אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאגיד הצוללות הגרמני מבטל את תפקיד המתווך בישראל צילום: intercepts.defensenews

תאגיד הצוללות הגרמני מבטל את תפקיד המתווך בישראל

החברה הגרמנית שבונה עבור חיל הים את הצוללות תבטל את התפקיד שמילא מיקי גנור. כחלק מהמסקנות שהופקו בתאגיד בעקבות הפרשה, בוחנים את האפשרות לפתוח נציגות בישראל

23.11.2017, 08:12 | איתי משיח, ynet
בטיסנקרופ בוחנים פתיחת נציגות ישירה של חטיבת המערכות הימיות של החברה, שבונה עבור ישראל את הצוללות, במקום העסקת נציג מכירות מקומי, כך על פי מידע שהגיע ממקורות יודעי דבר. בכך יבוטל למעשה התפקיד שאותו מילא מיקי גנור עד התפוצצות פרשת הצוללות בשנה שעברה.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה עשויה בהחלט להיות קשורה למסקנות שהופקו בתאגיד מהתנהלותו של גנור, שעל פי החשד שיחד גורמים בכירים כדי לקדם עסקאות עם טיסנקרופ.

 

פרטים חדשים גם אודות החקירה הפנימית שניהל תאגיד טיסנקרופ על עסקת הצוללות עם ישראל. מקורות יודעי דבר סיפרו שהחקירה הפנימית בטיסנקרופ נמשכה חודשים ארוכים, ובמהלכה תושאלו כמה עשרות עובדים ונסרקו אימיילים ופרוטוקולים רלוונטיים. אולם בטיסנקרופ מגדירים את תוצאות החקירה חלקיות ביותר, שכן לא נוצר קשר רשמי עם גנור מאז התפוצצות הפרשה בשל מגבלה הקשורה בחוק הישראלי.

מיקי גנור (ארכיון), צילום: אוראל כהן מיקי גנור (ארכיון) | צילום: אוראל כהן מיקי גנור (ארכיון), צילום: אוראל כהן

אלא שגנור לא היה היחיד שהיה חסר בתהליך. גם מנכ"ל המספנה לשעבר וולטר פרייטאג, ששיחק תפקיד מפתח בהחלפתו של הנציג הישן שייקה ברקת במיקי גנור ומאז פרש לגמלאות, סירב כמה פעמים לשתף פעולה עם החקירה הפנימית. עוד עלה מהחקירה כי התשלומים לגנור הועברו לכמה חברות שונות בבעלותו, אולם החברות שאליהן ביקש גנור להעביר את הכספים לא עוררו בזמנו כל חשד לאי־סדרים. טיסנקרופ העבירה לגנור עד כה כ-11 מיליון יורו.

 

הדו"ח הסופי של החקירה הועבר לרשויות הגרמניות והישראליות. הרשויות הגרמניות עדיין לא פתחו בחקירה, ובאופן רשמי הפרקליטות הגרמנית מנהלת הליך בחינה ראשוני כבר חודשים רבים. עוד מעניין כי הרשויות הישראליות לא פנו לטיסנקרופ בשאלות או בבקשה לחומרים נוספים.

עוד עלה מהחקירה הפנימית כי כאשר גנור הגיע בלוויית דוד שמרון לטיסנקרופ כדי לשאת ולתת על החוזה שלו, עלה בידו לשנות את הרכב השכר שלו כך שהעמלה שירוויח מהוצאה לפועל של חוזים עתידיים תגדל לעומת עמלת התיווך. בטיסנקרופ טוענים ששמרון הוצג אז כפרקליטו האישי של גנור ולא כגורם מעורב בעסקה.

בחקירה הפנימית לא נמצאה עדות לגרסתו של ברקת, שעל פיה הוא הוחלף בגנור בעקבות דרישת גורמים בישראל. במסמכים פנימיים של החברה צוין רק גילו של ברקת והצורך בנציג צעיר יותר שיוכל ללוות פרויקטים ארוכי טווח כסיבה לחילוף.

עוד ציינו המקורות כי גורמים בטיסנקרופ הביעו פסימיות וסקפטיות לגבי התממשות העסקה בשל התקדמות החקירה בישראל. מחר תתקיים באסן מסיבת העיתונאים השנתית של טיסנקרופ, ובמרכזה יעמוד המיזוג עם החברה ההודית "טאטה סטיל", שיהפוך אותה ליצרנית הפלדה השנייה בגודלה באירופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות