אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיליונרים נוהרים למונאקו: פרויקט דירות יוקרה על חוף הים ינסה לענות על הביקוש

המיליונרים נוהרים למונאקו: פרויקט דירות יוקרה על חוף הים ינסה לענות על הביקוש

במונאקו החלו עבודות על פרויקט בעלות של 2 מיליארד דולר לבניית מגדלי דירות על קרקעות שנלקחו מהים המקיף את הנסיכות. על פי הערכות בסביבות 2,700 מיליונרים נוספים צפויים לעבור לאזור עד 2026

20.11.2017, 12:28 | שירות כלכליסט
במונאקו החלו העבודות על פרויקט בעלות של 2 מיליארד דולר לבניית מגדלי דירות על קרקעות שנלקחו מהים המקיף את הנסיכות. המטרה היא לבנות יחידות דיור יוקרתיות שיאכלסו את אלפי המיליונרים הנוספים הצפויים לעבור למונאקו בעשור הקרוב. חברת הבנייה Bouygues שעומדת מאחורי הפרויקט, התחייבה שהוא לא יפגע בסביבה. זני בעלי חיים מיוחדים הוזזו לשמורה חדשה על מנת להגן עליהם.

קרוב ל-35 מכל 100 תושבים במונאקו מוגדרים מיליונרים, ביניהם שחקן הטניס נובאק ג'וקוביץ' ורבים נוספים רוצים להצטרף אליהם. על פי חברת הנדל"ן הבריטית נייט פרנק, בסביבות 2,700 מיליונרים נוספים צפויים לעבור לאזור עד 2026, ויעלו את המספר הכולל ל-16,100 מתוך אוכלוסיה של פחות מ-38 אלף אנשים.

חופי מונקו חופי מונקו חופי מונקו

אולם, ההגירה הצפויה הזו של מיליונרים המעוניינים לנצל את "היתרונות הפיסקאלים" של מקלט המס, מובילה למשבר דיור במקום. על מנת לא להבריח את העשירים, הנסיך אלברט אישר את "פרויקט ההרחבה העירוני אוף שור", שיוסיף 60 אלף מ"ר לשטח של מונאקו שעומד על כ-2 מיליון מ"ר. ההרחבה הזו תאפשר הקמת 120 בתי יוקרה חדשים שיוצעו למכירה עבור יותר מ-100 אלף דולר למ"ר – יקר יותר מפרויקט 15 סנטרל פארק ווסט במנהטן. בנייט פרנק מציינים כי הביקוש הגבוה לעומת המחסור בהיצע הוא שאחראי לזינוק במחירים במונאקו. לשם השוואה, מיליון דולר במונאקו יספיקו כדי לרכוש 17 מ"ר בדירה יוקרתית, שליש ממה שניתן יהיה לרכוש באותו הסכום בפריז וכחצי לעומת לונדון.

רק 70% מהדירות החדשות, חלקן בעיצובו של האדריכל הידוע רנצו פיאנו, יועמדו למכירה, והשאר יישארו בידי הקבלן. "עד לסיום הבנייה אין לדעת עד לאן ירקיעו המחירים", הסבירו בנייט פרנק. עם זאת, בחברה מזהירים כי מצוקת המקום מובילה לכך שניתן לרכוש רק חללים קטנים. כך למשל מקום חנייה יכול לעלות בין 500-750 אלף יורו, ודירת 3 חדרים בעלות של 6 מיליון יורו "תרגיש קצת צפופה לעומת לונדון", הסביר אדוארד דה מאלט מורגן מפרנק נייט. אולם, רבים מתושבי מונאקו מעדיפים לנסוע לעבודה בלונדון או בפריז. "קל להגיע לכל מקום משדה התעופה של ניס, שנמצא במרחק טיסת מסוק קצרה", הוא אומר. "בקלות אפשר להגיע לפגישה עם מנהל קרן הנאמנות בז'נבה ומשם להספיק לאופרה בווינה בערב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות