אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת מכסות הבשר: מעדני הגורמה התחייבה למכור קילו ב-35 שקל צילום: עמית שעל

ועדת מכסות הבשר: מעדני הגורמה התחייבה למכור קילו ב-35 שקל

החברה המשווקת בשר טרי טחון לרשתות יוחננוף ומחסני השוק התחייבה למחיר הנמוך ביותר במכרז; רמי לוי התחייב למחיר 39 שקל; שופרסל התחייבה למחיר הגבוה ביותר - 49 שקל לקילו, מה שמרמז על כוונותיה לייבא לפחות חלק מהכמות באופן עצמאי

28.11.2017, 11:42 | נורית קדוש

בשר טרי טחון יימכר החל מהחודש הבא במחיר של 35 שקלים לק"ג, כך עולה מהחלטת ועדת המכסות, שפרסמה את חלוקת המכסות הפטורות ממכס ל-2018. בין הזוכים במכרז מבוסס ההתחייבות למחיר, חברת מעדני הגורמה, המספקת את הבשר לרשתות יוחננוף ומחסני השוק שהתחייבה למחיר הנמוך ביותר של 35 שקל לק"ג. רמי לוי התחייב למחיר 39 שקל. נטו המספקת לשוק העיר, אושר עד, סטופ מרקט ולשופרסל, התחייבה למחיר של 43 שקל. חברת עוף ירושלים המספקת בשר ליינות ביתן ולמגה התחיבה למחיר 46 שקל לק"ג, ושופרסל התחייבה למחיר הגבוה ביותר של 49 שקל לק"ג.

קראו עוד בכלכליסט

מהחלוקה ניתן ללמוד כי בכוונת שופרסל שרכשה עד כה את הבשר מנטו, לייבא לפחות חלק מהכמות באופן עצמאי. בשנת 2018 יחולקו הקצאות יבוא פטורות ממכס בהיקף של כ-13.5 אלף טון בשר מצונן - כ-67% מסך הצריכה השנתית של בשר טרי בשוק הקמעונאי בישראל, הנאמדת בכ-18-20 אלף טון.

לראשונה, הפעילה ועדת מכסות של משרד הכלכלה והתעשייה הליך תחרותי באופן חלוקת המכסות, המבוסס על מחיר מקסימום לצרכן, זאת על מנת לוודא כי ההטבה המגולמת ביבוא הפטור ממכס, תגולגל מהיבואנים והקמעונאים אל כיסו של הצרכן.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

בהתאם לנוהל החדש, דירגה ועדת המכסות את הבקשות ע"פ התחייבות המציע למחיר מקסימום לצרכן של ק"ג בשר טחון טרי, המהווה את נתח השוק הפופולרי ביותר בתחום הבשר הטרי. ככל שהמחיר לק"ג בשר טחון טרי שהגיש המציע היה נמוך יותר וקרוב יותר למחיר המקסימום עליו המליצה הועדה, כך הדירוג של המציע היה גבוה, וכך יכול היה לקבל חלק גדול יותר מן ההקצאה אותה ביקש.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן מסר: "אנו פועלים להעמיק את התחרות ולהביא להוזלה נוספת של מחירי הבשר הטרי לצרכנים. השיטה החדשה שהופעלה ע"י ועדת מכסות השנה, מציבה רף עליון למחיר שהקמעונאים והיבואנים יוכלו לגבות מן הצרכן הרוכש בשר טחון טרי. בפועל, אנו צופים שהמחירים של בשר טחון טרי יהיו אף נמוכים יותר מרף זה , בזכות מבצעים שמפעילות הרשתות ולאור התחרות הגוברת בשוק".

במשרד הכלכלה טוענים כי מאז הופעלו מכסות היבוא הפטורות ממכס לבשר טרי, חלו שינויים משמעותיים בשוק הבשר הטרי, בעיקר בהוזלת מחירים לצרכן בשיעור ממוצע של כ-6%, הגברת התחרות בשוק באמצעות כניסת ספקים חדשים ושחיקת מעמדם של שני הספקים המקומיים הדומיננטיים תנובה ודבאח, ששלטו בלמעלה מ-80% מן השוק עד לפני כשנתיים וחצי , וכן גידול של כ-20% בצריכת הבשר הטרי, על חשבון שחיקה משמעותית בצריכת בשר מיושן, בשר קפוא ובשר מעובד.

ועדת המכסות שומרת בידיה הקצאות נוספות של כ-2,500 טון, אשר יחולקו במחצית שנת 2018. הקצאות אלו יחולקו כאמור באמצע השנה הבאה, על בסיס שיעורי הניצול של ההקצאות שניתנו לזוכים עד לסוף חודש מאי 2018, ועל בסיס המחירים בפועל לצרכן ,של הזוכים במכרז, במהלך המחצית הראשונה של שנת 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות