אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הריבית הנמוכה לא פגעה ברווחים של הבנקים באירופה" צילום: איי פי איי, שאטרסטוק

"הריבית הנמוכה לא פגעה ברווחים של הבנקים באירופה"

כך הצהיר נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, על רקע הביקורת שנמתחה נגדו על הזמן הממושך שבו הוא שומר על שיעורי ריבית נמוכים. דראגי: "יש ראיות מועטות בלבד לכך שהמדיניות המוניטרית שלנו גורמת לנזק"

17.11.2017, 17:50 | שירות כלכליסט
שינוי כיוון הבנק האירופי חותך בחצי את היקף רכישות האג"ח הבנק בראשותו של מריו דראגי מאריך את התוכנית, שהיתה אמורה להסתיים בדצמבר השנה, עד ספטמבר 2018. הריבית נותרה ללא שינוי, ברמה אפסית. דראגי: "נמשיך לרכוש כמות מהותית של אג"ח קוצרניות" מיקי גרינפלד, 2 תגובותלכתבה המלאה

נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי אמר היום (ו') כי אקלים הריבית הנמוכה בגוש היורו אינו פוגע ברווחי הבנקים ביבשת.  "בנוגע לרווחיות הבנקים, על פי הבדיקות שלנו יש ראיות מועטות בלבד שהמדיניות המוניטארית שלנו גורמת כעת לנזק", אמר דראגי לקהל בפרנקפורט.

הבנק המרכזי של אירופה סופג ביקורת מצד מנהלי בנקים, בשל פרק הזמן הממושך שבו הוא שומר על שיעורי ריבית נמוכים. ככל ששיעורי הריבית נמוכים יותר – כך נאלצים הבנקים לגבות עמלות נמוכות יותר להלוואות שהם מעניקים.

נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, צילום: בלומברג נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי | צילום: בלומברג נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי, צילום: בלומברג

"ההכנסות של הבנקים מהלוואות נותרו יציבות במהלך השנתיים האחרונות", ציין דראגי. לדברי, "ככל שישנן השפעות שליליות של שיעורי הריבית הנמוכים על הכנסות הבנקים, הן מקוזזות על ידי ההשפעות החיוביות שיש לתמריצים המונטאריים על מרכיבים אחרים, כמו איכות ההלוואות, ומכאן על ההפרשות לחובות מסופקים".

"למרות השיפור בכלכלת גוש היורו, יש להתאזר בסבלנות בכל הנוגע לנורמליזציה של מדיניות מוניטארית", אמר דראגי. "הדבר משתקף בהחלטות לגבי המדיניות המוניטארית שעשינו בחודש שעבר. הם נועדו לאותת על האמון המתחזק של הבנק בכלכלת גוש היורו, ובה בעת להכיר בכך שעלינו להתאזר בסבלנות ולהיות קונסיסטנטיים כדי שהאינפלציה תוכל לשוב ליעד", אמר.

באוקטובר הודיע הבנק כי החל מסוף ינואר הוא יחתוך את כמות האג"ח שהוא רוכש מדי חודש בחצי מ-60 מיליארד יורו ל-30 מיליארד יורו. עם זאת, הודיע הבנק כי תוכנית ההקלה הכמותית תימשך עד לחודש ספטמבר הבא, והוסיף כי ינהג במדיניות המתאימה, לפי הצורך ולמגמה שתתווה האינפלציה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות