אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת סין תחסל מיזמי פינטק בתחום ההלוואות

ממשלת סין תחסל מיזמי פינטק בתחום ההלוואות

לטענת הממשלה, היעדר רגולציה גרר תופעות כסחיטת לווים בידי מיזמי הלוואות מקוונות למיניהם. בחלק מהמקרים, דרשו המלווים תמונות עירום בתור ערבון להחזרת ההלוואה. מניות חברות פינטק סיניות הגיבו בירידות שערים

23.11.2017, 12:46 | קרן-אור גרינברג
ממשלת סין מגבילה את תעשיית הפינטק: השלטון חשף תקנות חדשות שנועדו לרסן את מרחב ההלוואות האינטרנטיות. מעתה לא יינתן רישיון פעילות לחברות חדשות שנותנות הלוואות ברשת ונשללו אישורים שניתנו לחברות חדשות העוסקות בהלוואות קטנות. חברות פעילות יוכלו להמשיך לפעול אך צפויות לפיקוח רגולטורי הדוק.  

קראו עוד בכלכליסט

המרחב המקוון הפרוץ הוביל לפריחתן של חברות הלוואות ברשת, שפועלות בדרכים לא שגרתיות ומעמיקות את מצוקתם של הלווים. לקוחות סינים ועסקים קטנים פנו למלווים לקבלת אשראי, עקב היעדר מערכת דירוג אשראי סטנדרטית, שחסמה בפניהם את האופציות להלוואות מבנק רגיל. לפי נתוני DBS כ-40% מהצרכנים בסין מבצעים תשלומים מקוונים ו-14% בחרו באינטרנט לקבלת אשראי.

פגיעה במגזר הפינטק הסיני פגיעה במגזר הפינטק הסיני פגיעה במגזר הפינטק הסיני

היעדר הפיקוח הוביל לריביות גבוהות, הלוואות לטווח קצר ושיטות גבייה מאיימות הדורשות לפעמים תמונות עירום כערבון להחזרת ההלוואה. בעקבות מקרי הונאה ופשיטות רגל של מיזמי הלוואות בין עמיתים, הקימה סין גוף רגולטורי ייעודי שנועד להגן על אזרחיה ממעשי סחיטה ולעצור את העמקת הגירעונות.

ההודעה הובילה לירידה בערך המניות של כמה מהחברות הפיננסיות הגדולות בסין הנסחרות בחו"ל. מניית חברת הביטוח המקוון ZhongAn , שגייסה 1.5 מיליארד דולר בחודש שעבר בהונג קונג, צנחה ב-4.8% אתמול (ד'). מניותיהן של חברות הלוואות מיקרו שפועלות ברשת ספגו ירידה משמעותית: צניחה של 16% במניית Qudian, שגייסה 900 מיליון דולר בבורסת NYSE בחודש שעבר, וירידה של 14% במניית Ppdai, שגייסה 221 מיליון דולר בנאסד"ק בתחילת החודש.

אותן הנפקות ענק של חברות פינטק הסיניות בבורסה בניו יורק ובהונג קונג, הן שמושכות משקיעים רבים למרות הרגולציה החדשה בתחום. חברות סיניות מוכרות, כמו חברת הבידוא והפנאי Xiangyuan Culture וחברת הפארמה Renhe, כבר הודיעו על כוונתן להיכנס לתחום בפיתוח יחידה להלוואות מקוונות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות