אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטוח סיעודי ממלכתי כחלון לא נתן - ביטוח שיניים לקשישים כן צילום: צביקה טישלר, עמית שאבי

פרשנות

ביטוח סיעודי ממלכתי כחלון לא נתן - ביטוח שיניים לקשישים כן

מסיבת העיתונאים שערך כחלון הייתה מלאה בסימני שאלה והציגה מנצח אחד - שר הבריאות ליצמן

20.11.2017, 21:54 | רחלי בינדמן

שר האוצר משה כחלון הוציא הערב אל הפועל את אחת ממסיבות העיתונאים ההזויות ביותר בתקופת כהונתו. כשלצידו שר הבריאות יעקב ליצמן ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הכריז כחלון על הנהגת ביטוח סיעודי ממלכתי כסיסמא.

קראו עוד בכלכליסט

אבל מעבר לנפנוף בביטוח שיניים חינם לקשישים מעל גיל 75, וביטול השתתפות ילדים באשפוז סיעודי של הוריהם, הוא בעצם לא הזכיר בנאום שלו שום דבר שעסק בביטוח סיעודי ממלכתי.

הרי איך הכל התחיל? מזה שכמעט מיליון אנשים במקומות עבודה ייפלטו בסוף השנה מהביטוח הסיעודי הקבוצתי שעליו שילמו שנים ארוכות, ויאלצו לרכוש ביטוח פרטי יקר משמעותית.

מימין: שר הבריאות יעקב ליצמן, שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן במסיבת העיתונאים, צילום: גיל יוחנן מימין: שר הבריאות יעקב ליצמן, שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן במסיבת העיתונאים | צילום: גיל יוחנן מימין: שר הבריאות יעקב ליצמן, שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן במסיבת העיתונאים, צילום: גיל יוחנן

ניסנקורן איים להשבית את המשק בגלל זה, ומה כחלון נתן לו כדי שישבח אותו במסיבת העיתונאים? תוספת תקציבית של מיליארד שקל בלבד, שלא תדגדג שום ביטוח סיעודי ממלכתי לכל אוכלוסיית ישראל ללא מבחני הכנסה.

מסיבת העיתונאים הוקדשה רובה ככולה לתודות ושברירי מידע, אך אם מחלצים ממנה את הפרטים - אין כאן כלל בשורה לציבור הישראלים.

באחד המשפטים הסתומים שזרקו כחלון, ניסנקורן וליצמן לאוויר, דובר על העלאת קצבת הסיעוד מ-3,500 שקל לכ-5,000 שקל. אם הכוונה כאן הייתה העלאת קצבת הסיעוד שמשלם ביטוח לאומי - אזי שמדובר בבשורה קטנה מאד.

מדוע? כיוון שהיום ביטוח לאומי משלם קצבת סיעוד שמבוססת על מבחני הכנסה, כאשר רק העשירונים הנמוכים ביותר זכאים לה.

מספיק שההכנסה של החולה הסיעודי עולה על הממוצע במשק, והקצבה נחתכת בחצי. בעלי הכנסות גבוהות יותר כלל לא זכאים לקצבה.

בנוסף, אין כאן משמעות כספית כיוון שהשתתפות המדינה מבוססת על שעות טיפול, ונראה שהאמירה כאן היא ששעות הטיפול יוכפלו - אבל עדיין בכפוף למבחני הכנסה, כך שמי שיהנו ממנה הם רק העשירונים התחתונים ובטח שלא מיליון העובדים שניסנקורן ביקש לדאוג להם.

כחלון, ניסנקורן וליצמן שמרו על עמימות וכלל לא התייחסו לשאלה האם יבוטלו מבחני ההכנסה. והרי ספק אם יבוטלו שכן קצבה של 5,000 שקל בחודש לכל אדם ללא מבחן הכנסה בטח שתעלה למדינה יותר ממיליארד שקל.

בהינתן המידע החסר שהוצג במסיבת העיתונאים, בעיקר קל להכריז על מנצח אחד ויחיד מהפרשה - שר הבריאות ליצמן.

כבר שנים שליצמן זועק על הצורך לממן ביטוחי שיניים לקשישים, ומה הקשר לחולים סיעודיים? למי אכפת.

ביטוח סיעודי ממלכתי? לכולם? כזה שיפתור את בעיית מיליון העובדים הנפלטים מהביטוחים הקבוצתיים? או את הבעיה הסיעודית בישראל בכללותה? לפחות משברירי המידע שהוצגו במסיבת העיתונאים, זה לא יקרה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
המרוויחות העיקריות חברות הביטוח
למה ביטלו את הביטוחים הסיעודים הקבוצתיים?מה עם כל הכסף שהעובדים שילמו לאורך שנים לחברות הביטוח.זה חשוד מאוד נראה שמי שביטל אותם מטעם הממשלה עזר לחברות הביטוח להרוויח מיליונים על חשבון הציבור ולבסוף התכנית הממשלתית היא גם מכסף ציבורי.לאור השחיתויות שמתגלות אור לבקרים נשמע תמוה .ולמה העיתונות לא בודקת?
שרה  |  21.11.17
לכל התגובות