אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לשמור על עקרונות בעבודה: מתי ואיך להגיד 'לא' לבוס צילום: shutterstock

לשמור על עקרונות בעבודה: מתי ואיך להגיד 'לא' לבוס

כשמטילים עליכם בעבודה מטלה שגורמת לכם אי נוחות יכול להיות שתחששו לסרב על מנת לא להצטייר כעובדים בעייתיים. אך אפשר לצאת מסיטואציה כזאת בלי לפגוע בקריירה

26.11.2017, 13:08 | שירות כלכליסט
אפשר ואפילו מותר לומר לא לבוס מבלי להיות עובד גרוע. אם מטלה בעבודה גורמת לכם להרגיש לא בנוח, אתם בהחלט יכולים לסרב לבצע אותה מבלי להצטייר כעובדים לא מהימנים. ככל שתקדימו לעבור את המשוכה הזו בפעם הראשונה, כך תעזרו למנוע בקשות דומות בעתיד.

קראו עוד בכלכליסט

דוגמנית ויקטוריה'ס סיקרט שרה סמפאיו סיפרה על הניסיון שלה בנושא כשאנשים בתעשייה ניסו לגרום לה לעשות דברים שהיא לא רצתה חודש בלבד לאחר שמגזין פרסם תמונת עירום שלה ללא הסכמתה.

"במקרים רבים למרות שנקבע שהצילומים לא יכללו עירום, בכל זאת כשהגעתי לסט הצלם או הסטייליסט התחילו להפעיל לחץ או לדרוש שאדגמן בעירום כי כבר עשיתי את זה בעבר", כתבה בחשבון האינסטגרם שלה. "הייתי קרבן לבריונות. הרבה פעמים הראו לי תמונות עירום של עצמי כדרך לשכנע אותי בכוח להצטלם גם הפעם בעירום. בכל פעם שהתעקשתי וסירבתי, שפטו אותי וטענו שאני בעייתית".

הדוגמנית שרה סמפאיו, למפורסמים עשוי להיות קל יותר לסרב, אך זו זכותו של כל עובד, צילום: גטי אימג הדוגמנית שרה סמפאיו, למפורסמים עשוי להיות קל יותר לסרב, אך זו זכותו של כל עובד | צילום: גטי אימג'ס הדוגמנית שרה סמפאיו, למפורסמים עשוי להיות קל יותר לסרב, אך זו זכותו של כל עובד, צילום: גטי אימג

זו בהחלט לא סיטואציה נעימה לומר לממונה שאתם לא יכולים להשלים משימה, אך כשהעבודה או הבוס מפרים את העקרונות האישיים שלכם, עליכם לומר משהו, כך ממליצים מומחי הקריירה.

"קשה לסרב לדברים, ולרוב מרגישים רע עם זה, אך חייבים לעשות את זה", מסבירה קואצ'רית הקריירה סוזאן גרינברג או'סליבן. "אם המטלה גורמת לכם להרגיש לא בנוח, עליכם לומר לבוס: 'אף שאני רוצה לעזור ולסייע, זה נוגד את העקרונות והערכים שלי'. אל תפחדו לעשות את זה".

כמובן, שקשה יותר לעובד הרגיל, שאינו דוגמנית מפורסמת, לבטא את דעותיו. הרי כולנו רוצים שהבוס שלנו יחשוב שאנחנו עובדים מהימנים וחרוצים, אך המפיקה והצלמת קתרין שלדון הרגישה שאין לה ברירה אלא לעשות זאת כשביקשו ממנו לקדם חברה שהיא שונאת.

"

כשעבדתי כמפיקה ב-MTV, סירבתי לעבוד על כתבה הקשורה לשיתוף פעולה עם וולמארט כי לא רציתי שהשם שלי יקושר למשהו שמקדם אותם. הייתה לי דעה שלילית חזקה נגד היחס של וולמארט לעובדים והנזק שהיא עושה לכלכלה", היא מספרת. "התבקשתי להפיק את הכתבה, והייתי צריכה לאזור הרבה אומץ כדי לסרב, אבל אז אמרתי לעצמי שאם יפטרו אותי בגלל זה, אז עליי להיות גאה בעצמי".

שלדון מודה כי הבוס שלה גלגל עיניים בתגובה, אך אמר שימצאו מישהו אחר שיעשה את העבודה.

על אף שהסיפור של שלדון הסתיים בצורה חיובית, רבים חוששים שייענשו או שיפוטרו אם יסרבו. לכן חשוב לא להגיב בצורה רגשית או מתגוננת כשמסרבים לבצע מטלה. "אם פונים אליכם באופן פרטי, נסו להימנע ממתן תשובה ברורה על המקום", מציעה קארו דילון, מחברת הספר "כיצד תמדדו את חייכם" (How Will You Measure Your Life). "אפשר לומר משהו כמו אני צריך לחשוב על זה, זה עניין מורכב, או פשוט תאמרו 'תן לי לישון על זה'. מרבית האנשים יכבדו את זה".

אם בכל זאת הבוס דורש לקבל תשובה על המקום, ראו זאת כתמרור אזהרה. "נסו לקבל לפחות שעה לחשוב על זה. בקשו מעמית שאתם מכבדים שיעזור לכם להתאמן על התגובה שלכם. נסו לנטרל את האווירה הטעונה והעבירו ברוגע ובבהירות את הטענה שלכם בצורה כנה", מוסיפה דילון. אם בכל זאת מתגלה בעיה, אל תתביישו לערב את מחלקת משאבי אנוש.

"אם מדובר בבקשה לא אתית, זה ברור מאליו כי עליכם לומר לא לבוס שלכם, ואתם יכולים להחליט אם להסלים את המצב על ידי פנייה למשאבי אנוש", אומרת יועצת הקריירה ליז בנטלי, שמודה שלא קל לעקוף את הבוס. "עליכם לבחון את התרבות והמצב, ולראות כיצד תוכלו להגיב".

בנטלי מציעה לאמץ גישה אסטרטגית ולשאול מה היעד או התוצאה הרצויה של הפרויקט, ולהציע דרכים שבהם תוכלו לסייע להשלמת המשימה מבלי להקריב את העקרונות שלכם. "הסבירו מה הקושי שלכם, ופרטו פתרונות אפשריים כיצד אפשר לעקוף אותו ועדיין להגיע לתוצאה הרצויה", היא אומרת. אם זה לא עובד, והבוס מערים קשיים, נראה שיש צורך לנקוט בגישה קיצונית יותר. "לפעמים אין ברירה וצריך להתחיל לחפש עבודה חדשה או להגיש התפטרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות