אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ' דוחף להלבין את הונאת השירות הלאומי צילום: עומר מסינגר

סמוטריץ' דוחף להלבין את הונאת השירות הלאומי

בזמן שהמשטרה חוקרת את השיטה שנחשפה בכלכליסט לפיה גופי השירות הלאומי ניפחו דיווחים כדי להגדיל את הכנסותיהן, ידונו היום השרים בהצעת חוק שתאפשר לשיטה להמשיך

19.11.2017, 07:08 | ספי קרופסקי

תחת השם הטכני "תיקון - מכרז להפעלת השירות האזרחי", תדון היום (א') ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק שעלולה לאפשר לעמותות המפעילות את השירות הלאומי לשוב ולהעביר דיווחים כפולים על פעילות מתנדביהן.

קראו עוד בכלכליסט

בשנה שעברה נחשף ב"כלכליסט" כי העמותות המתפעלות את תוכניות השירות הלאומי הונו לכאורה את המדינה על ידי דיווחים כפולים של מספר המתנדבים שהפעילו, כך שקיבלו תקציבים עודפים בעשרות מיליוני שקלים. בעקבות הפרסום נפתחה חקירת משטרה שנמצאת כעת בעיצומה.

האוצר מהדק את הפיקוח

כל אחת מעמותות השירות הלאומי משמשת כקבלן ביצוע שזוכה במכרז מטעם גופים שונים המפעילים את בנות ובני השירות. הגופים משלמים לעמותות בהתאם לעלויות של כל מתנדב הכוללות משכורת בסיסית וסבסוד מרכיבים כגון אוכל ומגורים.

העמותות הן המדווחות על כמות המתנדבים ובהתאם לכך מקבלות תשלום. אלא שבשנה שעברה נחשף ב”כלכליסט” כי העמותות העבירו דיווחים כפולים על מתנדבים למשרדים ממשלתיים שונים. מתנדב נספר לא פעם בשני מכרזים שונים - וזאת בזמן שהתנדב רק במקום אחד אם בכלל. בכך הכפילו העמותות את ההכנסה על אותם מתנדבים בין שבמתכוון ובין שלא - כפי שחלקן טענו. לא היה מדובר במקרים בודדים - הדיווחים הכפולים הללו הצטברו לעשרות מיליוני שקלים בשנה שיצאו מקופת המדינה.

ח"כ סמוטריץ ח"כ סמוטריץ'. מבקש להשיב את הגלגל לאחור | צילום: דוברות הכנסת ח"כ סמוטריץ

בעקבות החשיפה הוחלט באגף החשב הכללי במשרד האוצר להדק את הפיקוח על העמותות הללו. אחת ההחלטות היתה לאחד את המכרזים שהוציא כל משרד בנפרד למכרז ריכוזי כך שניתן יהיה לשלוט בכמויות המתנדבים. הצעת החוק שמניח היום ח"כ בצלאל סמוטריץ' מבקשת להחזיר את הגלגל אחורה כך שכל משרד ממשלתי יוכל לנהל מכרז משלו. במילים אחרות, ח"כ סמוטריץ' מעוניין לשוב לעידן שאיפשר אי־סדרים שהובילו לחקירת המשטרה שמתנהלת בימים אלה.

הקשר של ח"כ סמוטריץ' ומפלגתו לעמותות אינו מקרי. כיום פועלות שמונה עמותות המפעילות מערך של כ־17 אלף מתנדבים, בתוכם יש רוב מובהק לבנות הציונות הדתית. העלות למדינה על הפעלת המתנדבים היא כ־670 מיליון שקל בשנה.

חשד לפעילות פלילית

העמותות נמצאות תחת מינהלת השירות הלאומי המשמשת כרגולטור. מאז הוקמה ב־2007 המינהלת כפופה תמיד למשרדים שבראשם עמדו שרים מהבית היהודי. היום היא תחת אחריות אורי אריאל - שר החקלאות.

ח"כ סמוטריץ' הסביר כי הרציונל מאחורי הצעת החוק הוא ש"הניסיון של האוצר להוציא את השליטה מהמשרדים הוא לא לגיטימי. מי שאמור לקבוע בדמוקרטיה זה הדרג המדיני ולא הפקידים".

מי שעשוי להתנגד להצעה הוא שר האוצר משה כחלון שבמשרדו הוחלט על השינויים שנועדו לפקח על המכרזים. סגן בכיר לחשב הכללי באוצר מוטי אלישע מפרט כי בין הליקויים שנמצאו לגבי השירות הלאומי גם "חריגה מהוראות החוק. כמו כן ממצאי הביקורת העלו חשד לפעילות פלילית מצד חלק מהגופים המוכרים, והחלה חקירה משטרתית בנושא”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות