אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיסנקרופ בוחנת השקעה בסטארט אפים ישראלים לטובת עסקת רכש הגומלין צילום: יואב דודקביץ

טיסנקרופ בוחנת השקעה בסטארט אפים ישראלים לטובת עסקת רכש הגומלין

הענקית הגרמנית מחפשת דרך לעמוד בהתחייבות של 187 מיליון יורו. בממשלה אמרו כי "שמענו מהם כבר הרבה דיבורים"

27.11.2017, 08:01 | אדריאן פילוט

חברת טיסנקרופ הגרמנית בוחנת אופציות על מנת להחזיר את חלקה בעסקת רכש הגומלין למדינת ישראל. במקביל לדיווחים על הקמת מפעל בישראל ורכישת מוצרים, החל תאגיד הענק לבחון אפשרויות להשקיע בסטארט אפים מקומיים. זאת במטרה למלא אחרי התחייבויותיה לרכש גומלין בהיקף של 187 מיליון יורו, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

בין ממשלת ישראל לבין טיסנקרופ מתנהל זה כבר כמה חודשים שימוע בנושא הפרת התחייבות רכש גומלין מצד החברה. השימוע החל במשרד הכלכלה בירושלים בסוף חודש יולי, אליו הגיעו בכירי החברה, לרבות מנכ''ל חטיבת בניית כלי שיט, צוללות וספינות (TKMS) רולף וירץ.

נציגי החברה שהגיעו לשימוע במשרד הכלכלה, צילום: יואב דודקביץ נציגי החברה שהגיעו לשימוע במשרד הכלכלה | צילום: יואב דודקביץ נציגי החברה שהגיעו לשימוע במשרד הכלכלה, צילום: יואב דודקביץ

הרשימה השחורה

כפי שנחשף ב"כלכליסט", במחצית חודש מאי שיגרה הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (רשפ"ת) מכתב חריף ובו אולטימטום לפיו על החברה הגרמנית להסביר כיצד היא מתכוונת לבצע רכש גומלין, אחרת היא תוכנס ל"רשימה השחורה".

המשמעות המעשית של האיום היא שטיסנקרופ לא תוכל לבצע עסקאות מול מוסדות ישראלים, ציבוריים או ממשלתיים, למשך 5 עד 10 שנים.

לרשפ''ת האפשרות להעמיד חברות שאינן עומדות בהסכמי רכש גומלין בבחינה לכניסת הרשימה השחורה, אך ההכרעה היא בידי החשב הכללי שבמשרד האוצר רוני חזקיהו, אחרי התייעצות עם השר הרלבנטי. במקרה של טיסנקרופ, מדובר בשר הביטחון אביגדור ליברמן. ל"כלכליסט" נודע כי חזקיהו וליברמן קיימו מספר של פגישות בנידון ובאחרונה הוחלט על מתן "הזדמנות אחרונה".

הבטחות באוויר

מחברת טיסנקרופ נמסר: "ב־1 בנובמבר קיבלה טיסנקרופ מרין סיסטמס הצעה של רשות לשיתוף פעולה תעשייתי (ICA) למימוש הסכמי קיזוז בכל החוזים הקיימים ואולי העתידיים. אנו בודקים כעת את ההצעה ונודיע לרשות בזמן הקרוב על תוצאות ההערכה שלנו. לאחרונה פתחנו סניף בראשון לציון, כדי לחזק את הנוכחות המקומית שלנו. אנו מחפשים אפשרויות לשיתוף פעולה בין חברות סטארט אפ ישראליות וחידושים שונים".

מבדיקת "כלכליסט" עולה שאמנם החברה אכן שכרה חלל עבודה על שמה בראשון לציון, אבל המשרד עצמו איננו פעיל ואין אף אחד המאייש אותו. "הם סיפרו לנו על כוונתם לפתוח משרד עוד ביוני הקודם", אמר גורם ממשלתי המעורה בפרטים. "שמענו מהם כבר הרבה דיבורים". עם זאת, אותו גורם אמר כי עד אמצע דצמבר תתבהר התמונה, ונדע אם טיסנקרופ בכל זאת תבחר להקים מפעל בפריפריה, האופציה המועדפת על המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות