אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן העושר הנורבגית מציעה לצאת מאחזקותיה בסקטור הנפט והגז צילום: בלומברג

קרן העושר הנורבגית מציעה לצאת מאחזקותיה בסקטור הנפט והגז

קרן ההשקעות הגדולה בעולם הגישה לשר האוצר הצעה רשמית ברוח זו - מתוך כוונה לצמצם חשיפה לתנודתיות במחירי הנפט. 6% מהשקעות הקרן מנותבות לחברות נפט - סכום של 37 מיליארד דולר

16.11.2017, 19:57 | שירות כלכליסט

קרן העושר של נורבגיה מעוניינת לצאת מהשקעות בחברות נפט וגז. הקרן המנוהלת על ידי הבנק המרכזי של נורבגיה (Norges Bank) מנמקת את הצעד בניסיון לצמצם חשיפה לתנודתיות החדה במחירי הנפט.

הקרן הנורבגית מחזיקה כיום כ-6% במניות נפט וגז, סכום של 37 מיליארד דולר – כך למשל, נכון לסוף הרבעון השלישי החזיקה הקרן במניות רויאל דאצ' (Royal Dutch Shell) של בשווי של 5.45 מיליארד דולר, האחזקה השלישית בגודלה של הקרן (רק האחזקה באפל ונסטלה היתה גדולה יותר).  

קראו עוד בכלכליסט

מושל הבנק המרכזי אויסטיין אולסן (Oeystein Olsen) העביר הצעה רשמית ליציאה מפעילות הסקטור במכתב שהועבר לשר האוצר במדינה. על המכתב חתם, לצד מושל הבנק, מנכ"ל הקרן ינגווה סלינסגאד (Yngve Slyngsad). בשלב זה לא ברור מתי תתקבל תשובה השר, ואם הוא בכלל יקבל אותה לבדו או יחליט להעביר את ההכרעה לפרלמנט. ההערכה היא שבכל מקרה לא תיפול החלטה בעניין עד לחודש יוני הבא.

"ההצעה שלנו היתה פשוט לצאת מסקטור הנפט והגז, כפי שהוא מוגדר במדד של פוטסי. המשמעות היא שכל החברות שמקוטלגות בפוטסי כשייכות לסקטור יצאו מרשימת ההתייחסות שלנו", אמר היום בראיון לרויטרס סגנו של מושל הבנק המרכזי אגיל מטסן (Egil Matsen). "זהו בבירור הכיוון של הקרן. אם השר והפוליטיקאים יאשרו את ההצעה שלנו, בתקופה שתיקבע תרד המעורבות שלנו בסקטור הנפט והגז", הוסיף מטסן.

קרן העושר הנורבגית הוקמה לפני מעל 20 שנים במטרה לרכז את ההכנסות מקידוחי הנפט שהתגלו בשטחים שבשליטה נורבגית, ולכוון את הסכומים להשקעות שונות ומגוונות על פי שיקול דעת עצמאי של הקרן. מאז הקמתה צמחה הקרן בקצב מהיר לרמות גבוהות הרבה יותר מכפי שחשבו – ולפני חודשיים חצתה שווי דמיוני של טריליון דולר.

הקרן היא מהמחזיקות הגדולות בעולם במניות אנרגיה של חברות ענק. נכון לסוף 2016 היא החזיקה בין היתר 2.3% ברויאל דאצ' של, 1.7% ב-בשברון, 0.8% באקסון מוביל, 1.7% באני האיטלקית 1.6% בטוטאל הצרפתית  ו-0.7% בלונדין השבדית.

מבחינת סקטורים, נכון לסוף השנה שעברה 6.4% מהשקעות הקרן נותבו לסקטור הנפט והגז. שיעור ההשקעה הגבוה ביותר, 23.3%, נותב לסקטור הפיננסי. 14.1% מההשקעות היו בסקטור הייצור, 13.7% בסקטור מוצרי הצריכה, 10.3% בתחום שירותי הצריכה, 10.2% במוצרי בריאות, 9.5% בחברות טכנולוגיות, 5.6% בסחורות, 3.2% בטלקום ו-3.1% בשירותי תשתיות.

נורבגיה חשופה לסקטור האנרגיה דרך שדות הגז והנפט העצומים שבמים הטריטוריאליים שלה. מעבר לכך היא חשופה פיננסית לסקטור העולמי באמצעות קרן העושר כאמור, וכן באמצעות שליטתה (67%) בחברת האנרגיה הלאומי סטאטוייל (Statoil).

נורבגיה נורבגיה נורבגיה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות