אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצה לסיים את התואר בהצטיינות? ותר על הלפטופ וחזור למחברת צילום: Penn State

רוצה לסיים את התואר בהצטיינות? ותר על הלפטופ וחזור למחברת

מחקרים חדשים שנערכו במוסדות אקדמיים ברחבי העולם מגלים שהשימוש במחשבים ניידים פוגע ביכולת הלמידה של סטודנטים ומשפיע לרעה על הציונים. לעומת זאת, שימוש במחברת ועט כמו בימי קדם מסייע להבנת חומר חדש

27.11.2017, 22:44 | שירות כלכליסט
כל פתיחת שנת לימודים אקדמית היא יום חג עבור יצרני ומשווקי הלפטופים: עשרות מיליוני סטודנטים הכל העולם עטים על החנויות ורוכשים להם מחשב נייד. התרגלנו לחשוב שאין ברירה, שבלעדיו אי אפשר ללמוד. לפי מחקרים חדשים, עדיף לוותר על הלפטופ בשיעורים; מסתבר שהשימוש בו פחות יעיל ממחברת ועיפרון.

קראו עוד בכלכליסט

מחקר שנערך במכללת פרינסטון היוקרתית ובאוניברסיטת קליפורניה גילה שסטודנטים שהאזינו לשיעורים והרצאות וכתבו טת הסיכומים במחשב הבינו פחות טוב את החומר. לעומתם, סטודנטים שבחרו במחברת זכרו יותר מחומר הלימוד והבינו אותו היטב.  

האם סטודנטים יחזרו להשתמש בדף ועט?, צילום: StartupStockPhotos האם סטודנטים יחזרו להשתמש בדף ועט? | צילום: StartupStockPhotos האם סטודנטים יחזרו להשתמש בדף ועט?, צילום: StartupStockPhotos

החוקרים מעריכים שאחת הסיבות לכך היא קצב הזנת התוכן; מהירות ההקלדה הטיפוסית מאפשרת לכתוב כמעט כל מילה של המרצה, בעוד כתיבה ידנית מחייבת צמצום וסיכום. כך, כתבו הסטודנטים שלא השתמשו במחשב סיכומים של דברי המרצה - מה שחייב אותם להתרכז יותר, לנתח את מה שהם שומעים ולא סתם להקליד אוטומטית.

מחקר דומה שנערך באוניברסיטאות יורק ומקמאסטר גילה שסטודנטים שעובדים רק עם המחשב זוכרים פחות טוב חומר שלא הועבר בדיבור, קרי סרטים ומצגות. גם במקרה זה התעלו בעלי המחברות על בעלי הלפטופים.

האקדמיה הצבאית של ארה"ב ערכה מחקר נוסף, בו יכלו הצוערים לבחור בין לפטופים, טאבלטים ומחברות כדי לברר איזה פורמט הוא היעיל ביותר ללמידה. הצוערים שבחרו במחברת הציגו ביצועים טובים יותר ואת הציונים הגבוהים ביותר בקבוצת הבדיקה.

אז האם כדאי לוותר על הלפטופ כשנכנסים לשיעור? יכול להיות - תלוי בהרגלי הלמידה שלכם. יש סטודנטים שמסתדרים נהדר עם המחשב ושאין להם בעיות מיוחדות בהבנת החומר. אבל מי שמתקשה, יכול לנסות לחזור למחברת ולראות האם יש לכך השפעה על ההבנה והציונים. כדאי גם לקחת בחשבון שעבודה על לפטופ הופכת את שיתוף המידע לקל וזמין יותר - ולפעמים שווה לעבור על סיכומים של אחרים לפני שניגשים למבחן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות