אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
5 סיבות לכך שגארת' בייל בדרך החוצה מריאל מדריד צילום: רויטרס

5 סיבות לכך שגארת' בייל בדרך החוצה מריאל מדריד

הוולשי הבינלאומי אף פעם לא התרגל למעמדו באלופת ספרד. נסיבות מקצועיות ומשפחתיות ישלחו אותו, כנראה, חזרה לפרמיירליג

19.11.2017, 08:47 | אוריאל דסקל

1. כבר לא מכדרר דומיננטי

גארת' בייל הגיע לריאל מדריד כטיל באליסטי. הריצה הממוצעת שלו עם כדור בין רגליים נוגעת ב-30 קמ"ש. הוא מגיע ל-36.9 קמ"ש בשיא המהירות. הוא אחד מהכדורגלנים המהירים בכל הזמנים לפי הנתונים שיש בידי פיפ"א. בגיל 14 בייל רץ 100 מטר ב-11.4 שניות והיה יכול בקלות לנסות קריירה כאצן או שחקן רוגבי - אבל הוא הלך על כדורגל ולאורך הקריירה שלו ככדורגלן ניצל את המהירות האדירה שלו היטב.

קראו עוד בכלכליסט

גארת גארת' בייל עם ילדתו. לא ראתה את סבא | צילום: גי אימג'ס גארת

בשנותיו האחרונות בטוטנהאם הוא קיבל את הכדור איפה שהוא רצה על המגרש ויצא לריצות עם הכדור שהיו מסתיימות פעמים רבות עם בעיטה לשער או מסירת מפתח. בעונה הראשונה בריאל מדריד הוא המשיך באותו סגנון ולפי הסטטיסטיקות אפילו כדרר מעט יותר במדי ריאל מדריד מאשר בעונתו האחרונה בטוטנהאם.

ואולם, מאז חלה ירידה במספר הכדרורים שלו במשחק. בעונה שעברה כדרר רק 1.2 פעמים במשחק (ירידה מ-2.1 בעונה הראשונה). לשם השוואה, איסקו מכדרר יותר פעמים ממנו (1.8 במשחק) ובעיקר דרך האמצע. גם לוקה מודריץ', מרסלו ומתאו קובאצ'יץ' מכדררים יותר ממנו. הם גם משלימים יותר כדרורים - כלומר הם יעילים יותר במלאכת הכדרור.

כמו כן, מספר הבעיטות של בייל לשער ירד מ-5-6 במשחק במדי טוטנהאם ל-2-3 במדי ריאל מדריד. המהירות שלו, שייתכן שירדה במעט מפאת גילו (28) ופציעותיו הרבות, לא רלוונטית במשחקים רבים בהם היריבות של ריאל מדריד יושבות עמוק בחצי שלהן ולא מאפשרות לו לפתח מהירות. איסקו האיטי יותר מבייל רץ עם הכדור מהאמצע המגרש לתוך לב ההגנה. כך נהפך לשחקן יעיל יותר וחשוב יותר במערך של זינאדין זידאן.

2. אף פעם לא היה בסיטואציה הנכונה

בספרו, "מנהיגות שקטה", קרלו אנצ'לוטי גילה שגארת' בייל, או לפחות הסוכן של בייל, התלונן עליו בפני נשיא ריאל מדריד, פלורנטינו פרס. "יום אחד במרץ קיבלתי טלפון מהמנהל הכללי של ריאל שאמר לי שהנשיא רוצה לדבר איתי בסוף האימון היום", כתב אנצ'לוטי. "זה היה מאוד לא רגיל. כשביקרתי את הנשיא הוא אמר לי שהסוכן של בייל היה במשרד שלו ודיבר איתו על 'הסיטואציה עם בייל'".

אחרי שטען בפני פרס שהוא לא מבין מה זו "הסיטואציה עם בייל", הנשיא אמר לאנצ'לוטי שבייל רוצה לשחק בעמדה אחרת על המגרש ולא על האגף. "אולי הסוכן הרגיש חזק מול הנשיא. והוא אמר לנשיא שבייל לא היה שמח בעמדה שלו. הוא רצה לשחק יותר באמצע", המשיך אנצ'לוטי. "הנשיא שאל אותי מה אני הולך לעשות עם זה ואמרתי לו 'כלום'. זה היה בלתי אפשרי לשנות את העמדה שלו באמצע העונה בגלל שאני צריך לשנות את השיטה כולה ולהזיז את כל השחקנים. אמרתי גם לנשיא שהופתעתי מכך שהשחקן לא דיבר איתי ישירות. זה הדבר הנורמלי לעשות. ציפיתי שהשחקן ייגש אליי. הייתי יכול לעזור לו יותר מאשר הנשיא או הסוכן שלו".

אנצ'לוטי דיבר עם בייל ביום למחרת. "הגעתי לבייל ושאלתי אותו למה הוא לא דיבר איתי", כתב. "הוא ענה 'אוקיי, אין בעיה'. אמרתי לו שבעונה הבאה נדבר על עמדה חדשה עבורו".

בייל רצה לשחק בריאל מדריד כמו שהוא משחק בנבחרת וויילס - באמצע, כחלוץ מדומה, כשההתקפה מתבססת על התנועה שלו. רפא בניטס ניסה להכניס אותו למעיין עמדה כזו שתתאים גם לקארים בנזמה ולכריסטיאנו רונלדו, אבל זה לא בדיוק עבד. זינאדין זידאן השתמש בבייל כשחקן כנף ואף אחד לא יגיד לזידאן לעשות משהו שהוא לא רוצה לעשות. זידאן גם "נעזר" בפציעות של בייל כדי לחמוק מ"סיטואציה".

מה אפשר ללמוד על בייל מהסיפור של אנצ'לוטי? שהוא אף פעם לא היה ב"סיטואציה" המתאימה מבחינתו ברמה הטקטית בריאל מדריד.

3. לא חולם בספרדית

עיתונאים ספרדים טוענים שבייל אף פעם לא סייע לעצמו למצוא את הסיטואציה המתאימה במדריד. מלבד הבדידות היחסית בחדר ההלבשה של ריאל, הוא הפסיק את שיעורי הספרדית בגלל סיבה שלא כל כך מבינים במדריד (הספרדית שלו מאוד בסיסית). וזה שם אותו בעמדה קצת בעייתית בכל הקשור להוראות טקטיות והבנה של הנעשה בחדר ההלבשה. טוני קרוס, למשל, מדבר ספרדית הרבה יותר טוב ממנו. קרוס בא לספרד אחרי בייל.

בייל גם הקיף את עצמו עם אנשים דוברי אנגלית. אישתו היא וולשית כמוהו, שומרי הראש שלו הם חיילים לשעבר ב-SAS (סיירת מטכ"ל הבריטית), השף הפרטי שלו הוא עידו הרמן הישראלי. אין לו ממש עם מי להתאמן על הספרדית שלו. בספרד העיתונאים טוענים שזה רק חלק מחוסר המחויבות של בייל להבין את ריאל מדריד ואת התרבות הספרדית. "איכפת לו רק מוויילס", אומר אחד הכתבים שמסקרים את הקבוצה.

גם השימוש בסוכן להעברת תלונות לנשיא לא היה עניין סביר מבחינת אנצ'לוטי (או אנשי המקצוע במועדון). זידאן, חבר טוב של אנצ'לוטי, תלמידו ועוזרו, תמיד יהיה חזק יותר מול הנשיא מאשר בייל או הסוכן שלו. בכל זאת, הוא זינאדין זידאן - אייקון של ריאל מדריד.

כריסטיאנו רונלדו וגארת כריסטיאנו רונלדו וגארת' בייל. "איכפת לו רק מוויילס" | צילום: רויטרס כריסטיאנו רונלדו וגארת

4. גם הפציעות לא עזרו לו

ריאל מדריד החתימה את גארת' בייל ב-1 בספטמבר 2013 עבור 100.7 מיליון יורו בחוזה לשש שנים, בעסקה שהפכה אותו לשחקן היקר ביותר במועדון. בייל עלה לריאל  1,060,377 יורו למשחק לפי חישוב של "אס" - הכולל את כלל ההוצאות עליו, כולל הפיחות על דמי ההעברה שלו והמשכורת. השילוב בין השכר שלו והפיחות על דמי ההעברה, גרם לכך שהמועדון הוציא 168.6 מיליון יורו על החלוץ הוולשי.

הוא השתתף ב-159 משחקים, וכל דקה שהוא שיחק עלתה לריאל מדריד 13,593 יורו. נשיא הקבוצה פלורנטינו פרס ביצע הימור גדול על שחקן שלדידו הוא יורש טבעי לכריסטיאנו רונאלדו, על המגרש ומחוצה לו. אך עם כל הפציעות שלו - 19 פעמים מאז שחתם בריאל מדריד, כ-4 פעמים בעונה - בייל שיחק רק 55% מהזמן שהיה יכול. 

כל עונה של בייל שווה 16.7 מיליון יורו - והוא נמצא כעת בעונה החמישית של החוזה. השכר שלו עמד על 18 מיליון יורו נטו בשלוש העונות הראשונות, ועלה ל-22 מיליון יורו בשנה שעברה. בין העונות 2013-14 לעונת 2015-16, בייל עלה לריאל מדריד 34.7 מיליון יורו לעונה. סכום זה עלה ל-38.7 מיליון יורו מאז עונת 2016-17. בהתחשב בכך שעבור העונה הנוכחית העלות היא לחמישה חודשים בלבד, העלות עומדת על 25.86 מיליון יורו חישוב כולל עומד על 168.8 מיליון יורו.

על פי הדיווחים בספרד ואנגליה, הנהלת ריאל מדריד חושבת שמדובר על החזר נמוך מאוד ביחס למה שציפו ממנו. עכשיו ריאל רוצה להחזיר חלק מההשקעה ולמכור אותו ב-80 מיליון ליש"ט. מנצ'סטר יונייטד מועמדת. אי אפשר לפסול קבוצות גדולות אחרות באנגליה.

ההערכה בספרד היא שהוא יימכר בקיץ ולא בחלון ההעברות הקרוב בינואר. בכל מקרה, בריאל מדריד בונים עכשיו הרבה יותר על איסקו ואסנסיו מאשר על בייל. הוא לא יהיה בסיטואציה טובה מבחינתו, כנראה עד סוף התקופה שלו במדריד.

5. משפחה לא מחליפים

בתחילת 2012, מרטין רייס ג'ונס, אב לחמישה מקארדיף, נשלח מהכלא הספרדי לכלא בארה"ב בגין מעורבותו בפרשיית הלבנת הון ופשעים פיננסיים. ג'ונס עזב את קארדיף לברצלונה ב-2005 ומשם עסק בהונאת משקיעים אמריקאים. על פי החשדות, ג'ונס גנב כ-3 מיליון דולר לכיסו. הוא מכר לכ-250 איש מניות בחברות במחיר מופקע. אנשים השקיעו אצלו בין 2,000 דולר ל-360 אלף דולר ואיבדו את רוב הכסף. ב-2016, אחרי משפט ארוך, נקבע בבית משפט בבופאלו, ניו יורק, שג'ונס יישלח לכלא לחמש שנים. בספטמבר 2017 שוחרר מוקדם מהכלא בגלל ש"מצא את אלוהים" והיה אסיר למופת בשנותיו בכלא האמריקאי.

אז מה הקשר ג'ונס לבייל? בתו של רייס ג'ונס, אמה, היא ארוסתו של בייל בשנים האחרונות. הזוג חיכה להתחתן עד שהאב ישוחרר. אמה וגארת' ביחד מאז שנפגשו בבית ספר תיכון ווייטצ'רץ' בקארדיף. האבא יחזור לגור בקארדיף. אמה, שעכשיו כשאבא חופשי מתכננת את החתונה של הזוג בקיץ, רוצה להיות קרובה אליו. היא רוצה שהילדים שלה יהיו עם סבא שהם לא מכירים ואף פעם לא פגשו. אגב, משפחת רייס-ג'ונס היתה מעורבת גם במלחמת כנופיות מקומית בקארדיף. הסבים של אמה, ג'ון ואווה מקמורי, סבלו מכך ששרפו להם את הרכבים. הסיבה למלחמה? הבת דוד של רייס-ג'ונס גנבה מזוודה עם תכשיטים וכסף מסוחרי סמים.

אם כל זה לא מספיק, בן זוגה של אחותה של אמה, מת באופן מסתורי בקומונה שהם חיו בה בספרד. בקיצור, חומר לאופרת סבון. כמה כל הסיפורים הללו משפיעים על בייל? קשה להאמין שאין להם השפעה. קשה להאמין שלרצון של אשתו לחזור לבריטניה אין השפעה על העתיד שלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות