אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנהלת המו"פ של מרצדס: "בעוד 4 שנים יהיו לנו 50 דגמים של מכוניות חשמליות"

עדי אופק בוועידת Mind the Data 2017 של כלכליסט: "הרכב הופך להיות מודע לסביבה שלו בפנים ובחוץ. הוא יידע אילו סרטים אנו אוהבים, איזו טמפרטורה יותר מהנה והוא יהיה מודע לרכבים אחרים, לרמזורים, לכבישים, לשרותי ענן"

27.11.2017, 11:56 | תומר הדר

"כשאני נכנסת למכונית שלי, אני בעולם שלי, עולם של חוויית נהיגה ומוזיקה", כך לדברי עדי אופק, מנהלת מרכז המחקר והפיתוח של מרצדס בנץ בישראל, שנפתח רשמית בשבוע שעבר. אופק, שדיברה בוועידת Mind the Data 2017 של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי, אישרה את הפרסום בכלכליסט כי דיימלר, חברת האם של מרצדס בנץ בחרה בישראל להקמת מרכז המחקר והפיתוח, המצטרף למרכזים נוספים השוכנים בין היתר בארה”ב, בדרום אמריקה ובאירופה.

קראו עוד בכלכליסט

עדי אופק מנהלת מרכז הפיתוח של מרצדס בישראל, צילום: אוראל כהן עדי אופק מנהלת מרכז הפיתוח של מרצדס בישראל | צילום: אוראל כהן עדי אופק מנהלת מרכז הפיתוח של מרצדס בישראל, צילום: אוראל כהן

לפעמים הנהיגה מרגשת, לפעמים רגועה. אך מה יהיה בעתיד? המכונית תעטוף את הנהג באקוסיסטם, החוויה תהיה עמוקה. פעם בתעשיית הרכב נהגנו להעלות רכב על הכביש והאינטרקציה עם הלקוח היתה נמוכה. בעתיד הרכב יהיה מרחב אישי ותתפתח מערכת יחסים בין המכונית ובינינו - בעולם של ניידות חכמה שתעניק זמן, נוחות, בטיחות ותמיכה. העולם משתנה בקצב אדיר, מכוניות הופכות מקושרות לעיר חכמה. בדאטא יהיה דלק העתיד וכאשר אנו משלבים ביג דאטא עם בינה מלאכותית אנו יוצרים חוויה בלתי אמצעית. אני רוצה שנדמיין יחד מצב בו אני קמה בבוקר ורוצה לצאת לעבוד, הרכב שלי בכניסה לבית אחרי טעינה לילית. הוא משמיע בדיוק את המוזיקה שאני אוהבת".

עוד הוסיפה אופק: "אתמול בערב הכנתי מצגת. היום אני רוצה ליהנות ממוזיקה, מתוכן. הנסיעה שלי הופכת להיות הרבה יותר בטוחה והרבה יותר רגועה. ובבית? המכונית תהיה חכמה ותיקח את הילדים לבית הספר, הילדים יעבירו זמן במכונית בהכנת שיעורים, רחפן יוכל להביא להם מתנה והמכונית תוכל גם להעביר להם דברים בניקוי יבש. אלה חלומות אמיתיים שיתגשמו בעולם הרכב האוטונומי. הרכב הופך להיות מודע לסביבה שלו בפנים ובחוץ. הרכב יידע אילו סרטים אנו אוהבים, איזו טמפרטורה יותר מהנה. ובחוץ הרכב יהיה מודע לרכבים אחרים, לרמזורים, לכבישים, לשרותי ענן. יש מחקרים שאומרים שרכב אוטונומי יצרוך 4,000 גיגה בייט, ואיש אחד יצרוך אחד".

לדברי אופק: "כמות המידע אדירה ועלינו לעכל אותו בזמן אמת. כיום אי אפשר שמכונית תעביר לענן את כל המידע שהיא קולטת ולכן יש להחליט איזה מידע אנו מעלים לענן. הנושא של אנליטיקה חשוב מאוד. בכל דבר אנו רוצים לדעת מה קרה, מה קרה בכביש עכשיו, מה קרה בעבר וכך אנו נחזה גם מה יקרה בעתיד, נקבל החלטות על בסיס יומיומי כדי להבין איזה נתיב רצוי, איזו מהירות תשמור אנרגיה של המכונית, איזה מידע היא תאסוף בדרך. אנו נוגעים כיום בנושאים אלה, אבל בל נשכח את אלמנט הביטחון, כחברה חשוב לנו שלקוח יחוש בטוח בתוך המרצדס שלו. עשינו לפני 60 שנה מבחני ריסוק ראשונים, אך כיום המידע הוא החשוב, אנו שומרים על המידע הזה, אנו מאבטחים אותו".

באשר לאופיים של רכבי העתיד, מסבירה אופק כי במרצדס הוחלט לנקוט בגישה הוליסטית: "דיימלר עיצבה אסטרטגיה הקרויה CASE, היא מבוססת על קישוריות, תוכן שיעבור ללקוח בתוך הרכב ובחוץ. אוטונומיה, הרכב האוטונומי לא יזדקק להגה ולא לדוושות. יש מחקרים שמוכיחים שמוניות אוטונומיות ישרתו כמות כפולה של לקוחות מרכב רגיל. מעבר לכך יש שיתופיות, החל בקאר טו גו ועד למודלים שבהם הרכב מושכר למישהו שישתמש בו לזמן קצוב, מרצדס כמובן שואלת אם איננו מוטרדים מהשיתופיות. בפירוש איננו מוטרדים כי יותר לקוחות יהנו מהמוצר. והנדבך האחרון - חשמל. רכב חשמלי הוא חלק מהעתיד. בשנת 2022 יהיו למרצדס בנץ 50 דגמים חשמליים שלא יזהמו.

"ללא דאטא אין קיום לאסטרטגיות שלנו. הוא חיוני. המהפכה האמיתית היא שדאטא משלב בין המגמות האלה והחידושים האלה, מהי אינטואיציה? היכולת להבין משהו, להתבסס על רגש יותר מעל ידע. לרכב העתיד לא יהיה רגש, אך תהיה לו יכולת עיבוד מידע. ביג דאטא מייצר חוויה בלתי אמצעית עבור הלקוח. לפני שבוע אירחנו בישראל את נשיא דיימלר, זה היה אירוע מרגש ואנו רוצים לקרב את הרכב שלנו לאינטואיציה. אנו מסתכלים על המחר", סיכמה אופק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ומה עם הורדת מחיר, הפחתת זיהום, הפחתת צריכת דלק?
דיברה הרבה ולא אמרה כלום... כמו הפלאפונים- חכמים, יפים, מצלמה משופרת, פייסבוק וואטסאפ וכולירה... אבל הסוללה נגמרת ברגע, אין קליטה טובה אז אי אפשר לדבר כמו שצריך בטח לא עם דיבורית, אם אתה לא עובד במשרד אלא בחוץ מהר מאוד מסך המגע המשוכלל שלנו מפסיק לעבוד והחיבור של המטען נהיה רופף אז הטעינה לא טובה ובקיצור דרעק. העטיפה של הקנקן יפה, רק שאין בתוכו כלום.
איפה מה שבאמת חשוב?  |  30.11.17
2.
כלומר המכוניות יהפכו למלכודות מוות...
כי כל האקר מתחיל ישתלט עליהן מרחוק ויתנקש במי שתחפוץ נפשו. שנית לא פתרתם את ענין הסוללות. אי לכך בדיוק כמו בעיית טסלה... לא תצליחו להתרומם רחוק. אחרון כל עוד חברות הרכב תומכות יותר במנוע בעירה והן מקבלות תמיכה מחברות הנפט יהיה קשה לעבור לחשמלי. אחרון כאשר מכוניות חשמליות יתפסו תאוצה זה אומר אבטלה גואה של 2/3 מאנשי תעשיית הרכב העולמי. שזה יגרום לבעיה כלכלית כלל עולמית.
זהב שחור  |  28.11.17
לכל התגובות