אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתנת הפרידה של מנכ"לית איזיג'ט: צניחה ברווח הנקי צילום: בלומברג

מתנת הפרידה של מנכ"לית איזיג'ט: צניחה ברווח הנקי

חברת הלואו-קוסט הבריטית הובילה בשנה החולפת 80.2 מיליון נוסעים אבל הרווח הנקי ירד ב-17%. המנכ"לית קרולין מק'קול תפרוש החודש

22.11.2017, 20:41 | שירות כלכליסט

שמיים קודרים לאיזיג'ט. חברת הלואו־קוסט הבריטית דיווחה על צניחה של 17% ברווח הנקי בשנה התקציבית, זאת למרות שהטיסה מספר שיא של נוסעים.

קראו עוד בכלכליסט

מטוס של חברת איזיג מטוס של חברת איזיג'ט. הובילה מעל 80 מיליון נוסעים בשנה החולפת מטוס של חברת איזיג

לפי הודעת החברה, היא הובילה בשנה החולפת 80.2 מיליון נוסעים, עלייה של קרוב ל־10% לעומת שנה קודם לכן. מנגד, איזיג'ט הפסידה מעל 100 מיליון ליש"ט בשל צניחת הליש"ט לאחר משאל העם על ברקזיט. בעקבות זאת, הרווח לפני מס ירד מ־494 מיליון ליש"ט ל־408 מיליון ליש"ט בשנה התקציבית האחרונה.

עוד דיווחה החברה, כי בעוד ההכנסות בשנה התקציבית 2016־2017 עמדו על יותר מ־5 מיליארד ליש"ט, היא נאלצה להוזיל מחירים כדי למלא את המושבים. על פי הערכות המנכ"לית קרולין מק'קול, התעריפים ישובו לעלות בחורף הקרוב. זאת על רקע הקשיים שחוותה תעשיית התעופה, ובראשם קריסת חברות לואו־קוסט כמו מונארך ואייר ברלין, וביטולי אלפי טיסות אצל יריבתה העיקרית ריאנאייר. לפי החברה, הקשיים אצל המתחרות היטיבו עמה ומספקים לנו תנופה חזקה בכניסה לשנה החדשה.

במקביל, הברקזיט הממשמש ובא גורם לחברה הבריטית לפעול למען שמירת השליטה עליה בידיים אירופיות. כשליש מהמניות נמצאות בבעלות המייסד ובעל השליטה סטליוס האג'י־איואנו, שהוא בעל אזרחות כפולה בריטית וקפריסאית, ולפיכך ישמרו על מעמדן כחברות באיחוד האירופי. אולם, ה"גרדיאן" הבריטי מדווח כי בחברה מתכוונים לבקש מבעלי המניות בפגישה השנתית סמכויות נוספות שיאפשרו לאיזיג'ט לחייב בעלי מניות בריטיים למכור את אחזקותיהם, אם הדבר יתחייב כדי לאפשר לחברה להמשיך ולפעול באירופה. מק'קול מסרה כי מדובר ב"מהלך טכני אדמינסטרטיבי" וכי היא אינה חוששת שיירשם מחסור בבעלי מניות מהאיחוד האירופי.

עוד דיווחה החברה כי תחלק במרץ 2018 דיבידנד של 40.9 פני למניה, מהלך שיעשיר את האג'י־איואנו ב־55 מיליון ליש"ט.

מק'קול תפרוש מתפקידה בסוף החודש לטובת ניהול רשת הטלוויזיה ITV. יחליף אותה ג'ון לונדגרן, לשעבר סגן מנכ"ל חברת התיירות הגרמנית Tui Group. לונדגרן צפוי להרוויח שכר בסיס הגבוה ב־5% מהשכר של מק'קול שעמד על 740 אלף ליש"ט, מה שמעלה תהיות לגבי הפערים המגדריים בחברה. "אינני קובעת את השכר ליורשים שלי. הדירקטוריון צריך לקבוע את השכר הנכון", אמרה מק'קול לעיתון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות