אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעריף המים יעלה? משרד האוצר מגדיל את הרכש ממתקני ההתפלה הפרטיים אתר החברה

תעריף המים יעלה? משרד האוצר מגדיל את הרכש ממתקני ההתפלה הפרטיים

זאת בעקבות התחזית לחורף שחון והצפי למחסור במים טבעיים; המתקנים יאלצו לעבוד גם בשעות בהן צריכת החשמל גבוהה יחסית, והדבר עלול להשפיע לרעה על התעריפים לצרכן

18.11.2017, 21:44 | ליאור גוטמן
ועדת המכרזים המשותפת למשרד האוצר, משרד האנרגיה ורשות המים השלימה לפני מספר ימים מו"מ לרכישת כמויות מים נוספות ממתקני ההתפלה הפרטיים שמפוזרים לאורך חופי ישראל. מדובר במתקני ההתפלה שבפלמחים, בשורק, באשקלון ובחדרה. הבעלות על המתקנים נחלקת בין קרן תשתיות ישראל, שיכון ובינוי, IDE (של החברה לישראל ודלק), האצ'יסון ואוק-טריי.

קראו עוד בכלכליסט

לפי משרד האוצר הליך הרכש "החל לפני מספר שבועות לאחר שגובשו הערכות בנוגע למחסור בכמויות המים הדרושות למשק בשנת 2018", וזאת מכיוון ש"על פי המודלים והתחזיות של רשות המים, גם החורף הנוכחי צפוי להיות שחון וזאת בהמשך לרצף נדיר של ארבע שנות בצורת. עקב הצפי למחסור במים טבעיים, החל הליך לרכישת מים מותפלים".

מתקן ההתפלה בחדרה, צילום: IDE מתקן ההתפלה בחדרה | צילום: IDE מתקן ההתפלה בחדרה, צילום: IDE

באופן אירוני רק לפני כשנתיים האוצר פנה למתקני ההתפלה וביקש לצמצם את הרכש מהם עקב עודפי מים, אבל הנה בשבוע שעבר הוסכם על רכישת 75 מיליון קוב מים מתוכם כ-8 קוב כבר השנה. "המתווה מול הזכיינים נוהל באופן שיעודד את קבלת הכמויות הנוספות בהקדם האפשרי עוד השנה. כמויות המים הנוספות הינן בהיקף משמעותי המגיע כמעט לכמות המים הכוללת המסופקת על ידי מתקן התפלה יחיד במשך שנה. הרכישה צפויה לתמוך בצורה משמעותית במשק המים בתקופה הקרובה", מחדדים באוצר.

ל"כלכליסט" נודע שהמחיר עליו סוכם יהיה כ-2.3 שקל לקוב, זאת כאשר חלק ממתקני ההתפלה יאלצו לעבוד בשנה הבאה גם בשעות בהן צריכת החשמל גבוהה יחסית. מאחר שמתקני ההתפלה הם צרכני חשמל כבדים עלולה להירשם השפעה לרעה על תעריף החשמל הכללי. יוזכר שמתקן התפלה חמישי  - באשדוד - פועל בתפוקה חסרה, ומחכה לתיקון שיגיע לכאורה - או מהחברות שבנו אותו (מנרב וסידט הספרדית), מכיסה של מקורות ייזום או מהבנקים שמימנו את הפרויקט. לפני כחודש וחצי הורתה רשות החברות שבמשרד האוצר למכור את מתקן ההתפלה רק בהליך מכרזי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות