אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאוס בתאגידים העירוניים וחשש לשחיתות בדירקטוריונים שאמורים לפקח עליהם צילום: אלכס קולומויסקי

כאוס בתאגידים העירוניים וחשש לשחיתות בדירקטוריונים שאמורים לפקח עליהם

המבקר מצביע על חוסר סדר ועל מנהל לא תקין בתאגידים העירוניים. כך למשל דירקטוריון בחברה הכלכלית אשקלון אישר הגדלת התקשרות בהיקף של כ-5.4 מיליון שקל ללא דיון; דירקטוריון בחברת חוף בת ים אישר את מינויו של ארז פודמסק לתפקיד מנכ"ל החברה, בעודו מכהן גם בתפקיד מנכ"ל עיריית בת ים

21.11.2017, 16:00 | אדריאן פילוט

דוח מבקר המדינה שוב חושף את הכאוס השורר בשלטון המקומי והפעם מתרכז בתאגידים העירוניים ובגוף שאמור לפקח עליהם: הדירקטוריונים. מספרם של אותם תאגידים זינק לכ-500, גם הכסף שאותם גופים מגלגלים הגיע לסכום של 8 מיליארד שקל ועל פי מבקר המדינה החשש משחיתות עלה בהתאם. לחוסר הסדר שמאפשר מנהל לא תקין יש תג מחיר ברור: הציבור מפסיד כ-178 מיליון שקל בשנה - שהם אומדן ראשוני להפסדים המצטברים של אותם תאגידים.

קראו עוד בכלכליסט

חשוב להבין, בסך הכל, אנשי המבקר בדקו 10 תאגידים (כ-2% בלבד) ובדק החלטות שהתקבלו רק במהלך חצי שנה בלבד (ספטמבר 2016 עד פברואר 2017) וגם הפעם הממצאים מחרידים. הנה כמה דוגמאות: דירקטוריון בחברה הכלכלית אשקלון אישר הגדלת התקשרות בהיקף של כ-5.4 מיליון שקלים ללא דיון כלשהו - בלי שדן בסוגיות המהותיות שעלו בחוות הדעת משפטית שהונחה לפניו, בלי שבחן את אופי העבודות ובלי שבחן את הכדאיות העסקית באי-קיום מכרז.

מבקר המדינה יוסף שפירא, צילום: אלכס קולומויסקי מבקר המדינה יוסף שפירא | צילום: אלכס קולומויסקי מבקר המדינה יוסף שפירא, צילום: אלכס קולומויסקי

עוד עולה מהדו"ח כי על אף הגשת כתב אישום נגד מנכ"ל החברה לפיתוח ביתר עילית ועל אף הרשעתו בפלילים, לא הביא יו"ר הדירקטוריון, ראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, את הדברים בפני הדירקטוריון סמוך להתרחשותם, והדירקטוריון לא דן באותה עת אם יש במעשים שבהם הורשע מנכ"ל החברה משום מניעה להמשך העסקתו בחברה, ואם ראוי ונכון שיקבל שכר עבור החודשים שבהם ריצה את עונשו באמצעות עבודות שירות ונעדר ממקום עבודתו חלק ניכר מיום העבודה.

עוד נמסר כי דירקטוריון בחברת חוף בת ים אישר בשנת 2011 את מינויו של ארז פודמסקי, שכיהן כדירקטור בחברה, לתפקיד מנכ"ל החברה, בעודו מכהן גם בתפקיד מנכ"ל עיריית בת ים. "כהונה בו זמנית בתפקידים אלו מנוגדת להוראות הדין ולעמדת משרד הפנים, מעמידה את הדירקטוריון במצב של חשש ממשי לניגוד עניינים, ועלולה לפגוע בתפקודו התקין כמפקח על הנהלת החברה, בין היתר, משום שחלק מחבריו כפופים למנכ"ל העירייה" נכתב בדו"ח. כמו כן, כשמנכ"ל החברה משמש גם בתפקיד מנכ"ל העירייה הוא אינו יכול להקדיש את כל זמנו לחברה בלבד או להיפך. אותם חברי דירקטוריון אישרו לעצמם את כניסתם ללא תשלום לאירועים שמפיקה החברה, אף שקבלת כרטיסי חינם טומנת בחובה פסול של קבלת טובת הנאה, והיא אסורה על פי הנחיות משרד הפנים והיועץ המשפטי לממשלה. עוד הסכימו חברי הדירקטוריון כי החברה תרכוש מינוי למשחקי מכבי חיפה בכדורסל לנושאי משרה בכירים בה.

הדו"ח מעלה אין ספור פגמים ניהוליים שאם היה מדובר בחברה ציבורית ואף ממשלתית – הם היו עלולים להסתיים בפיטוריהם של כלל הדירקטורים. הנה כמה דוגמאות: קיום ישיבות ללא מניין חוקי בחברה הכלכלית לוד ובחברה הכלכלית עפולה; בחברה לפיתוח ביתר עילית, בחברה הכלכלית תל מונד, בחברה הכלכלית קריית אתא, בחברה הכלכלית עפולה, באתו"ס, בחברה לפיתוח נצרת עילית, בחברה הכלכלית קריית ארבע ובחברת חוף בת ים לא קבע הדירקטוריון תכניות עבודה שנתיות לפעילות החברה באף לא אחת מהשנים 2016-2014; בחברה לפיתוח ביתר עילית, בחברה הכלכלית תל מונד, בחברה הכלכלית עפולה, בחברה לפיתוח נצרת עילית, בחברה הכלכלית קריית ארבע ובחברה הכלכלית קריית אתא לא קבע הדירקטוריון תקציב לפעילות החברה בשנים 2016-2014. עוד נמצא כי גם בדירקטוריון החברות העירוניות שדנו בתקציב החברה, בחלק מהמקרים ניתן אישור הדירקטוריון לתקציב בעיצומה של השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות