אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השחיתות בסעודיה מתרחבת: 20 אנשי עסקים ובכירים בצבא נעצרו צילום: גטי אימג'ס

פרשת השחיתות בסעודיה מתרחבת: 20 אנשי עסקים ובכירים בצבא נעצרו

העצורים מצטרפים לנסיכים ולשרים שכבר עצורים בפרשה. במקביל מתפרסמים דיווחים על דיל שמציעות הרשויות בסעודיה לעצורים: שחרור תמורת נכסים בשווי 400 מיליארד דולר שהושגו בדרכי שחיתות

18.11.2017, 09:19 | שירות כלכליסט

פרשת השחיתות בסעודיה מתרחבת. בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי הרשויות בממלכה עצרו כעשרים בכירים בצבא ואנשי עסקים, שמצטרפים לנסיכים ושרים שכבר עצורים.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, מפקדים בצבא הסעודי נמנים על גל המעצרים הנוסף שנערך בימים האחרונים כחלק מחקירת השחיתות. עם זאת, בשלב זה לא ברור אם הם על תקן נאשמים או עדים.

גל המעצרים הראשון יצא לדרך ב-4 בנובמבר וכלל כמה מהאנשים העשירים והחשובים בממלכה, ביניהם בני מלוכה ושרים, כולל הנסיך אלוואליד בן טלאל, הנחשב לאחד האנשים העשירים בעולם שהשקיע בחברות כמו טוויטר, סיטיגרופ וליפט, והנסיך מוטאיב בן עבדאללה, שעמד בראש המשמר הלאומי.

הנסיך הסעודי אלוואליד בן טלאל העצור בפרשה, צילום: איי פי הנסיך הסעודי אלוואליד בן טלאל העצור בפרשה | צילום: איי פי הנסיך הסעודי אלוואליד בן טלאל העצור בפרשה, צילום: איי פי

החקירה נתפסת כניסיון של יורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן לחזק את כוחו ואת שלטונו של אביו. עם זאת, בממשלה טוענים כי המטרה היא להעביר מסר ברור נגד שחיתות, במיוחד לנוכח המאמצים להוביל לרפורמות כלכליות. לפי הממשלה הסעודית, נעצרו עד כה 201 אנשים שעוד לא הוגשו נגדם כתבי אישום. במקביל, קרוב ל-2,000 חשבונות בנק הוקפאו.

המעצרים הובילו לעליות בשווקי האנרגיה, ודחפו את מחירי הנפט לרמתם הגבוהה ביותר זה למעלה משנתיים.

במקביל לדיווחים על המעצרים החדשים, התפרסם כי הרשויות בסעודיה מוכנות לשחרר את העצורים האמידים בתנאי שיעבירו לידי המדינה את הנכסים שלהם. הרשויות מאמינות שיוכלו לקבל בדרך זו נכסים בשווי בין 300-400 מיליארד דולר, שלטענתן הושגו באמצעות שחיתות. "כבר מהיום הראשון הם טענו שברצונם להגיע להסדר", אמר לעיתון אדם המעורה בנושא. "השאלה היא רק המחיר".

מרבית העצורים מוחזקים במלון ריץ' קרלטון בריאד, שהוסב לצורך המטרה לבית כלא מאובטח של חמישה כוכבים. המלון סגור מבחוץ ורק מעטים מורשים להיכנס. "רק לנסיך מוחמד ולמקורביו מותר להיכנס", הדגיש אותו אדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות