אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בטבע: החברה צפויה לפטר 1,700 עובדים בישראל צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

דרמה בטבע: החברה צפויה לפטר 1,700 עובדים בישראל

תוכנית קיצוצים דרמטית בטבע יוצאת לדרך: כ-25% מעובדי החברה בישראל צפויים לקבל מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים. במקביל מייקל היידן, שהיה אחראי על תרופות חדשות, הולך הביתה

23.11.2017, 06:39 | גולן חזני

כמעט חודש לאחר כניסתו של מנכ"ל טבע החדש קור שולץ לתפקיד הוא פותח במהלכים דרמטיים. אלפי עובדים - כ־20%-25% מבין 6,860 עובדי החברה בישראל - צפויים לקבל מכתבי זימון לשימוע לפני פיטורים החל מהימים הקרובים ועל פני כמה שבועות.

קראו עוד בכלכליסט

מפטר סדרתי? קור שולץ עושה זאת שוב מנכ"ל טבע הנוכחי פיטר 17% מעובדי לונדבק מיד לאחר מינויו למנכ"ל בשנת 2015. בעקבות המהלך דבק בו הכינוי "הארד קור" תמר טוניק, 6 תגובותלכתבה המלאה

במסגרת מהלך ההתייעלות הדרמטי צפויה טבע להכריז על פיטורי עשרות אחוזים מהעובדים גם בארה"ב. בשלב זה הפיטורים באירופה יהיו במתכונת מצומצמת יותר. הנהלת טבע בראשות שולץ עובדת בימים אלה על פרטי המהלך בצוותא עם מנהלי החטיבות האזוריות של החברה בארץ ובארה"ב.

 

מי שישלם את מחיר חילופי ההנהלה יהיה גם מייקל היידן, סמנכ"ל המחקר והפיתוח שהובא לטבע ב־2012 על ידי ג'רמי לוין, מנכ"ל החברה דאז.

מפעל תרופות, טבע, צילום: בלומברג מפעל תרופות, טבע | צילום: בלומברג מפעל תרופות, טבע, צילום: בלומברג

בלי קשר לגל הקודם

הפיטורים מגיעים בעקבות דו"חות גרועים לרבעון השלישי של 2017 שפירסמה טבע לפני שלושה שבועות בהם הציגה פגיעה קשה ברווחיות, ירידה בתזרים המזומנים והפחתה דרמטית בתחזית להמשך השנה. עיקר המצוקה של ענקית התרופות הישראלית נובעת מאובדן הפטנטים של קופקסון, תרופת הדגל שלה לטיפול בטרשת נפוצה. לפני כחודשיים קיבלה מיילן, מתחרתה של טבע, אישור לשיווק הגרסה הגנרית של קופקסון, מה שצפוי להוביל לפגיעה עמוקה בהכנסות ובעיקר בשיעורי הרווח של טבע כבר מהרבעון הרביעי.

המהלך מתיישב עם תדמיתו של המנכ"ל הנכנס שכבר זכה לכינוי "הארד קור" בתפקידו הקודם כמנכ"ל לונדבק, אז פיטר כמעט 17% ממצבת כוח האדם של החברה זמן קצר לאחר כניסתו לתפקיד.

 

גל הפיטורים הנוכחי איננו קשור לגל שעליו הצהירה טבע בדו"חות הכספיים לרבעון השני באוגוסט האחרון וכך גם הפיטורים של מאות עובדים ביולי האחרון. ביולי הצהירה החברה על כוונתה לפטר 350 עובדים במפעל טבע טק בכפר סבא, הודעה שגררה גל מחאות מצד חברי כנסת וההסתדרות, ובסופו הסכימה החברה לצמצם במעט את היקף המפוטרים. הפעם מתוכנן הצעד במשרדי החברה בלבד, כשבשלב זה לפחות אין מעורבות של ההסתדרות בהליך.

ב־5 באוגוסט, עם פרסום דו"חות הרבעון השני, הצהירה טבע כי תשלים את הקטנת מספר העובדים ב־7,000 עד סוף 2017 בהשוואה למספרם עם השלמת עסקת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016. בנוסף, הודיע יצחק פטרבורג ששימש אז מנכ"ל זמני, כי טבע תסגור או תמכור שישה מפעלים עד סוף 2017 ועוד תשעה מפעלים ב־2018. החברה החליטה לצאת מ־45 מדינות עד לסוף 2017. פיטורים אלה היו בחלקם עובדים של חטיבות שנמכרו, כך שהמהלך הנוכחי דרמטי בהרבה ולמעשה עשוי להביא את מספר עובדי החברה לקרוב למחצית מכפי שהיו לפני שנה שנתיים.

 

לא התאוששו מהמכה

 

באוקטובר האחרון טבע ספגה טבע מכה קשה כאשר רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) אישרה לחברת מיילן לשווק גירסה גנרית של קופקסון, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה. ה־FDA אישר למיילן לשווק את שתי הגירסאות של קופקסון: זריקה תת עורית במינון של 40 מ"ג הניתנת שלוש פעמים בשבוע ומהווה 85% מהמרשמים, והגירסה המקורית במינון של 20 מ"ג שניתנת בזריקה תת עורית אחת ליום.

מימין: מנכ"ל טבע הזמני היוצא יצחק פטרבורג והמנכ"ל הנכנס קור שולץ, צילום: עמית שעל מימין: מנכ"ל טבע הזמני היוצא יצחק פטרבורג והמנכ"ל הנכנס קור שולץ | צילום: עמית שעל מימין: מנכ"ל טבע הזמני היוצא יצחק פטרבורג והמנכ"ל הנכנס קור שולץ, צילום: עמית שעל

קופקסון היא התרופה בעלת נתח השוק הגדול ביותר בארה"ב לתרופות לטרשת נפוצה. המכירות בארה"ב של קופקסון בשני המינונים הסתכמו ב־3.3 מיליארד דולר ב־12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017, וב־4.1 מיליארד דולר בעולם כולו בתקופה זו. מכירות קופקסון תרמו 18% ממחזור המכירות הכולל של טבע ו־44% מהרווח התפעולי לפני הוצאות הנהלה וכלליות והפחתות ברבעון השני של 2017. שיעור הרווחיות התפעולית מייצור ושיווק התרופה הגיע ל־80.6% ממכירותיה ברבעון השני של 2017.

ברור היה עם פרסום ההודעה כי המשמעות שלה בנוגע לטבע דרמטית וכי אישור גירסה גנרית לקופקסון יקשה על החברה להתמודד עם החוב העצום שצברה ברכישתה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס באוגוסט 2016 תמורת 38.3 מיליארד דולר במזומן ובמניות, זאת בשל התרומה העצומה של קופקסון לעודף בתזרים המזומנים מפעילותה השוטפת של טבע.

 

חשש מהשתלטות

 

בתחילת החודש, עם פרסום הדו"חות לרבעון השלישי, צנחה המניה ב־20% לשווי שנמוך ב־83% משווי השיא שלה. במקביל התשואה על האג"ח שלה קפצה דרמטית, משום שעל פי תחזיותיה של טבע, יש חשש ממשי שהחברה תיקלע בקרוב למשבר נזילות שיקשה עליה לפרוע את חובותיה במועד. גם בתרחיש האופטימי ביותר, יעמוד לרשותה ב־2018 סכום של 9.4 מיליארד דולר, כשעליה לפרוע 5.5 מיליארד דולר ב־2018, ובכל אחת מהשנים 2019–2021 תידרש לפרוע 4 מיליארד דולר, כשמלאי הנכסים שהיא מסוגלת להעמיד למכירה מתכווץ והולך.

במצב הזה ישנן קרנות השקעה שונות שמסתכלות על טבע ובוחנות השתלטות על החברה. המהלך הדרמטי של ההנהלה נועד ככל הנראה להתמודד גם מול אפשרות כזו, ולצמצם משמעותית את הוצאות השכר כדי לנסות להתמודד עם פרעון החוב הגדול של החברה ולייצב את המצב הפיננסי שלה. זאת לצד צעדים אפשריים כמו גיוס הון במניות בהיקף של 4–5 מיליארד דולר, שיחזק את הונה העצמי של החברה שעומד על 29.6 מיליארד דולר נכון לסוף הרבעון השלישי.

מייקל היידן שיעזוב בימים הקרובים הוא למעשה האיש הבכיר ביותר בתחום תרופות המקור בטבע. הוא הצטרף לטבע כנשיא המחקר והפיתוח הגלובלי וכמדען ראשי בשנת 2012. בנוסף הוא מכהן כפרופסור לגנטיקה רפואית באוניברסיטת בריטיש קולומביה וראש מכון המחקר הקנדי לגנטיקה ורפואה מולקולארית, והמייסד והמדען הראשי של המרכז לרפואה ולתרופות מולקולריות באוניברסיטת בריטיש קולומביה.

מייקל היידן. סמנכ"ל המחקר והפיתוח שהובא לטבע ע"י ג מייקל היידן. סמנכ"ל המחקר והפיתוח שהובא לטבע ע"י ג'רמי לוין משלם את המחיר | צילום: עמית שעל מייקל היידן. סמנכ"ל המחקר והפיתוח שהובא לטבע ע"י ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
ב 7 השנים האחרונות כל זבל מתקבל לעבוד בטבע
הרמה והאיכות של האנשים התדרדרה, אם פעם הסולדריות והאכפתיות היה לחם חוקה של מי שמסתובב במסדרונות החברה. היום מסתובבים במסדרונות החברה אנשים שפוגעים ומלכלכים בקולגות שלהם,אנשים שמסמנים וי במשימה שאליהם לבצע בלי שבכלל ביצעו אותה. האיכות והרמה של האנשים התדרדרה ואיתה גם החברה.
תגובה 22 צודקת  |  25.11.17
22.
טבע איבדה מזמן את העובדים שלה
קליטת עוד ועוד מנהלים בעשור האחרון חלקם בטלנים ולא די מוכשרים למטה החברה דירדרה את טבע שאחרי עידן הורביץ למפלצת השמנה שהיא היום. העובדים אינם מזדהים עם החברה ואינם חדורי מוטיבציה. חברה לא צנועה שמנהליה מרוויחים עשרות מיליונים. כל אחד דואג לעצמו ורוח הסולידריות והעשייה למען החברה שהיתה בחברה של הורביץ איננה עוד. קשה שלא לראות את האנלוגיה בין השינוי בהנהגה של טבע לבין הנהגתה הקלוקלת נטולת הערכים של מדינת ישראל. עדנשלא יקומו מנהיגים אחרים אני לא צופה שינוי לטובה.
מיכל  |  24.11.17
לכל התגובות