אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלירה הטורקית הגיעה לשפל חדש מול הדולר צילום: בלומברג

הלירה הטורקית הגיעה לשפל חדש מול הדולר

המשבר ביחסים עם ארה"ב והחששות לעצמאותו של הבנק המרכזי הטורקי מול שלטון ארדואן מכים במטבע המקומי, שנסחר בשפל של 3.978 דולר

21.11.2017, 17:59 | שירות כלכליסט

ערכה של הלירה הטורקית ירד לשפל של 3.978 מול הדולר והיא משלימה ירידת ערך של 17% מאז ספטמבר, בעקבות חששות מעתיד היחסים בין טורקיה וארה"ב, כמו גם לשאלת עצמאותו של הבנק המרכזי הטורקי.

צעדי חירום שבהם נקט הבנק חיזקה רק מעט את המטבע המקומי. במסחר מול היורו, המטבע שבו משתמשים רבים משותפי הסחר של טורקיה, הגיעה הלירה לשפל של 4.6711. 

קראו עוד בכלכליסט

הבנק הטורקי, שלפתחו מוטלת המשימה לאזן את האינפלציה הדו-ספרתית, מול דרישותיו של ארדואן להורדת הריבית - הגיב לנסיגה החדה של המטבע באמצעים חריפים אך לא הצליח לעצור את המפולת. צניחתה של הלירה הטורקית תרמה להאצת האינפלציה ע"י העלאת מחירי האנרגיה ומוצרי יבוא אחרים - טורקיה מיבאת כמעט את כל האנרגיה שהיא צורכת.

שאלת הקשרים הדיפלומטיים עם ארה"ב מתמקדת סביב משפטו של סוחר הזהב הטורקי רזא זאראב, המואשם בהפרת הסנקציות האמריקאיות על אירן. דובר הממשלה הטורקית תיאר ביום שני את המקרה כ"מזימה נגד טורקיה" שאין לה שום בסיס משפטי.

המשקיעים הזרים עליהם נשענת טורקיה לצורך מימון תקציבה הגדול וגרעונותיה חוששים גם מהלחץ הפוליטי המופעל על הבנק המרכזי. ארדואן, שרוצה בהורדת שיעור הריבית כדי לעודד נטילת הלוואות והאצת הבנייה במדינה, אמר בשבוע שעבר שחוסר התערבות ממשלתית במדיניות המוניטארית הוביל לאינפלציה הגבוהה ממנה סובלת טורקיה.

הבנק המרכזי הודיע שהוא מתכוון להסיר את מגבלות ההלוואה של הבנקים בשוק הבין-בנקאי עבור עסקאות של יממה ולהגביר את המגבלות על העברות באותו-יום (intraday liquidity facility) - מטרת שתי ההחלטות לסייע לבלימת נפילת המטבע. בכיר בבנק אמר שהעלות הממוצעת השקולה (weighted average cost) של המימון תגדל מ-11.99% ל-12.25%. אך צעדים אלה לא עומדים בציפייה של השווקים להעלאת שיעורי ריבית מיידית.

הרשויות בארה"ב מאשימות את זאראב ושותפיו בהעברה והלבנה של מאות מיליוני דולרים עבור ממשלת אירן וגורמים איראניים אחרים החל משנת  2010 ועד ל-2015, בניסיון לעקוף את הסנקציות האמורה. אנקרה טוענת שההאשמה מתבססת על מסמכים מזויפים והרשויות הטורקיות פתחו בחקירה בנוגע לתובעים האמריקאים שאמורים לנהל את המשפט. ארדואן, שאמנם אינו מואשם בדבר במסגרת המשפט הצפוי, אמר שהתובעים האמריקאים חשפו "אינטרסים נסתרים" בכך שאזכרו במסמכים שקשורים למשפט אותו ואת אשתו.

כספומט איסטנבול , צילום: בלומברג כספומט איסטנבול | צילום: בלומברג כספומט איסטנבול , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות