אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיכון ובינוי: מכירת הדירות בספטמבר פחות מימי מע"מ אפס צילום: יח"צ

שיכון ובינוי: מכירת הדירות בספטמבר פחות מימי מע"מ אפס

החברה, שמדווחת על האטה מתמשכת ברכישת דירות, מכרה בספטמבר 22 יחידות בלבד, אך עדיין אין שינוי במחיריהן. גם אפריקה מגורים מדווחת על האטה, ובהנהלתה מייחסים זאת לפעולות שמבצעת הממשלה בניסיון להפחית את מחירי הדיור

20.11.2017, 08:40 | יניב רחימי

שיכון ובינוי נדל"ן מכרה בספטמבר־אוקטובר השנה 51 יחידות דיור בלבד לעומת 88 יח"ד בתקופה המקבילה אשתקד ובהשוואה ל־159 יח"ד באותה תקופה ב־2015. בספטמבר אף נרשם שפל במספר היחידות שמכרה החברה בחודש אחד — 22 בלבד. מדובר במספר הנמוך אף מתקופת ההמתנה לאישור מע"מ אפס ב־2014. 

קראו עוד בכלכליסט

שיכון ובינוי, בשליטת שרי אריסון, מדווחת מדי חודש ביוזמתה על נתוני המכירות של החברה־הבת (85.8%), אך באופן חריג נתוני ספטמבר לא פורסמו במועדם, ודווחו

רק בשבוע שעבר עם נתוני אוקטובר. היות שמדובר באחת החברות המובילות בתחום, נתונים אלה מאפשרים הצצה למתרחש בענף הנדל"ן למגורים בישראל.

הענף סובל זה כשנה מהאטה חריפה במכירות, אולם מחירי הדירות ממשיכים לעלות. על פי נתוני שיכון ובינוי, מחיר דירה ממוצעת שנמכרה בספטמבר־אוקטובר היה 1.92 מיליון שקל — זהה למחיר הממוצע של הדירות שנמכרו באותה תקופה אשתקד. אולם מניתוח הנתונים החודשיים עולה תמונה מעניינת. המחיר הממוצע ליחידה דיור בספטמבר היה 2.23 מיליון שקל, דומה לזה שדווח חודש קודם לכן, אולם באוקטובר נרשמה יחידה חדה של 24% במחיר הממוצע ליח"ד ל־1.69 מיליון שקל.

מדובר בנתון שהופיע בפעם האחרונה רק בינואר 2016. אך למי ששואב עידוד מהירידה במחיר לדירה באוקטובר מצפה אכזבה, שכן היא נובעת משינוי בתמהיל הדירות שנמכרו באותו חודש. כך, לדוגמה, הדירות באשקלון היוו 24% מהדירות שנמכרו באוקטובר השנה, בעוד אשתקד משקלן היה 14% בלבד.

 

פעילות שיכון ובינוי באירופה דווקא צומחת

לפני כחודש פרסמה חברת דירוג האשראי מידרוג דו"ח מעקב על שיכון ובינוי והותירה בו את דירוג החברה ברמה של A1. גם אופק הדירוג נותר על כנו והוא מוגדר שלילי. במידרוג הסבירו זאת, בין היתר, "לאור החשש לשחיקה ברווחיות, בשל מגמות לא ודאיות בשוק ייזום המגורים בישראל".

האם ההאטה המתמשכת בענף הנדל"ן למגורים בישראל צפויה להביא להורדת הדירוג של שיכון ובינוי? לא בהכרח. פעילות ייזום הנדל"ן למגורים של החברה מתבצעת בשני אפיקים עסקיים שונים — האחד בישראל והשני באירופה (RED). הראשון סובל מהאטה חריפה בעוד השני נהנה מפריחה.

פעילות הנדל"ן למגורים של שיכון ובינוי באירופה היא כרגע תמונת ראי לפעילותה של החברה בישראל. במחצית הראשונה של 2017 מכרה שיכון ובינוי 302 יח"ד בישראל, בזמן שבאירופה מכרה 522 יח"ד: 243 בוורשה, 104 בבלגרד, 91 בפראג ו־84 בבוקרשט. אחרי תקופת קיפאון ארוכה באירופה, תחום הנדל"ן למגורים שם מראה סימני התאוששות, וממתיק לשיכון ובינוי את הגלולה המרה שהיא נאלצת לבלוע בעקבות פרויקט מחיר למשתכן.

אפריקה הגדילה פעילות בפרויקטי מחיר למשתכן

אך ההאטה בקצב המכירות אינה רק מנת חלקה של שיכון ובינוי נדל"ן. בסוף השבוע פורסמו הדו"חות הכספיים של אפריקה מגורים לרבעון השלישי, ומהם עולה כי קצב המכירות ביולי־ספטמבר השנה הסתכם ב־109 יח"ד והיה נמוך ב־19.3% מהמכירות ברבעון השלישי אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של השנה נרשמה האטה חריפה עוד יותר. נמכרו 297 יח"ד בלבד — 32% פחות מהיחידות שאפריקה מגורים מכרה בתקופה המקבילה ב־2016.

אך למרות הירידה במספר יח"ד שנמכרו ברבעון, יש גם צד חיובי בנתונים שאפריקה מגורים פרסמה. קצב הירידה ברבעון השלישי היה נמוך מזה שנרשם במחצית הראשונה של השנה, ומספר היחידות שנמכרו ברבעון השלישי היה אמנם נמוך מזה שנרשם ברבעון השלישי ב־2016, אך גבוה מזה שנרשם ברבעון הקודם השנה.

בדו"ח מציינת עוד אפריקה, כי בשלושת השבועות האחרונים (אחרי תאריך הדו"ח) שיווקה החברה 59 דירות בהיקף כספי של 143 מיליון שקל, וזאת במסגרת מבצע מכירות. באפריקה מגורים, בניהול אורן הוד, מעריכים שאת הירידה במספר הדירות אפשר לייחס לפעולות שמבצעת הממשלה במאמציה להפחית את מחירי הדיור, ובכלל זה שיווק קרקעות רק לטובת פרויקטים מסוג מחיר למשתכן. לאחרונה הגדילה אפריקה מגורים באופן משמעותי את פעילותה במסגרת פרויקטים מסוג זה.

יובל דגים מנכ"ל שיכון ובינוי , צילום: יח"צ יובל דגים מנכ"ל שיכון ובינוי | צילום: יח"צ יובל דגים מנכ"ל שיכון ובינוי , צילום: יח"צ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות