו"ח יזהר קנה וחברים בה כ-14 אלף רואי חשבון. לפני כחודשיים פנה מנירב לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לקבל לידיו, כחבר דירקטוריון, את פרטי חברי הלשכה, בין השאר את כתובות הדואר האלקטרוני שלהם. זאת, במטרה להפיץ להם את עמדתו ביחס להחלטות מוצעות לאסיפה הכללית השנתית שעתידה להתקיים בשבוע הבא.

עופר מנירב, צילום: אוראל כהן עופר מנירב | צילום: אוראל כהן עופר מנירב, צילום: אוראל כהן

לעמדת מנירב, זכותו כחבר בוועד המרכזי לקבל לידיו את המאגר המבוקש הואיל שמדובר בעניין עקרוני - קבלת מידע הדרוש לו לצורך ביצוע תפקידו בהתאם להוראות חוק החברות.

לצד ההליך בבית המשפט ניהל רו"ח מנירב גם הליך בבית הדין של הלשכה, במסגרתו הוסכם כי לא יקבל לידיו את פרטי החברים אך יוכל לפרסם את עמדתו לקראת האסיפה באתר האינטרנט של הלשכה.

זכות העיון אינה מוחלטת

השופט כבוב מציין בהחלטתו כי אמנם הכלל הוא שיש לאפשר לדירקטור לעיין במסמכי החברה, כתנאי בסיס למילוי חובותיו הקבועות בדין וכי יש לנקוט בפרשנות מצמצת של הסייגים לזכות זו. יחד עם זאת, כך לפי ההחלטה, לזכות זו יש סייגים הקבועים בחוק החברות שתכליתם מניעת שימוש לרעה בה ואלו נועדו להבטיח כי זכות זו תשרת את התכלית שלשמה נועדה. זכות העיון, על פי בית המשפט, אינה מוחלטת.

לפי ההחלטה, רו"ח מנירב לא נהג בעתירתו בתום לב, בין היתר בכך שעתר בו זמנית לשתי ערכאות שונות, ובכך שהמשיך לעשות שימוש במאגר חברי הלשכה שנמסר לו לצורת התמודדותו בבחירות ללשכה בלבד, בניגוד למטרה שהמאגר נמסר לו. עוד מצוין, כי ריבוי ההליכים בין מנירב לבין הלשכה במהלך השנתיים האחרונות "מלמד באופן נחרץ שמדובר במערכת יחסים עכורה בין הצדדים" למרות שלא די בכך כדי לשלול את זכותו לקבל את המסמכים.

"לא השתכנעתי", כותב השופט כבוב בהחלטתו, "בדבר קיום מניע לגיטימי בעתירתו של מנירב לחייב את הלשכה למסור לידיו את מאגר המידע, הואיל שהלשכה הייתה מוכנה ועודנה מוכנה לאפשר לו להביע את עמדתו המתנגדת לעמדתה בכל פרסום לקראת אסיפה כללית שנתית או מיוחדת שהיא עורכת". המבקש לא הצליח לשכנע כלל ועיקר שזכותו להביא את דבריו ועמדתו בפני חברי הלשכה בכלל ובאסיפה הכללית בפרט, נפגעת כהוא זה מיישום ההסדר שאומץ על ידי הלשכה".

השופט דחה את העתירה וחייב את מנירב בהוצאות משפט ושכר טרחה בגובה 7,500 שקל.

רו"ח מנירב יוצג על ידי עוה"ד ניר שוסטר ושי דרעי. את הוועד המרכזי של הלשכה ואת נשיאה רו"ח יזהר קנה ייצגו עוה"ד איל נייגר ויורי נחושתן ואת הלשכה ייצגו עוה"ד ירון הרמן ורון זילברמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות