אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההחלטה המכרעת שקיבל עידן עופר - ששווה לו 800 מיליון דולר צילום: בלומברג

ההחלטה המכרעת שקיבל עידן עופר - ששווה לו 800 מיליון דולר

בעל השליטה בקנון ביטל הנפקה של איי סי פאואר בינואר בשל שווי נמוך שהוצע לו. עם מכירת איי.סי פאואר, מתברר כי בדיעבד תקבל קנון 800 מיליון דולר יותר מסכום ההנפקה שבוטלה

26.11.2017, 10:14 | גולן חזני

חברת קנון מאשרת בדיווח לבורסה את הדיווח הבלעדי הבוקר ב:כלכליסט", על חתימת עסקה למכירת עסקי האנרגיה של איי.סי.פאואר בדרום אמריקה (המרוכזים תחת אינקיה), תמורת 1.177 מיליארד דולר. הפעילות נמכרה ל-I SQUERED - קרן השקעות בהנהלה מצרית.  

קראו עוד בכלכליסט

מהדיווח עולה כי גם המזומנים בקופת אינקיה, שעמדו בסוף ספטמבר על 150 מיליון דולר, יועברו לידי החברה האם איי.סי פאואר, המצויה בבעלות מלאה של קנון - חברת ההחזקות של עידן עופר. הקרן תיקח על עצמה גם את האג"ח של אינקיה בהיקף 450 מיליון דולר. התמורה בעיסקה תחולק לבעלי המניות של קנון בכפוף לאישור אסיפת בעלי מניות. בכך מתכוונת קנון להשלים את האסטרטגיה עליה הצהיארה עם פיצולה מהחברה לישראל לפני שנתיים ולחלק את כל מניותיה בחברות הבנות לבעלי המניות שלה.

בהתאם, איי.סי פאואר יוצאת מהעיסקה עם יותר מ-1.3 מיליארד דולר במזומן. זהו למעשה האקזיט הגדול והמרשים ביותר של עידן עופר, אף שבדיווח לבורסה לא פורט רווח ההון שתרשום קנון. אינקיה נמכרה לחברה לישראל לפני 10 שנים וכללה אז תחנת כוח בפרו לצד כמה תחנות קטנות. מאז גדלה והתפתחה (תוך שהיא עוברת לבעלות קנון), וכיום היא מחזיקה ומפעילה 12 תחכנות כוח גדולות.

בינואר השנה, תוך כדי הנפקת איי.סי. פאואר בבורסה של ניו יורק, קיבל עידן עופר החלטה משמעותית לסגת מההנפקה, בשל השווי הנמוך שבו הוערכה החברה על ידי המשקיעים - 950 מיליון דולר לפני הכסף. הצעד של עופר זכה לביקורת רבה, אך בדיעבד מתברר כי היה היתה "שווה" 800 מיליון דולר - איי.סי. פאואר הנפיקה מאז בת"א את החברה הבת או.פי.סי, ושווי אחזקותיה בחברה זו עומד על 400 מיליון דולר. בנוסף משכה קנון דיבידנד של 50 מיליון דולר ועתה היא מקבלת סכום נוסף של 1.3 מיליון דולר עבור עסקי איי.סי.פאואר בדרום אמריקה כאמור. השווי הכולל של עסקאות אלה עומד על 1.75 מיליארד דולר - 800 מיליון דולר יותר מהשווי שניתן לאיי.סי. פאואר מצד המשקיעים. 

עופר מחזיק בשליטה בכיל ובבזן, וכן בצים ובקורוס שמצויה בהליכים להכנסת משקיע במיליארד דולר לחברה. לאחרונה רכש נתח של 15% בקבוצת הכדורגל אתלטיקו מדריד.

עידן עופר , צילום: בלומברג עידן עופר | צילום: בלומברג עידן עופר , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
השמיצו אותו ללא הפסקה, סיפרו שאחיו מוכשר ממנו, אבל עובדה
עידן עופר איש עסקים מצויין. בתור אדם שמאמין ומשקיע בטכנולוגיה כל אחד יודע ש9 מתוך 10 פרוייקטים קורסים. גם אצל עידן עופר אין 100% הצלחה. אז יכול להיות שאחיו אייל שווה היום יותר בשיא בועת הנדל"ן בגלל השקעותיו המוצלחות בנדל"ן, אבל בואו נחכה 5-10 שנים ואז נספור שוב את הכסף. גם צים בדרך לתחיית המתים ובז"ן כבר בעליה מזה שנתיים ואני לא מדבר על טאואר שהיא הצלחה סוחפת וגם כי"ל תתחיל להנות מהמחזוריות בעסקים. עידן עופר ידע לחתוך כשהיה צריך (צ'רי - הרכבים בסין ואצל שי אגסי) ועכשיו הוא ימריא מחדש. מיהרתם להספידו (אני לא מכיר אותו, רק מהעיתונים).
יריב  |  26.11.17