אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מתיר לראשונה פתיחה מרחוק של חשבון בנק ראשון צילום: אלעד גרשגורן

בנק ישראל מתיר לראשונה פתיחה מרחוק של חשבון בנק ראשון

על פי ההחלטה, לקוח יוכלו לפתוח חשבונות בנק ראשונים, באמצעות ערוצים דיגיטליים. גיל המינימום לפתיחת חשבון יירד ל-16 שנה

20.11.2017, 14:22 | רעות שפיגלמן

חשבון בנק ראשון של לקוח יוכל להיפתח מרחוק, באמצעות הערוצים הדיגיטליים, כך הודיע היום בנק ישראל. בהתאם למצב עד כה ניתן היה לפתוח חשבון בנק מרחוק, ללא צורך בהגעה לסניף, רק במידה ולאדם המבקש לפתוח את החשבון קיים חשבון בנק נוסף. לאחר מכן ניתן היה לסגור את החשבון הראשון ולהישאר רק עם החשבון החדש שניפתח בערוצים הדיגיטליים. עד כה כאשר לקוח ביקש לפתוח חשבון בנק נוסף באמצעות האינטרנט, נדרש היה לבצע העברה בנקאית מחשבון הבנק הקיים לחשבון החדש, כחלק מתהליך האימות.

בפיקוח על הבנקים השתכנעו כי שימוש בטכנולוגיות זיהוי פנים אמין מספיק על מנת לאפשר את המהלך. בנוסף, גיל המינימום לפתיחת חשבון בנק ירד – במקום גיל מינימום של 18 ניתן יהיה לפתוח חשבון למי שמלאו 16 שנה - כלומר גם קטינים יוכלו לפתוח חשבון בנק, כאשר לא יחול שינוי ביתר התנאים של ניהול חשבון קטין. כלל השינויים צפויים להיכנס לתוקף תוך חודשים ספורים.

חדוה בר המפקחת על הבנקים , צילום: אלעד גרשגורן חדוה בר המפקחת על הבנקים | צילום: אלעד גרשגורן חדוה בר המפקחת על הבנקים , צילום: אלעד גרשגורן

נתוני הפיקוח על הבנקים מראים שעד אמצע שנת 2017 מספר החשבונות שנפתחו באופן מקוון בכלל המערכת הבנקאית היה מינורי, והסרת החסמים כדוגמת אלו צפויה להקל משמעותית על פתיחת חשבונות באופן מקוון. כך, בכל בנק באמצעות אתר האינטרנט של הבנק, ניתן יהיה לזהות את מי שמבקש לפתוח את החשבון תוך שהוא ממקם את פניו אל מול מסך המחשב או מסך הסמארטפון.

יש לציין כי פתיחת חשבון מקוון (בניגוד לחשבון בנק רגיל שנפתח תוך הגעה פיזית לסניף) משמעותה מגבלות מסויימות שחלות על החשבון - כאשר לא מתוכנן שינוי בהיבט הזה לאחר כניסת המהלך לתוקף. כך למשל בחשבון מקוון פעולות משיכת והפקדת מזומנים במרבית הבנקים ניתנות לביצוע רק עד תקרה של 10 אלף שקל , העברות בנקאיות לא יעלו על סכום של 50,000 ₪ , אין אפשרות לביצוע העברות בנקאיות לחו"ל ומספר הבדלים נוספים.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "הצעדים עליהם הכרזנו היום הם חלק מהמגמה של הסרת חסמים בה נוקט הפיקוח על הבנקים במטרה לאפשר את הרחבת הפעילות הבנקאית בדיגיטל, והם יתמכו בהגברת התחרות, בהוזלת השירותים, ובשיפור הנוחות שבצריכת השירותים הבנקאיים".

מדובר בתמריץ מסויים לפתיחת בנקים חדשים דיגיטליים של ממש (ללא סניפים) - מכיוון שמדובר בהסרת חסם שעד כה הכביד על מי שמבקש לפתוח לראשונה חשבון בבנק דיגיטלי. עד כה, כדי שבנק יוכל לקבל באמצעות רישום דיגיטלי בלבד לקוח חדש שלראשונה מצטרף למעגל האוכלוסייה שברשותה חשבון בנק - היה צריך שאותו לקוח קודם כל יפתחו חשבון בנק באופן פיזי בבנק אחר - מה שמנמיך את סיכויי ההצטרפות של אנשים כאלו לבנק ברישום דיגיטלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות