אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליצמן מתפטר מתפקיד שר הבריאות - בעקבות עבודות הרכבת בשבת צילום: אביגיל עוזי

ליצמן מתפטר מתפקיד שר הבריאות - בעקבות עבודות הרכבת בשבת

עם זאת יו"ר יהדות התורה ומפלגתו יישארו ככל הנראה בקואליציה; הערכות: משה גפני עשוי להתפטר מתפקיד יו"ר ועדת הכספים; בינתיים, ברכבת ישראל לא קיבלו עדיין הוראות חדשות, ולכן רוב העבודות שתוכננו לשבת יבוצעו; הליכוד: "מקווים שליצמן לא יפרוש מהממשלה"

24.11.2017, 11:18 | אדריאן פילוט, ליאור גוטמן וספי קרופסקי

משבר עבודות הרכבת בשבת הגיע לנקודת רתיחה: שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע לראש הממשלה לפני זמן קצר כי בכוונתו להתפטר מתפקידו ביום ראשון הקרוב אם יתקיימו עבודות "כלשהן" בשבת - כך הודיע דוברו.

קראו עוד בכלכליסט

ההערכות במערכת הפוליטיות הן כי ליצמן יפרוש מהממשלה בתחילת השבוע הבא, אך מפלגתו יהדות התורה צפויה להישאר בקואליציה. לכן, התסריט של בחירות מוקדמות - נכון ליום ראשון הקרוב - הוסר.

המהלך של ליצמן נובע מלחצים עצומים שמופעלים עליו מצד רבנים, לרבות האדמו"ר מגור, אחרי שהפלגים השונים המרכיבים את "יהדות התורה" מתריעים בפניהם כי שר הבריאות "נותן יד" לחילול שבת.

לכאורה, התפטרותו של ליצמן לא צפויה להשפיע על המשך קיומה של הקואליציה; עם זאת הרחוב החרדי כבר תוסס, וההתפטרות של שר הבריאות צפויה להביא להפעלת לחץ עצום על יו"ר ש'''ס, אריה דרעי, לנקוט צעד דומה. לפי הערכות, גם משה גפני - יריבו של ליצמן מיהדות התורה - עשוי להתפטר מתפקיד יו"ר ועדת הכספים. לפיכך, במערכת הפוליטית מתקשים להעריך כיצד יתגלגל הסיפור.

בינתיים, ברכבת ישראל לא קיבלו עדיין הוראות חדשות, ולכן רוב העבודות שתוכננו לשבת בקווי הנוסעים במרכז - יבוצעו. ההערכות הן שאם לא יגיעו הנחיות חדשות, חלק מצוותי העבודות יירדו עד אחר הצהריים לשטח מבלי שתהיה אפשרות להחזיר אותם.

בסביבת הרכבת טוענים כי גם לאחר שהציעו להקפיא עבודות על קווי מטענים לטובת ביצוע עבודות בקווי נוסעים, ליצמן לא היה מוכן לקבל את הפשרה, בבחינת "הכל או כלום". מסיכומים שעשו בחברה הממשלתית עולה שיותר מ80% מהעבודות שתוכננו יתבצעו ללא הפרעה. מדובר בעיקר בשדרוג מערכת האיתות, שלב קריטי לפני הפעלת מסילות חשמליות בקווי ת"א-ירושלים, אשקלון ואזור השרון לאורך כביש 531. לגבי שאר העבודות, ברכבת מגדירים אותן כמשניות, בעיקר בהובלת מטענים, שדחייתן אמנם מעכבת תחזוקה שוטפת אבל אינה פוגעת בנוסעים מעצם העברתן לשבוע הבא.

בתוך כך, שר הרווחה חיים כץ אישר את ביצוע עבודות הרכבת בשבת. כץ הודיע לפני שעה קלה כי "לאחר בדיקה מעמיקה שערכתי, אישרתי לביצוע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש". לדבריו, "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך".

עבודות התחזוקה ברכבת מתקיימות מזה שנים רבות וללא הפרעה, כאשר העבודה על רכבות הנוסעים שפועלות מדי מוצ"ש (תחזוקת כלים, תדלוק, הסעת נהגים) מתבצעת בכל מקרה כבר בתוך השבת, מציאות שלא הפריעה לאף ח"כ חרדי עד היום. המשבר ברכבת התעורר בשבוע שעבר אז ליצמן איים להתפטר אם עבודות התחזוקה ברכבת יימשכו בשבת. הפתרון שנמצא בשבוע שעבר היה שרק עובדים שאינם יהודים ימשיכו לעבוד בשבת. הפעם סירב ליצמן לקבל פתרון של עבודה מסוג זה, והמשבר התחדש.

מהליכוד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את השר יעקב ליצמן ומקווה שלא יפרוש מהממשלה. ראשי הסיעות הבהירו שאין בכוונתם לפרוש מן הקואליציה, מה שיאפשר לגבש פתרון מיטבי, ששומר גם על השבת וגם על צרכי הציבור לתחבורה בטוחה ורצופה".

שר החקלאות אורי אריאל וח״כ בצלאל סמוטריץ' מסרו: "האיחוד הלאומי קורא לראש הממשלה לבטל את העבודות שלא לצורך פיקוח נפש ברכבת ישראל כדי לשמור על צביונה של השבת במרחב הציבורי. יש לתקן את הפריצה שחלה בסטטוס-קוו בשנים האחרונות במתן היתרי עבודה לביצוע עבודות ציבוריות במהלך השבת ולחזק את השבת במדינת ישראל כערך יהודי וחברתי". 

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר בתגובה: "הרכבת תמשיך לנסוע והממשלה אוטוטו עפה מהמסילה. אי אפשר למרר את חייהם של מאות אלפי ישראלים ולהשבית כליל את תנועת הרכבות, אם לליצמן היה כל כך דחוף להתפטר מוטב היה שיעשה זאת על מצב חדרי המיון והרפורמה שהוכרזה בסיעוד ולא עומד מאחוריה יותר מדי".

 

מתנועת "ישראל חופשית", המובילה את המאבק לתחבורה ציבורית בשבת, נמסר: "אנחנו מברכים על התפטרותו של ליצמן. זהו ניצחון של הרוב הישראלי אשר לא מוכן לשלם בגופו ובאיכות חייו למול כפייה דתית דורסנית. הציבור הוכיח שהוא יודע למחות. אנחנו מצפים שממשלת ישראל תאפשר חיים מאוזנים בהם יש חופש דת, וחופש מדת".

 

מהליכוד נמסר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מעריך מאוד את השר יעקב ליצמן ומקווה שלא יפרוש מהממשלה. ראשי הסיעות הבהירו שאין בכוונתם לפרוש מן הקואליציה, מה שיאפשר לגבש פתרון מיטבי, ששומר גם על השבת וגם על צרכי הציבור לתחבורה בטוחה ורצופה. הממשלה הלאומית בראשות נתניהו, בהרכבה הנוכחי, היא הממשלה הטובה ביותר לעם ישראל בכל התחומים. ראש הממשלה פועל למציאת שביל הזהב שיאפשר את המשך כהונתה כממשלה חזקה ויציבה".

יעקב ליצמן, צילום: אביגיל עוזי יעקב ליצמן | צילום: אביגיל עוזי יעקב ליצמן, צילום: אביגיל עוזי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות