אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובר מדגימה: כך מתמודדים עם האקר בצורה הכי גרועה שאפשר צילום: The Independent

דו"ח טכנולוגי

אובר מדגימה: כך מתמודדים עם האקר בצורה הכי גרועה שאפשר

החברה נפלה קורבן לפריצה וניסתה להסתיר זאת בתשלום שוחד לפושעים, מדוע ביטול ניטרליות הרשת בארה"ב הינו סכנה למשתמשים, מדוע עדיין יש פרסומות גזעניות בפייסבוק ולמה מאיימת ממשלת רוסיה על גוגל

22.11.2017, 14:42 | יוסי גורביץ
סחיטה? סבבה. אבל תבטיח שלא תחשוף

המנכ"ל החדש של אובר, דארה קוסרשאהי, ממשיך לנקות את הזבל שהשאיר אחריו קודמו בתפקיד, טראוויס קלאניק. באוקטובר 2016 פרץ האקר אלמוני למאגרי המידע של אובר, וגנב מידע של 57 מיליון נוסעים ונהגים של החברה. אובר השתיקה את הפרשה בכך ששילמה להאקר מאה אלף דולר. הסחטן הבטיח שהוא ימחק את המידע שברשותו, ואובר הרוויחה את היכולת לא לדווח למשתמשים שלה על כך שהמידע שלהם נגנב. עד שקוסרשאהי גילה את זה.

הכלל הראשון במגע עם סחטן הוא לא לשלם. אם שילמת, הוכחת שאתה חשוף לסחיטה, ולסחטן אין שום מניע שלא להמשיך ולסחוט אותך. אובר ויתרה על 100,000 דולר תמורת אוויר: הסחטן הבטיח שהוא ישמיד את המידע שברשותו, אבל אין שום ראיה לכך שאכן עשה זאת; לאובר יש רק את המילה שלו - מילה של פושע שמתפרנס מגניבת מידע ומכירתו.

טראוויס קלאניק, צילום:רויטרס טראוויס קלאניק | צילום:רויטרס טראוויס קלאניק, צילום:רויטרס

אבל קלאניק לא רצה להגן על המשתמשים שלו. כל מה שהוא רצה הוא למנוע מכת יח"צ לחברה שלו ורעש מצד הדירקטוריון. מצידו, הסחטן יכול היה למכור את המידע ברשת האפלה, כל זמן שזה לא מתפרסם והמשתמשים לא יודעים מכך. כדי להסתיר את הפרשה, אובר תיארה את התשלום כ"פרס על גילוי על באג". ההתנהלות של קלאניק היתה, כרגיל, פלילית, והרשויות בארה"ב כבר החלו בחקירה.

כל הפרשה התגלתה כחלק מהנסיונות של חבר המנהלים לחקור את ההתנהלות של אובר תחת קלאניק. קוסרשאהי הדיח את אחראי אבטחת המידע של אובר, שקימבן את הדיל הזה, ואת עורך הדין שחתם עליו, אבל אין הרבה שהוא יכול לעשות ביחס לנוכל שקדם לו בתפקיד.

היי שלום, רשת פתוחה

המפלגה הרפובליקנית בארצות הברית ממשיכה במסעה לרמוס את הציבור למען אוליגרכים, והפעם נודע שנציבות התקשורת הפדרלית צפויה לבטל את תקנות ניטרליות הרשת שקבע ממשל אובמה.

התפיסה של ניטרליות הרשת אומרת שלספקיות הרשת, שלעתים קרובות חופפות גם את ספקיות הכבלים, אין זכות לתעדף תעבורה. כלומר, הן לא יכולות להאט את הגלישה באתרי וידאו כי הם דורשים ממנה תשתית, והן לא יכולות לדרוש מהמשתמש תמורה נוספת על גלישה באתר מסוים כי בא להן. חברות הכבלים האמריקאיות, מפלצות עתיקות ומסוכנות, נלחמו שנים ארוכות בניטרליות הרשת והפעם נראה שהן קרובות לנצחון, מה שאומר שאפשר יהיה לנשק לשלום את הקונספט של רשת פתוחה בארה"ב.

הפגנה למען ניטרליות רשת בארה"ב, צילום: בלומברג הפגנה למען ניטרליות רשת בארה"ב | צילום: בלומברג הפגנה למען ניטרליות רשת בארה"ב, צילום: בלומברג

תהיה חבילת בסיס. רוצים לצפות ביוטיוב? שלמו יותר. CNN זה הקטע שלכם? שלמו אקסטרה. רוצים להפעיל את פייסבוק? וואו, זה המון וידאו ותמונות, הכינו את הארנקים. כל מה שהוא לא טקסט נטו יהווה מעתה עילה מצד ספקיות הרשת לדרישת עוד תשלום.

והן הולכות לשתות לאמריקאים את הדם בקשית. שמונה שנים, השנים שבהן זינק השימוש בווידאו ושבהן הן נאלצו להשקיע בתשתית בניגוד לרצונן, עלו להן הרבה כסף. הן הולכות לגבות אותו בריבית דריבית. לא מתאים? בעסה: הרפובליקנים בדיוק ביטלו את הסובסידיה על אינטרנט לעניים, וספקיות הרשת מתואמות ביניהן כמעט כמו בנקים ישראלים: לא יהיה דיל יותר טוב, אלא אם אנשים יבנו תשתית רשת לעצמם

.

ה-FCC מתכוונת לדרוש גם מהמדינות של ארה"ב לבטל את חוקי נייטרליות הרשת שלהן. וספקיות הרשת כבר תבעו ערים שמאסו בעריצות וניסו לספק לתושבים אינטרנט מהיר במחיר סביר. אז בעוד שהעולם הולך לקראת הכרה בגישה לרשת כזכות טבעית של כל בני האדם, המפלגה הרפובליקנית הולכת לצמצם את החירות הזו בצורה משמעותית.

לזכותו של טראמפ ייאמר שזה בדיוק מה שהוא הבטיח שהוא יעשה, ככה שמי שהצביע לו יכול להאשים רק את עצמו. בפינה הפאתטית של הסיפור, ג'וליאן אסאנג' פנה אתמול בטוויטר לטראמפ בתחינה שלא יעשה את זה, תוך שהוא משתמש בפראנויה של הילד המגודל מהבית הלבן. לדברי אסאנג', שקידם ככל יכולתו את בחירתו של טראמפ, ביטול נייטרליות הרשת יעלה את כוחם של אויביו של טראמפ. ספק אם זה יעזור: טראמפ יודע (אוקיי, זה טראמפ, יש סבירות שמישהו מהיועצים שלו עשוי לדעת) שמי שיידפק, פרט לציבור, הוא עמק הסיליקון, שזקוק לנייטרליות רשת כאוויר לנשימה. אם אתה מקים סטארט-אפ, לא תעמוד בעלויות של משא ומתן עם מפלצות הכבלים, ואף אחד לא ישלם אקסטרה כדי לגלוש אצלך.

גוגל עשתה זאת שוב

חלפו כבר כמה שנים מאז שגוגל היתה מעורבת בשערוריית פרטיות רצינית (והיא השאירה את רוב העבודה בתחום הזה לפייסבוק). אתמול התחוור שהיא שוב נפלה לבור. יש לכם מכשיר אנדרואיד? הוא שולח מידע לגוגל. כל הזמן. אם אתם אנשים מודעים לפרטיותכם, אתם כנראה מנטרלים את פונקציית ה-Location של המכשיר; הוא לא אמור לעקוב אחריכם ולא לשלוח את מידע המיקום שלכם לגוגל. בתמורה, אתם מוותרים על יעילות מסוימת בשירותי מיקום כמו המפות של גוגל.

שירותי מיקום שירותי מיקום שירותי מיקום

רק שכעת מסתבר שגם אם אמרתם לגוגל לדחוף את האף שלה לעסקים של מישהו אחר, היא בכל זאת אוספת מהמכשיר שלכם מידע מיקום. היא רק עושה את זה באמצעות איסוף מידע ממגדלי הסלולר שלידם המכשיר שלהם עובר.

בגוגל מסרו בתגובה שהם עשו את זה רק ב-11 החודשים האחרונים, ושהמטרה היתה בסך הכל לשפר את נוטיפיקציות הפוש והמסרונים של אנדרואיד. מאחר ותפסו אותה, הודיעה החברה, היא מתכוונת להפסיק עם המנהג הנלוז הזה מיד ותמשיך להפעיל רק אמצעי ריגול שבהם היא טרם נתפסה.

קצרצרים

1. לפני כשנה, חשף אתר התחקירים העצמאי Pro Publica את העובדה שפייסבוק מאפשרת לגזענים לפרסם מודעות להשכרת דירות, תוך שהם מכוונים את המודעות שלהם לקהל שמתאים להטיה הגזענית שלהם. כלומר, אם אתה לאומן לבן, אתה יכול לכוון את המודעה שלך ל"לא שחורים" ו"לא היספנים". כיום אנחנו יודעים שלפייסבוק יש גם קטגוריית פרסום לאנטישמים. פייסבוק בירברה משהו על כך שזה לא יעלה על הדעת ושהיא מזועזעת מכל העניין. שנה אחר כך, פרו פובליקה בדקו את הנושא שוב. ומי היה מאמין, פייסבוק ממשיכה לאפשר מודעות דיור על פי פילוח גזעני. בניגוד לחוק, יש לציין.

עד מתי גזענים יעלוזו?, צילום: The Telegraph עד מתי גזענים יעלוזו? | צילום: The Telegraph עד מתי גזענים יעלוזו?, צילום: The Telegraph

2. אפל הסירה את אפליקציית סקייפ מהאייפון ומחנות האפליקציות שלה בסין, ובכך מנעה מגולשים רבים שהשתמשו בסקייפ כדי לעקוף את חומת האש הגדולה מלעשות זאת. זה קורה מספר חודשים לאחר שסין חסמה כבר את ווטסאפ. התירוץ הרגיל של אפל הוא שהיא בסך הכל צייתה להנחיות של המשרד לבטחון פנים של סין. שזה המחיר הקבוע של עסקים בדיקטטורה הגדולה בעולם, אני מניח. אבל זה יהיה מביך כשאפל תצטרך שוב לסרב לרשויות בארה"ב, כשאלה ירצו שהיא תפרוץ עבורם הצפנה. לציית למשטרה הסינית ולא האמריקאית?

3. אלקסנדר ז'ארוב, ראש סוכנות התעמולה הרוסית רוסקומנדזור, הודיע כי אם גוגל תוריד את הדירוג בתוצאות החיפוש של ספוטניק ו-RT, רוסיה תנקוט נגדה צעדים רשמית. גוגל הודיעה אתמול כי היא מתכוונת להוריד את הדירוג של שתי זרועות ההסברה של רוסיה משום שהן, ובכן, זרועות תעמולה ולא אתרי חדשות. ספוטניק ו-RT ממומנות על ידי ממשלת רוסיה, והן נחשבות לאחראיות להפצת חלק ניכר מהתעמולה הרוסית בשנים האחרונות, תוך שהן מסוות אותה כחדשות. הקרמלין ממשיך להגן על כלי הנשק שלו בתחום ההסברה.

4. מייק יוז, תושב קליפורניה, מתכוון לשגר את עצמו לשחקים בסוף השבוע ברקטה שבנה בעצמו. יוז, שיש לו עבר מפוקפק בתחום שיגור הטילים (הוא התרסק ב-2014 לאחרי שעף כ-400 מטרים ואושפז לאחר ההתרסקות) מתכוון להוכיח לכל העולם שכדור הארץ איננו עגול ושמי שאומר זאת שותף לקנוניות של בונים חופשיים ואלון מאסק. הרקטה שלו, שעד כה לא הצליח להדגים אותה, מונעת קיטור והיא אמורה לדחוף אותו לגובה של 600 מ'. מה הוא יראה משם, לא ברור, אבל הוא מבטיח להביא תמונות. באתר פרסי דארווין מלקקים אצבעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות