אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב ופולין לקראת עסקה בשווי 10.5 מיליארד דולר לרכישת טילי פטריוט

ארה"ב ופולין לקראת עסקה בשווי 10.5 מיליארד דולר לרכישת טילי פטריוט

משרד החוץ אישר את מכירת הטילים מתוצרת ריית'און, אך עדיין דרוש אישור של הקונגרס; פולין מעוניינת בקיום העסקה כחלק ממאמציה להפוך את צבאה למודרני יותר

18.11.2017, 17:16 | שירות כלכליסט
משרד החוץ האמריקאי אישר עסקה אפשרית בשווי של עד 10.5 מיליארד דולר למכירת מערכת הגנה של טילי פטריוט מתוצרת חברת ריית'און לפולין.

קראו עוד בכלכליסט

פולין האיצה לאחרונה את מאמציה להפוך את הצבא שלה למודרני יותר, זאת על רקע פעולתה של רוסיה מאז שנת 2014 לסיפוח חצי האי קרים מאוקראינה.

מערכת טילי פטריוט ביפן, צילום: איי פי מערכת טילי פטריוט ביפן | צילום: איי פי מערכת טילי פטריוט ביפן, צילום: איי פי

פולין היא אחת החברות היחידות בברית נאט"ו שמוציאה 2% מהתמ"ג שלה על ביטחון. בחודש שעבר התחייבה המדינה להעלות את הוצאות הביטחון לרמה של 2.5% מהתמ"ג עד שנת 2030.

פולין חתמה ביולי על "מזכר כוונות" עם ארה"ב לרכישת טילי הפטריוט בעת ביקורו של הנשיא דונלד טראמפ במדינה. שר ההגנה של פולין, אנטוני מצ'רביץ' אמר מוקדם יותר השנה כי הוא מעריך שהאישור לעסקה יתקבל לפני סוף השנה הנוכחית.

העסקה המוצעת כוללת ארבע מערכות מכ"מ, ארבע תחנות פיקוח, 16 תחנות שיגור ו-208 טילי פטריוט מתקדמים, כך לפי הודעת משרד ההגנה האמריקאי.

לפי בכיר במשרד החוץ האמריקאי, מערכת הפטריוט - המיועדת ליירט טילים ומל"טים - תעניק לפולין יותר גמישות לביצוע שיתופי פעולה אוויריים עם ארה"ב וחברות אחרות בברית נאט"ו שבבעלותן כבר מערכת דומה.

"המאמצים המתמשכים של פולין להפוך את הצבא שלה למודרני יותר מספקים לנו תחומים פוטנציאליים נוספים לשיתופי פעולה", הסביר הבכיר.

העסקה צריכה לזכות באישור הקונגרס, זאת מכיוון שהיא כוללת טכנולוגיה מתקדמת.

ממשרד ההגנה בפולין נמסר כי 10.5 מיליארד דולר הוא הסכום הגבוה ביותר שיוכלו להציע עבור המערכת, וכבר ניהלו מו"מ להפחתת עלויות של לעסקאות דומות. עוד הוסיפו כי בכוונתם לרכוש את הגרסה העדכנית ביותר של המערכת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות