אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות משבר השבת: דרעי מבטל את ההצבעה על הרפורמה לרישוי העסקים צילום: דוברות הכנסת

בעקבות משבר השבת: דרעי מבטל את ההצבעה על הרפורמה לרישוי העסקים

על רקע התפטרותו של שר הבריאות ליצמן, ביטל שר הפנים אריה דרעי את ההצבעה שהיתה צפויה להתקיים מחר סביב הרפורמה שהוא מוביל להפחת הבירוקרטיה. ההצעה היתה אמורה להעלות מחר

25.11.2017, 20:33 | אדריאן פילוט

על רקע התפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) עקב עבודות התשתית שאישרה ממשלת ישראל ברכבת, הודיע שר הפנים, אריה דרעי (ש''ס), כי הוא דחה את ההצבעה על הצעת המחליטים שהיתה צפויה להיות מאושרת מחר בישיבת הממשלה סביב הרפורמה ברישוי העסקים. מסיבת העיתונאים שכינס דרעי מייד אחרי ישיבת הממשלה בה היה צפוי יו''ר ש''ס להציג את הישגי הרפורמה ומהותה - התבטלה גם היא. בסביבתו של דרעי מבקשים להדגיש כי מדובר בדחייה של כמה ימים ולא בביטולה שכן, דרעי תומך ברפורמה ובמוצר המוגמר.

מאחורי ההחלטה של דרעי, שנמסרה דקות ספורות אחרי צאת השבת, עומדת התפטרותו של ליצמן על רקע עבודות השבת. כבר כעת ברור כי התפטרותו של ליצמן, נציג של החרדים האשכנזים על רקע חילול שבת של הממשלה, תפעיל באופן מיידי לחץ אדיר על יו''ר ש''ס - המפלגה שמייצגת את החרדים הספרדיים. "דרעי לא רוצה לחגוג כעת שום הישג שקשור לממשלה הזו", מסר גורם ממשלתי.

שר הפנים אריה דרעי, צילום: אלכס קולומויסקי שר הפנים אריה דרעי | צילום: אלכס קולומויסקי שר הפנים אריה דרעי, צילום: אלכס קולומויסקי

כפי שנחשף ב"כלכליסט", הרפורמה הזו כבר זכתה לביקורת לא מבוטלת אחרי שלפני כמה ימים הוועדה המשותפת לממשלה ולמגזר העסקי שהיתה אמורה לקום מכוח הרפורמה והיתה מיועדת לבלום רגולציה חדשה הוסרה סופית מהצעת המחליטים שהיתה אמורה לעבור את אישור ל הממשלה מחר.

הוועדה המייעצת היתה מיועדת לקבוע מה יהיו דרישות הרגולציה הנובעות מכוח חוק רישוי עסקים. לפי הנוסח שהוסר, הוועדה היתה אמורה לכלול נציגים ממספר תחומי תוכן רלוונטיים: נציג נותן האישור, נציג משרד הפנים, נציג משרד ראש הממשלה, נציג משרד האוצר, נציג מומחה בתחום התוכן, נציג המגזר העסקי, נציג הרשויות המקומיות ונציג ציבור.

עוד נקבע כי הוועדה תתכנס באופן קבוע לפי תקופה שתקבע ויוצגו בפניה דרישות נותני האישור למפרטים, והצעות לתיקוני המפרטים על ידי נותני האישור - לפי אומדן עלות הדרישות אל מול התועלת והשוואה בינלאומית לדרישות הרגולציה כאשר הוועדה תפרסם את חוות דעתה לנותני האישור ולשר הפנים.

הוועדה איננה המצאה ישראלית: מדובר במודל שקיים במדינות רבות, לרבות ארה''ב. במדינות אלה הרגולטור אינו רשאי לקבוע לבד וולא התייעצות רגולציה חדשה.

במשרד הפנים מציינים היום כי הנוסח הסופי שהוכנס למעטפה החומה (המעטפה בה נמצאות כלל הצעות המחליטים המיועדות לישיבת הממשלה הקרובה) ביום חמישי האחרון הוא זה שיישאר ולא צפויים בו שינויים, דבר המחזק את ההשערה כי הרקע להחלטתה המפתיעה של דרעי הוא המשבר הפוליטי שנוצר בין ממשלת ישראל לסיעות החרדיות שבתוכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות