אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת ביניש: לבטל תשדירי הבחירות, לאפשר למפלגות לקנות פרסומות ברדיו ובטלוויזיה צילום: אי פי איי

ועדת ביניש: לבטל תשדירי הבחירות, לאפשר למפלגות לקנות פרסומות ברדיו ובטלוויזיה

הוועדה לבחינת חוק הבחירות בראשות הנשיאה בדימוס דורית ביניש הגישה את המלצותיה, ובהן - להחיל את הוראות החוק המהותיות גם על מרחב האינטרנט והרשתות החברתיות

21.11.2017, 15:17 | שחר אילן

ועדת ביניש לבחינת חוק הבחירות (דרכי תעמולה) ממליצה לבטל את האיסור על תעמולה בכלי התקשורת ב-60 הימים שלפני הבחירות. כן היא מציעה לבטל את תשדירי התעמולה ברדיו ובטלוויזיה ולאפשר למפלגות לרכוש זמן פרסום בהם ולבטל על האישור לשימוש בכלי טיס וברמקולים לצורכי תעמולה.

הוועדה הגישה היום (ג') את הדו"ח הסופי שלה לנשיא המדינה ראובן ריבלין וליו"ר יולי אדלשטיין. המלצות הוועדה יועברו לוועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, שתדון בהן ותחליט אם לאמצם ולתקן את החוק בהתאם.

הוועדה, בראשות נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית ביניש, מונתה ביולי 2015 על ידי הנשיא ריבלין ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-20, שופט ביהמ"ש העליון סלים ג'ובראן. חברי הוועדה היו שר המשפטים לשעבר דן מרידור, שר החינוך לשעבר יצחק לוי, פרופ' סוזי נבות, פרופ' קרין נהון, ושר הפנים לשעבר אופיר פינס-פז (יועץ מיוחד). הם התבקשו לעדכן את חוק תעמולת הבחירות המיושן שנחקק בשנות ה-50 של המאה הקודמת.

דורית ביניש, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס. עמדה בראש הוועדה, צילום: שאול גולן דורית ביניש, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס. עמדה בראש הוועדה | צילום: שאול גולן דורית ביניש, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס. עמדה בראש הוועדה, צילום: שאול גולן

ואלה ההמלצות העיקריות שלה:

 

  • לבטל את האיסור הקיים כיום לפיו לא תהא תעמולת בחירות ברדיו ובטלוויזיה בתקופת 60 הימים שלפני הבחירות.
  • להחיל את הוראות החוק המהותיות גם על מרחב האינטרנט והרשתות החברתיות.
  • אין להתערב בתוכן של תעמולת הבחירות, אלא במקרים קיצוניים של איסור תעמולה גזענית ומסיתה לאלימות.
  • לבטל הסדרים ארכאיים ובהם: איסור השימוש בכלי שיט ובכלי טיס, הגבלת השימוש ברמקול, איסור על נשיאת לפידים ועל זריקת אור. אלה שוליים ואינם רלוונטיים להפצת תעמולה בעידן המודרני.
  • לבטל את תשדירי התעמולה ברדיו ובטלוויזיה הנהוגים כיום. במקומם יוקצו לכל רשימת מועמדים 4 דקות להציג את מסריה לציבור, ברדיו ובטלוויזיה.4 הדקות האמורות ישודרו בחלוקה שווה, ביום ה-14 וביום ה-7 שלפני יום הבחירות.
  • לאפשר למפלגות לרכוש "פרסומות בחירות" בטלוויזיה וברדיו. פרסומות הבחירות יופרדו מהפרסומות המסחריות באמצעות אות מיוחד, וכמותם תהא מוגבלת לפי הסדר שייקבע בחוק.
  • לבטל את ההסדר הכללי, לפיו כל הפרה של חוק דרכי תעמולה היא עבירה שבצידה סנקציה פלילית ולהותיר בחוק איסורים פליליים בודדים בלבד, כגון גזענות והסתה לאלימות. באשר ליתר האיסורים וההפרות, הוועדה מציעה להטיל עיצומים כספיים משמעותיים.
  • להסמיך את יושב ראש הוועדה המרכזית להטיל עיצומים כספיים על הפרה של הוראות חוק דרכי תעמולה. הוועדה ממליצה כי העיצומים הכספיים יהיו גבוהים בכדי להרתיע מפרים פוטנציאליים.
  • להותיר על כנם חלק מן ההסדרים הקיימים כיום בחוק דרכי תעמולה, כגון האיסור על תעמולה ביום הבחירות באזור הקלפי, והאיסור על תעמולת בחירות ברדיו ובטלוויזיה משעה 7 בערב ביום שלפני יום הבחירות ובכל יום הבחירות.
  • תבוטל המגבלה של 40 אינץ' על גודל מודעה של מפלגה בתקשורת. במקום זה יוחלו על העיתונות הכתובה ואתרי החדשות מגבלות של אחוז מודעות הבחירות מכלל הפרסום ושל יחס שוויוני למפלגות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות