אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תלונה במשטרה: בלאק קיוב מנהלת חקירות ללא רישיון צילום: טלי מאייר

תלונה במשטרה: בלאק קיוב מנהלת חקירות ללא רישיון

לשכת החוקרים הפרטיים מאשימה את חברת המודיעין העסקי באיסוף ראיות שלא כדין בסכסוכים עסקיים בישראל. בלאק קיוב שלחה מכתב למשטרה ובו טענה שמדובר ב"תלונת שווא הנובעת מאינטרסים מסחריים"

23.11.2017, 08:36 | תומר גנון

לשכת החוקרים הפרטיים הגישה השבוע תלונה למשטרה נגד משרד החקירות בלאק קיוב (בי.סי אסטרטגיה) על ניהול חקירות פרטיות ללא רישיון. בלשכה מאשימים את בלאק קיוב באיסוף ראיות בסכסוכים עסקיים בניגוד לחוק חוקרים פרטיים. התלונה הוגשה למפלג הונאה של מחוז תל אביב נגד בעלי המניות ומנהלים בחברה: דן זורלא, אבי יונס, אסתר פצנץ וליאור רוזנברג. בבלאק קיוב דוחים את ההאשמות.

קראו עוד בכלכליסט

"כידוע, על העיסוק בענף החקירות הפרטיות בישראל חל חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, לפיו לא יעסוק אדם כחוקר פרטי אלא אם בידו רישיון" ‑ כותב עו"ד יעקב סער בתלונה שהגיש בשם לשכת החוקרים הפרטיים.

סער מספר כי הפעילות של בלאק קיוב עוררה תהיות בלשכה כבר לפני כשנתיים, אבל ההבהרות שמסרו אז נציגי בלאק קיוב הניחו את דעתם. לדבריו, הוא נפגש באותה עת עם מנכ"ל החברה ד"ר אבי ינוס ועם היועצת המשפטית של החברה. "הם הצהירו בפני שהחברה מסתמכת במתן שירותיה בעיקר על חומר גלוי המפורסם ברבים; כמו כן שבמקום בו נדרשת חקירה בישראל, מעבר לחומר הגלוי, מעבירה החברה את אותה חקירה לחוקר מוסמך בעל רישיון".

מפעל אבן קיסר בקיבוץ שדות ים, צילום: אלעד גרשגורן מפעל אבן קיסר בקיבוץ שדות ים | צילום: אלעד גרשגורן מפעל אבן קיסר בקיבוץ שדות ים, צילום: אלעד גרשגורן

לאור התגובה, כותב סער, המליץ ללשכת החוקרים הפרטיים שלא לנקוט צעדים נגד בלאק קיוב ‑ אולם "כעת מסתבר כי כפי שחשדה העמותה, בלק קיוב פועלת בניגוד לחוק".

בתלונתה למשטרה מציינת לשכת החוקרים הפרטיים שני מקרים שבהם בלאק קיוב אספה לכאורה מודיעין בניגוד לחוק. במקרה הראשון, בשנת 2014, נשכרו חוקרי בלאק קיוב לסייע לחברת מיקרוגיל, שבבעלות קיבוץ כפר גלעדי, בסכסוך מתוקשר עם חברת משטחי הקוורץ אבן קיסר שבקיבוץ שדות ים: "החברה סיפקה באמצעות ליאור רוזנברג הקלטה שנערכה בזמן טיול אופניים של בכיר באבן קיסר, בה סתר את כל טענות מעסקיו. הקלטה זו הינה הראיה המרכזית בתביעה על סך 232 מיליון שקל, הסכום אותו תובעת מיקרוגיל מאבן קיסר".

במקרה השני, בשנת 2016, נשכרו חוקרי בלאק קיוב לחקור את חשדותיו של בעלי רשת שיווק השקמה רמי לוי כי מנכ"ל ויקטורי אייל רביד עומד מאחורי פרסומים שליליים נגדו. לפי התלונה, "ממצאי החברה אימתו לכאורה את חשדותיו של לוי ושימשו בסיס לתביעה על סך 10 מיליון שקל שהגיש נגד רביד, על הסתת חקלאים נגד רמי לוי תוך העברת מסרים שקריים".

בתגובתה למשטרה טענה בלאק קיוב, באמצעות משרד עורכי הדין קאסוטו, כי מדובר בתלונת שווא, שכן לשכת החוקרים הפרטיים עצמה חיברה חוות דעת שאישרה את פעילות החברה בישראל. "בלשכה החליטו להתנער מסיכומי העבר לשם השגת יחסי ציבורים רגעיים".

מחברת בלאק קיוב נמסר ל"כלכליסט": "מדיניות החברה היא לא לדון לעולם עם צד שלישי כלשהו על לקוחותיה. יודגש כי בלאק קיוב עבדה, עובדת ותעבוד תמיד בהתאם לחוק, בכל מדינה בה היא פועלת ובהתאם לחוות דעת משפטיות ממשרדי עורכי־דין מובילים ברחבי העולם. מדובר בתלונת שווא אשר הלשכה, גוף פרטי המאגד מספר מצומצם של חוקרים פרטיים מחוסרי עבודה, החליטה להגיש למשטרת ישראל, משיקולים מסחריים ופרסומיים בלבד, וזאת לאחר שנכשלה בפנייתה למשרד המשפטים בשנה האחרונה, ובה הוכח מעבר לכל ספק,  ובייחוד בשני המקרים המתוארים בתלונה, שהחברה פעלה לפי החוק בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות