אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק דיסקונט מצטרף לאיום לקחת את יורוקום לביהמ"ש

נחשף בכלכליסט

בנק דיסקונט מצטרף לאיום לקחת את יורוקום לביהמ"ש

בהודעת החברות הבנות הציבוריות של יורוקום הן מציינות כי היא קיבלה פניות מהתאגידים הבנקאיים לפרוע את חובותיה - 600 מיליון שקל לדיסקונט ו-400 מיליון לבנק הפועלים; הבנק הבינלאומי, בנק מזרחי והמוסדיים צפויים להצטרף בהמשך; השבוע נחשף ב"כלכליסט" כי בנק הפועלים פנה לחברה בבעלות שאול אלוביץ' באזהרה כי יפנה לבקשת פירוק בביהמ"ש בעקבות החובות

25.11.2017, 14:34 | גולן חזני
בנק דיסקונט מצטרך לבנק הפועלים באיום לקחת את שאול אלוביץ' וחברת יורוקום לבית המשפט בבקשת פירוק.  

קראו עוד בכלכליסט

החברות הבנות הציבוריות של יורוקום - אינטרנט זהב, אנלייט וסאטקום דיווחו אתמול (ו')  כי יורוקום קיבלה מכתבים מתאגידים בנקאיים לפרוע את חובותיה (בסכומים מהותיים) עד לתאריך מסוים שלא פורט. אולם פרק הזמן שלו מחוייבים הבנקים להזהיר לווים לפני הצעד המשפטי עומד על 21 יום וזהו גם המועד שאותו העניק הפועלים ליורוקום להגיע להסדר, כפי שנחשף שלשום בלעדית ב"כלכליסט".

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: אוראל כהן שאול אלוביץ

ליורוקום חוב של כ-1.2 מיליארד שקל לבנקים, ובראשם דיסקונט עם 600 מיליון שקל, בנק הפועלים - 400 מיליון שקל והבינלאומי - כ-200 מיליון שקל.

ביום שלישי החליט דירקטוריון בנק הפועלים בראשותו של עודד ערן לקבל את המלצת הנהלת הבנק בראשותם של המנכ"ל אריק פינטו, מנהל החטיבה העסקית יעקב אורבך ומנהל האשראים המיוחדים יורם אלרואי, ולקחת את אלוביץ' לבית המשפט, ככל הנראה בבקשת פירוק לנכסי יורוקום.

הפועלים דורש שאלוביץ' יזרים לחברה 100 מיליון שקל במסגרת ההסדר, וכן לחלק מחדש את הביטחונות שהעניק לפני שנתיים לבנק דיסקונט על חלקו בחוב, בהיקף של כ-200 מיליון שקל.

בהמלצותיה לדירקטוריון, הנהלת הבנק כתבה כי "הגענו למסקנה שיורוקום מושכת את המו"מ, והבעלים לא מתכוון להזרים כסף לחברה מכיסו כדי לעזור לחברות הבנות, ובלי צעד כזה אין שום סיכוי להגיע להסדר. היכולת היחידה של יורוקום לפרוע את חובותיה היא באמצעות מימוש חלק מהנכסים שהיא מחזיקה. לא השתכנענו שיש לחברה או לבעלים כוונה אמיתית לממש נכסים מהותיים בזמן הקרוב, כך שהדרך לבצע זאת היא דרך בית המשפט. התחושה היא שמושכים אותנו באף ושהמו"מ מצידם לא מתנהל בתום לב".

ביורוקום דווקא אופטימיים

עו"ד עמי ברלב, היועץ המשפטי של יורוקום וסמנכ"ל במטה יורוקום הגיב ל"כלכליסט" ואמר כי "במהלך השנים האחרונות פרעה קבוצת יורוקום למערכת הבנקאית מעל 2 מיליארד שקל כשבעל השליטה תורם כ-250 מיליון שקל במקביל ולא מושך כלל דיבידנדים ודמי ניהול בשנים האחרונות. קבוצתנו היתה קרובה מאוד לפירעון מלא של כל חובותיה כשהמקור היה מכירת חלל תקשורת, אך שני אירועי כח עליון עם אובדן לווייני עמוס 5 ועמוס 6 פגעו במהלך והרעו מצבנו. אנו מאמינים שנצליח להגיע לסיכום עם נושי הקבוצה בשבועות הקרובים ללא התנהלות בבית משפט".

לאלוביץ' חוב נוסף של 240 מיליון שקל לקונסצורסיום של בנק המזרחי וגופים מוסדיים במסגרת יורוקום נדל"ן. הגופים מחזיקים בשעבוד ראשון על נכסי הנדל"ן של החברה, אולם צפויים היום או מחר לשלוח גם הם מכתב אזהרה דומה. 

יורוקום דווקא אופטימית באשר לאפשרות להגיע להסדר. בדיווחיהן ציינו החברות הבנות של יורוקום כי החברה מנהלת מגעים אינטנסיביים עם הבנקים לפריסת חובותיה ובכוונתה להמשיך בדיונים מואצים על מנת להגיע להסכמות בתוך פרק זמן קצר "כאשר קיימת אפשרות ישימה לעמדתה להשגת הסדר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
זה בלתי אפשרי, אלא אם....
מהרגע שאלוביץ קנה את בזק, הוא משך את כל הכסף מקופת בזק לשרת את החוב לבנקים. הוא רוקן את הקופה וגם משך 100% מרווחי הקבוצה. אם ניקח את הנדל״ן בבעלות בזק, שאלוביץ מכר, זה לבד מספיק כדאי לשרת את חובותיו. ואם זאת, הוא בכל זאת עדין חייב 1.2 מליארד לבנקים. משהו מאוד מסריח וצריך לבדוק לאלו מקורבים הכסף נעלם
הצופה  |  25.11.17
5.
אנחנו מושקעים בבנקים והם מלווים כסף לטייקונים לכאורה ללא בטחונות נאותים...
התחרות לכאורה בין הבנקים מי יממן טייקונים בפרוייקטים ורכישות ענק, גורמת הפסדים למליוני אזרחים שכספי הפנסייה שלהם מושקעים בבנקים. למיטב ידיעתי, כשסבן רכש את בזק, היה לו כסף מזומן בקופה ואף בנק לא נשאר תקוע עם הלוואה שניתנה לצורך הרכישה. ואולי זה בגלל שסבן גדל בשכונת שפירא ששם חונכנו לקנות מה שרצינו, אבל בכסף שלנו...
אזרח וותיק  |  25.11.17
לכל התגובות