אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השכרת הדירות ב-airbnb לקראת הסדרה של רשות המסים צילום: Tokyo Weekender

השכרת הדירות ב-airbnb לקראת הסדרה של רשות המסים

רו"ח דוד שילון, מנהל המחלקה המקצועית מע"מ אמר כי בשבועות הקרובים תצא הסדרה בנושא השכרת הדירות באמצעות האתר

21.11.2017, 20:23 | עמרי מילמן

"נושא מיסוי השכרת דירות airbnb לקראת הסדרה", כך אמר רו"ח דוד שילון, מנהל המחלקה המקצועית מע"מ בפאנל שנערך אתמול (ב') בכנס לשכת יועצי המס באילת.

קראו עוד בכלכליסט

"בנושא השכרת הדירות באמצעות האתר airbnb יש שתי סוגיות", אמר שילון. "האם זה עולה לכדי עסק - ומה דין דירת מגורים שנרכשת על ידי אותו אדם, ומה דין השקעות שנעשות בדירה".

לדבריו, "במע"מ יש תקנה שאומרת שלאדם שקונה דירת מגורים - אסור לנכות מס תשומות (המע"מ ששולם עבור הרכישות שביצע בעל הדירה - ע"מ). אבל בפועל השימוש בדירה יכול להיות כפול, בתקופה מסוימת מגורים ובתקופה אחרת השכרה".

רשות המסים, צילום: טל שחר רשות המסים | צילום: טל שחר רשות המסים, צילום: טל שחר

לדברי שילון, בשבועות הקרובים תצא הסדרה של הנושא לפיה "בראשיתו של העסק נרשום כל אחד שמפעיל ומשכיר את הדירה שלו כעוסק פטור בשנה הראשונה, אם יוכח שהוא מפעיל עסק - נהפוך אותו לעוסק מורשה. לא יותר ניכוי על תשומות, ומנגד גם המכירה של אותה דירת מגורים לא תהיה מחוייבת במע"מ."

עוד הוסיף כי "המשרדים האזוריים מונחים לפתוח תיק עוסק מורשה בשנה הראשונה (להשכרת הדירה באתר airbnb - ע"מ). אנחנו דורשים שכשמישהו רוכש דירת מגורים למטרות השכרה ב-aribnb, הוא ישלם מס רכישה של עסק, ארנונה עסקית ויקבל היתר להפעיל בדירה עסק. רובנו גרים במבנים שיש בהם הרבה בתי מגורים, ולא בטוח שהשכנים שלנו היו רוצים שנפעיל עסק בבית".

בנוגע למיסוי חברות דיגיטיליות כמו גוגל או פייסבוק, אמר כי יש ועדה של רשות המסים שתפרסם את המסקנות שלה בקשר לחבות במס לעניין הכלכלה השיתופית.

מנהל הפעילות העסקית של eBay בישראל, אלעד גולדנברג, דיבר על היקף הפעילות של הישראלים בפלטפורמה, שמעלה את השאלה - איזה היקף פעילות נתפס כעסק וצריך להיות ממוסה בהתאם.

"יש 35 אלף ישראלים שמוכרים בפלטפורמה של ebay, בעולם יש 30 מיליון מוכרים וכ-180 מיליון קונים בעולם. אנחנו לא מחזיקים במחסנים, אצלנו כל סוחר מתנהל עם המלאי שלו - היכן שהוא נמצא. המודל הזה של זירת מסחר הוא דומה ל-airbnb, שלא מחזיקה חדרים של מלונות אבל מאפשרת מסחר. הכלכלה הזו יוצרת הזדמנויות ענקיות לישראלים".

לפי גולדנברג, "ישראלים קונים ב-ebay בממוצע שלוש פעמים בחודש. יום שישי הקרוב זה ה"Black Friday", חג הקניות הגדול. 77% מהישראלים מדברים על ביצוע קנייה בהזדמנות הזאת. 50% מהישראלים שקונים באינטרנט טוענים שהם עושים את זה בגלל יוקר המחייה בישראל. אפילו שר האוצר אמר את זה ביוני האחרון".

עוד סיפר גולדנברג כי מתוך 35 אלף הישראלים כ-8,000 מתפרנסים מ-eBay בלבד, ללא הכנסה נוספת". לדבריו, בין המוכרים הישראלים באתר "יש המון חרדים, ערבים, עולים חדשים. כאלה שקשה להם יותר להתערות במשק, והאינטרנט מאפשר להם להיות עצמאיים, לגדל את הילד, לנהל עסק חובק עולם מבית קפה".

סוגיית המיסוי, כאמור, עוד לא נפתרה בישראל, כאשר יש מנעד גדול של היקפי פעילות בפלטפורמות הללו.

לדברי גולדנברג, הסדרה של תשלומי המס על הרווחים מהפעילות רק תגדיל את השימוש בפלטפורמה. "אני מאמין שהסדרת המס לא רק שלא תעכב, אלא תביא לצמיחה. אך אמצעי הדיווח צריכים להיות נגישים והמידע צריך להיות קריא." עוד הוסיף כי צפוי להיעשות שיתוף פעולה עם יועצי המס במטרה לסייע לאותם מוכרים באתר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות