אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרוב חברתיות, כחלון שכח להיות שר אוצר צילום: צביקה טישלר, עמית שאבי

פרשנות

מרוב חברתיות, כחלון שכח להיות שר אוצר

האמירות שנשמעו במסיבת העיתונאים שבה השיקו שר האוצר ויו"ר ההסתדרות את תוכנית הסיעוד הלאומית הוכיחו שוב שאחריות תקציבית היא מכחלון והלאה. שר האוצר לא הצביע על מקורות המימון של התוכנית ושם את מבטחו בצמיחה שתימשך לנצח

22.11.2017, 07:59 | אדריאן פילוט

"שר האוצר משה כחלון הוכיח שוב כי הוא שר אוצר חברתי", הכריז בחגיגיות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן במסיבת העיתונאים הבהולה שנערכה ביום שני בערב בירושלים לרגל השקת תוכנית הסיעוד הלאומית. ניסנקורן רק חצי צודק. כחלון אכן חברתי, אך התוכנית הזו הוכיחה שוב שהוא שכח להיות שר אוצר.

קראו עוד בכלכליסט

במסיבת העיתונאים כחלון שכח לומר את הדבר המתבקש מצד מי שמופקד על ניהול כספי המדינה: איך הוא מתכוון לממן את תוכנית הסיעוד הלאומית שעלותה נאמדת כעת במיליארד שקל בשנה. למעשה, כחלון לא אמר על כך מילה חרף חוק הנומרטור שנחקק ב־2015 שאוסר על הממשלה לקבל החלטות תקציביות מבלי להצביע על מקור תקציבי ברור. יותר מכך, לא הוא ולא דובריו מצאו לנכון להגיב לשאלה מהיכן יגיע הכסף שיבטיח את המשכיות התוכנית מדי שנה.

שר האוצר משה כחלון, צילום: צביקה טישלר, עמית שאבי שר האוצר משה כחלון | צילום: צביקה טישלר, עמית שאבי שר האוצר משה כחלון, צילום: צביקה טישלר, עמית שאבי

הרמז היחיד שהגיע מכיוון שר האוצר היה כשאמר שמבחינתו אין מקום טוב יותר "להשקיע את פירות הצמיחה" מאשר בקשישים. הכלכלה נעה במחזורים של גאות ושפל. מה יעשה כחלון כשלא תהיה צמיחה? מהיכן יקטוף פירות בחורף כלכלי קשה? האם אז יפסיק את השירותים הסיעודיים המורחבים שלהם התחייב?

בעוד חודש כחלון ייתקל בדלי מים צוננים על גישתו זו, כשיידרש להחליט כיצד לחלק את הרזרבה שבתקציב בהיקף של 3.5 מיליארד שקל. הבעיה שלו היא שלשרי הממשלה יש דרישות לשלל תוכניות, כמו נטו משפחה של כחלון עצמו, העלאת קצבאות הנכות וקיצור ימי החופשה בבתי הספר, שעלותן הכוללת מגיעה לתוספת של 9 מיליארד שקל לתקציב 2018 — פי 2.5 מהמתוכנן.

אם לא די בכך, בהוראת כחלון, ביום חמישי הקרוב יתחיל מנהל רשות המסים משה אשר לקיים דיונים במסגרת שולחנות עגולים עם רואי חשבון כדי להחליט מה לעשות עם עודפי המסים שהצטברו ל־20 מיליארד שקל. כלומר, כחלון רוצה להמשיך לחלק ולחלק, אף על פי שאין עודף אמיתי, אלא רק גירעון נמוך מהמתוכנן שרובו נוצר כתוצאה ממתן הטבת מס שנויה במחלוקת לעשירים (מבצע מס דיבידנד), שבסופו של דבר הביאה לכך שהאוכלוסיות החזקות הקדימו את תשלומי המס שלהן.

בפני כחלון עומדות שתי אפשרויות מרכזיות למימון תוכנית הסיעוד הלאומית. האחת היא להעלות את מס הבריאות, אבל היא פחות ריאלית משום שכחלון לא דוגל בהעלאת מסים, להפך — הוא התרגל לתנועת מלקחיים מסוכנת: הגדלת התקציב תוך הפחתת מסים. זו תנועת מלקחיים מטרידה.

האפשרות השנייה והמועדפת על אגף תקציבים במשרדו היא מה שנקרא "פלאט על הטייסים". כלומר, בעת בניית תקציב 2019 במתכונת של טייס אוטומטי — כלומר, הוספה לתקציב כל משרד של שיעור העלייה שנקבע בכלל ההוצאה (3.1%) — יקצצו בשיעור העלייה של כל התקציבים (ביטחון, חינוך, רווחה וכו') לטובת העלאת שיעור העלייה של תקציב הבריאות במטרה לממן את תוכנית הסיעוד הממלכתית.

הסינים נוהגים להשתמש בקללה משונה: "שתהיה לך שנה מעניינת". באותה הרוח יכול מי שרוצה לקלל את כחלון לאחל לו "שתהיה שר אוצר גם ב־2019" — שנה מעניינת שבה יתחילו כאבי הראש האמיתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות