אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות - מי בראש? צילום: צילום מסך

מדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות - מי בראש?

מגדל העמק, חולון, כפר סבא וקרית ביאליק בראש המדד עם ציון 100. השנה נרשמה עלייה מרשימה במצב השקיפות של האתרים של 75 הערים שנבדקו. לגבי השקיפות הנוגעת לכספי ציבור נכתב: "הנתונים מדאיגים"

26.11.2017, 17:58 | שחר אילן

מגדל העמק, חולון, כפר סבא וקרית ביאליק עומדות בראש מדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות לשנת 2017. הפתעה לטובה: מצב השקיפות ב-75 הערים שנבדקו הוא הטוב ביותר מאז הושק המדד לפני עשר שנים ועומד על ממוצע 75%. זוהי עלייה דרמטית לעומת השנה שעברה, אז עמד המדד על 61% בלבד. כך עולה ממדד שקיפות אתרי הרשויות המקומיות שפרסמה עמותת שקיפות בינלאומית - ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, צריך לזכור שמדובר רק באתרים ולא בשקיפות הרשות ככלל. בנוסף, המידע החשוב בדבר השימוש בכספי ציבור, עדיין אינו שקוף. בעמותה מציינים ש"בכל הקשור לשימוש בכספי ציבור כפי שמשתקף בספר התקציב, בחוזים ומכרזים, מענקים ותמיכות במישרין או בעקיפין באמצעות חברות עירוניות, הנתונים עדיין מדאיגים". יו"ר העמותה, השופטת (בדימוס) נילי ארד ומנכ"לית העמותה יפעת זמיר גם ציינו בהודעה שפרסמו ש"בכל הנוגע לחברות עירוניות עדיין נשמר חלק ניכר מהמידע רחוק מעיני הציבור".

המדד מתפרסם פחות משנה לפני הבחירות המוניציפליות. זהו מדד השקיפות האחרון של העמותה לקדנציה הנוכחית של ראשי הערים. המדד בוחן את השקיפות באתרי הרשויות המקומיות, בכל 75 הערים בישראל. מבין 76 הערים בישראל רק לשפרעם אין אתר אינטרנט כלל.

אתר הבית של מגדל העמק, צילום: צילום מסך אתר הבית של מגדל העמק | צילום: צילום מסך אתר הבית של מגדל העמק, צילום: צילום מסך

אתר הבית של קריית ביאליק, צילום: צילום מסך אתר הבית של קריית ביאליק | צילום: צילום מסך אתר הבית של קריית ביאליק, צילום: צילום מסך

ממצאי המדד נקבעו על סמך 57 קריטריונים בהם: חשיפת תקציב הרשות, חוזים, מכרזי תשתיות ורכש, מכרזי כוח אדם, מידע הנוגע לחברות עירוניות, דיווח על אלמנטים סביבתיים, ועוד. מדובר במדדים שנבדקים על ידי עמותות שקיפות בינלאומית בכמאה מדינות בעולם. החומר נאסף באמצעות סטודנטים מתוכנית צוערים לשלטון המקומי באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטת חיפה. הוא יוצג מחר (שני) בוועדת השקיפות של הכנסת.

הערים שדורגו בראש המדד - מגדל העמק, חולון, כפר סבא, וקריית ביאליק - הצליחו לעמוד בכל 57 הקריטריונים שנקבעו במדד השקיפות ולקבל ציון של 100%. ארבע רשויות נוספות - אילת, חדרה, יבנה וראשון לציון - הגיעו לציון 98%. יוקנעם ורעננה הגיעו לציון 97%.

ומה המצב בערים הגדולות?

שלוש הערים הגדולות הגיעו לציונים אלה: ירושלים - 93%, תל אביב עם 94% וחיפה עם 82% בלבד. הרשויות החלשות בהנגשת המידע לציבור באתרים הן: צפת (32%); טירה (24%); כפר קאסם (23%); טמרה (20%); וסוגרת את הרשימה קלנסווה עם 10% בלבד.

לדברי יו"ר ועדת השקיפות של הכנסת ח"כ סתיו שפיר: "לכל אחד מאזרחי ישראל מגיע לדעת כמה משקיעה הרשות המקומית בחינוך ילדיו, בבריאות ובתשתיות. איך היא משתמשת בכספי המסים שלנו ואיך היא מנהלת מכרזים ושירותים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות