אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקני פיפ"א המושחתים קיבלו את התשלומים שלהם כ"מכוניות" צילום: רויטרס

עסקני פיפ"א המושחתים קיבלו את התשלומים שלהם כ"מכוניות"

התשלומים שהועברו לנשיא התאחדות הכדורגל של פרו הוסתרו תחת השם "פיאט". בעוד שהשוחד לנשיא התאחדות פרגוואי כונה "הונדה"

22.11.2017, 12:11 | שירות כלכליסט
התשלומים שהועברו לנשיא התאחדות הכדורגל של פרו הוסתרו תחת השם "פיאט", והשוחד לנשיא התאחדות פרגוואי כונה "הונדה".

קראו עוד בכלכליסט

פנה העיד כי הוציא את הטבלה ממשרדי פול פליי על דיסק או קיי ביחד עם ערימת מסמכים, זמן קצר לאחר הגשת כתבי האישום הראשונים במאי 2015. הוא שמר את הראיות בבית שלו במשך שנתיים לפני שהעביר אותן לרשויות בארה"ב., צילום: אי פי איי פנה העיד כי הוציא את הטבלה ממשרדי פול פליי על דיסק או קיי ביחד עם ערימת מסמכים, זמן קצר לאחר הגשת כתבי האישום הראשונים במאי 2015. הוא שמר את הראיות בבית שלו במשך שנתיים לפני שהעביר אותן לרשויות בארה"ב. | צילום: אי פי איי פנה העיד כי הוציא את הטבלה ממשרדי פול פליי על דיסק או קיי ביחד עם ערימת מסמכים, זמן קצר לאחר הגשת כתבי האישום הראשונים במאי 2015. הוא שמר את הראיות בבית שלו במשך שנתיים לפני שהעביר אותן לרשויות בארה"ב., צילום: אי פי איי

טבלאות אקסל מפרטות את מערכת ההסתרה של הכספים שהוענקו ל"בנץ", "פולקסווגן", טויוטה", "קיה" ו"פז'ו", כולל צמד תשלומים בשם Q2022 שככל הנראה קשורים להצבעה של הוועד הפועל של פיפ"א ב-2010 שבה נבחרה קטאר לארח את מונדיאל 2022.

"החלטנו פשוט להעניק שם בדוי לכל האנשים המעורבים", העיד סנטיאגו פנה, בכיר בחברת שיווק ספורט. המשפט של שלושה בכירים לשעבר בעולם הכדורגל נכנס לשבוע השני שלו בבית המשפט הפדראלי בברוקלין.

פנה עבד עבור פול פליי גרופ, חברה שבסיסה בארגנטינה שזכתה בזכויות השיווק למוקדמות המונדיאל בדרום אמריקה, ולטורנירי הקופה אמריקה גביע ליברטדורס.

נגד הוגו ומריאנו ג'ינקיס, אב ובנו המשמשים כבעלי השליטה בחברה, הוגש כתב אישום ב-2015 ביחד עם בכירים נוספים. הם עדיין לא הוסגרו לארה"ב.

פנה העיד כי הוציא את הטבלה ממשרדי פול פליי על דיסק או קיי ביחד עם ערימת מסמכים, זמן קצר לאחר הגשת כתבי האישום הראשונים במאי 2015. הוא שמר את הראיות בבית שלו במשך שנתיים לפני שהעביר אותן לרשויות בארה"ב.

חואן אנחל נאפורט, הנשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של פרגוואי, ז'וזה מריה מרין, לשעבר נשיא התאחדות הכדורגל של ברזיל ומנואל בורגה, לשעבר נשיא התאחדות הכדורגל של פרו, עומדים למשפט באשמת קשירת קשר לסחיטה, הונאה והלבנת הון.

רפאל אסקוויבל, הנשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של ונצואלה זכה לכינוי "בנץ", ולפי הרישום קיבל 750 אלף דולר בתשלומים הקשורים ל- Q2022. בנובמבר 2016 הוא הודה באשמה של סחיטה, שלושה סעיפי אישום של הונאה ושלושה סעיפי אישום של הלבנת הון.

לואיס צ'יריבוגה, הנשיא לשעבר של התאחדות הכדורגל של אקוודור, כונה "טויוטה", וקיבל תשלומים של 500 אלף דולר הקשורים ל- Q2022. הוא הורשע במדינה שלו בנובמבר 2016 בהלבנת הון.

אסקוויבל וצ'יריבוגה לא כיהנו בוועד הפועל של פיפ"א שהעניק לקטאר את זכויות אירוח המונדיאל ב-2022. אמ. כריסטן מייס, עוזרת התובע שתשאלה את פנה לא ביררה האם התשלומים היו אמורים לעבור ליעדים אחרים.

כינויים נוספים כללו את "פולקסווגן" לקרלוס צ'אבז מבוליביה, "הונדה" לנאפוט, "פיאט" לבורגה, "פלמיק" ללואיס בדויה מקולומביה, "קיה" לסרחיו ג'דיו מצ'ילה ו"פז'ו" לחוזה מייזנר המזכ"ל לשעבר של קונפדרציית הכדורגל של דרום אמריקה (CONMEBOL).

לפי פנה, במסגרת החוזים לטורנירי קופה אמריקה בשנים 2015, 2019 ו-2023 ומהדורת היובל של 2016, הועברו תשלומים לנשיאי התאחדויות הכדורגל ולמזכ"ל CONMEBOL. פנה פירט את התשלומים עבור אירועים שונים לחתימת חוזים. אך הוסיף כי הכסף לא תועד בחשבונות הרגילים של פול פליי. "הייתה שיטת תשלומים סודית", אמר.

בין התשלומים היו גם כאלה שקשורים לגביע ליברטדורס, אף שפול פליי לא החזיקה בזכויות לטורניר הזה. פנה אמר שהבוסים שלו הגדירו אותם כתשלומי נאמנות.

פנה העיד עוד לגבי חוזי ספונסרשיפ של חברות לטורניר קופה אמריקה ב-2015: 9 מיליון דולר כל אחד למסטרקארד ובנקו סנטנדר, 8 מיליון דולר לקיה מוטורס, 3.2 מיליון דולר לקוקה קולה ו-DHL, 3 מיליון דולר לקלוג, 1.5 מיליון דולר ל- LATAM איירליינס.

לדבריו, התשלומים הועברו מפול פליי ישירות לשחקנים ולמאמנים של ונצואלה לבקשת ההתאחדות של המדינה, וזאת כדי לעקוף את הגבלות המטבע במדינה.

פנה פירט בעדותו גם תשלומים של 2 מיליון דולר שהעבירה פול פליי לסוקר יונייטד מרקטינג (Soccer United Marketing), חברת שיווק של התאחדות הכדורגל האמריקאית ושל ליגת הכדורגל – MLS, זאת בתמורה לשני משחקי ראווה שבהם שיחקה מקסיקו במרץ 2015 נגד אקוודור ופרגוואי. לטענתו, פול פליי מכרה את הזכויות בארה"ב למוקדמות המונדיאל ל- BeIN Sports דרך חברה מלונדון.

לפני מתן העדות, הודיעה השופטת המחוזית פמלה צקן כי היא דוחה את בקשת הממשלה לשים את בורגה במעצר, אך כן הגבילה אף יותר את השימוש שלו בטלפון הנייד. התובעים טענו כי הוא העביר את האצבע שלו על הגרון במהלך העדות של אלחנדרו בורזאקו, בכיר נוסף בחברת שיווק. עורך דינו של בורגה אמר כי הוא רק גירד את האזור בשל פריחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות