אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

MIND THE DATA

"בכל הנוגע לשירותי ענן אנחנו רק בתחילת המסע"

בוועידת Mind the Data דנו מנכ"ל Stratoscale אריאל מייסלוס ומנכ"ל סיסקו ישראל אורן שגיא בעתיד שירותי הענן בישראל: "התקדמות טכנולוגיית הענן לא תצריך פחות עובדים - המקצועות החדשים מתפתחים יחד עם הטכנולוגיה"

27.11.2017, 15:20 | יואב סטולר

היזם הסדרתי ומנכ"ל Stratoscale, אריאל מייסלוס, ומנכ"ל סיסקו ישראל, אורן שגיא, נפגשו היום (ב') לשיחה בוועידת Mind the Data 2017 של כלכליסט בשיתוף בנק לאומי. בפאנל שהנחתה הגר רבט, דנו הבכירים בתחום שירותי הענן בישראל על עתידו של התחום ותמונת המצב של הטכנולוגיה אליה כולם נוהרים.

קראו עוד בכלכליסט

דו"ח של חברת המחקר והייעוץ גרטנר שפורסם בתחילת השנה, צפה שתהיה צמיחת שיא של 18% בשירותי הענן ב-2017, מ-209 מיליארד דולר בשנה ל-247 מיליארד דולר. באותו דו"ח נכתב גם שעד 2019 יעברו 30% מהעסקים בצפון אמריקה ממדיניות של "ענן תחילה" להתנהלות "ענן בלבד".

אריאל מייסלוס מייסד ומנכ"ל Stratoscale, צילום: אוראל כהן אריאל מייסלוס מייסד ומנכ"ל Stratoscale | צילום: אוראל כהן אריאל מייסלוס מייסד ומנכ"ל Stratoscale, צילום: אוראל כהן

מייסלוס, שייסד את חברת Stratoscale המפתחת שירות מבוסס ענן לניהול דאטה סנטר, כחלופה לשירות הענן של אמזון, התייחס לציפיות. "ענן הוא מושג מאוד רחב. כשאנחנו מדברים עם לקוחות אנחנו רואים שיש הגירה מטורפת של חברות לתחום, במגוון רחב של כלים".

"הדחף הזה לעבור לעבודה שהיא מכוונת קידמה וממוחשבת הרבה יותר", הוסיף מייסלוס, "יוצר מקצועות ודרישות לתפקידים שמעולם לא דמיינו. מעבר שיוצר - כתוצר לוואי משמעותי - מקצועות חדשים שהומצאו רק לפני רגע, ופותח צוהר לטכנולוגיות מתקדמות".

חברת Stratoscale בראשה עומד היזם, פיתחה מערכת שמספקת לארגונים ולחברות ענן פרטי שירות מלא, שמאפשר העברת מרכזי הנתונים, האפליקציות הארגוניות, שירותי האחסון, הרשת הווירטואלית, מערכות הבקרה וניתוח הנתונים והרשאות הגישה לענן.

שגיא, המכהן כמנכ"ל סיסקו ישראל ונחשב לאחת הדמויות המשפיעות בתעשיית ההייטק המקומית, הסביר כי אם בעבר אגירת מידע הייתה עול, היום היא נכס. "במסגרת המהפכה הדיגיטלית, אנחנו רואים שהמודלים הכלכליים שמסביבנו משתניים. בין אם זה בנק, חברה, ארגון, או בנק, הטכנולוגיה תופסת מקום משמעותי מאוד בגידול ההכנסות".

בדבריו הרחיב שגיא את היריעה והשווה את המתרחש בתחום הענן לאיום הקיומי שמהווה אמזון בתחום המסחר המסורתי. "אנחנו רואים היום את הבהלה של החברות הקמעונאיות בישראל מהכניסה המתוכננת של אמזון לארץ, ולאור ההערכות שמדברות על היעלמותן של רובן המוחלט של החברות שלא ישכילו לעבור למרחב הדיגיטלי. כל אלו מדגימים עבורנו את החשיבות הקריטית של הטכנולוגיה הזאת בימינו".

אורן שגיא מנכ"ל סיסקו ישראל, צילום: אוראל כהן אורן שגיא מנכ"ל סיסקו ישראל | צילום: אוראל כהן אורן שגיא מנכ"ל סיסקו ישראל, צילום: אוראל כהן

לצד ההכנסות, מייסלוס בחר להתייחס שוב למשמעויות הכבדות שמביאה עמה אותה מהפכת ניתוח נתונים ואחסונם בענן על שוק העבודה. השפעות המגיעות בין היתר הודות לפיתוחים כמו זו של החברה של מייסלוס, שמטמיעה את שירותה גם על גבי שרתים גנריים וזולים המבוססים על מעבד אינטל ומיוצרים על ידי מגוון חברות כמו לנובו, HP או דל.

"הפיתוח של הטכנולוגיות הללו מצריך אנשים", אמר מייסלוס. "אמנם במאמץ פחות בהרבה ממה שהכרנו פעם, וביעילות גדולה הרבה יותר – אבל עדיין צריך אנשים. אם בעבר היו אלו עובדים פחות משכילים ובמשכורות נמוכות, היום צריך את אנשי המקצוע החדשים בתפקידים שהתפתחו יחד עם הטכנולוגיה".

לצד אותו שינוי שמורגש מזה כמה שנים בתחום העבודה, בחר שגיא, שהצטרף לסיסקו ב-2010 ומונה לנהל את הפעילות של החברה בישראל לפני שנתיים, להתייחס לשינוי שחל בטכנולוגית הענן עצמה והשימושים בה. "היום היישומים שונים לחלוטין ממה שהיה בתחילתה של טכנולוגיית הענן. כיום ישנו מעבר של מערכים מגוונים הרבה יותר לענן שבחלקו ציבורי, בניגוד לשוק המוסדי שהיה בהתחלה. השאלה כיום היא לא איפה להטמיע את האפליקציה, בשוק של היום אנחנו יכולים להנגיש אותה לכל הפלטפורמות השונות על גביי הרשת".

לדברי מייסלוס, "הגישה לפיה או שאתה בענן הציבורי או שאתה בפרטי היא כבר די מיושנת. כיום אנחנו יכולים לאפשר לאלמנטים משני הכיוונים של הענן להפעיל פעולות שונות בלחיצת כפתור".

בנוסף, הסביר מנכ"ל Stratoscale כי היום חלוקת שירותי הענן המתפתחים רק הולכת ומתעצמת לתתי קבוצות. תהליך שמתומרץ על ידי עוד ועוד תכונות חדשות מותאמות לתחומי פעילות ספציפים, ודרישות שמתווספות מדי יום מצד הלקוח. "לכל ענן יש מגבלות משלו, אבל מנגד אנחנו רואים התמחות של חברות הענן השונות בתחומים מסוימים – כישורים והצעות שנהיים יותר ויותר 'אקזוטיים'. כך ניתן לראות חברות שבוחרת בשירות ענן מסוים בשל תכונה ספציפית שמעניינת אותם על פני חברות גדולות אחרות".

בהתאם לאותה צמיחה משמעותית של שוק שירותי הענן והרעב שמצוי בקרב החברות והמשתמשים, מעריך מנכ"ל סיסקו ישראל כי בכל הנוגע לענן אנחנו רק בתחילת המירוץ. "התחום של ניצול המידע, בין אם הוא בענן הפרטי ובין אם הוא בענן הציבורי הוא זה שיעסיק את כולנו יותר ויותר בעתיד. התחרות שאנחנו מכירים כיום בתחום הענן היא רק תחילתו של מסע גדול בהרבה בשירותים שיש לטכנולוגיה להציע בהתבסס על הענן".

מייסלוס הצטרף להערכה הזו של שגיא וטען כי גם כאשר מדובר בחברות המרכזיות בשוק שנותנות את תשתית הענן - עוד לא ראינו הכל. "אני מאמין שהתחרות על לקוחות הענן כלל לא הסתיימה ונראה שמות חדשים מצטרפים לתחום, וחלקם אף עשויים לתפוס מקום מרכזי בעולמות הענן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות