אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביטקוין איבד כ-1,500 דולר מערכו בתוך שעות ספורות; שטיגליץ: "להוציא אותו מחוץ לחוק" צילום: בלומברג

הביטקוין איבד כ-1,500 דולר מערכו בתוך שעות ספורות; שטיגליץ: "להוציא אותו מחוץ לחוק"

המטבע הווירטואלי חצה את רף 11 אלף הדולרים - וחזר תוך זמן קצר לרמה של פחות מ-10,000 דולר; הכלכלן זוכה פרס הנובל: "הביטקוין לא משרת שום פונקציה חברתית מועילה; זו בועה שמספקת ריגושים"; בכיר בפדרל ריזרב: "עדיין מאוד מוקדם לדבר על השקת מטבע דיגיטלי - אבל זה משהו שהתחלנו לחשוב עליו"

29.11.2017, 22:19 | שירות כלכליסט

נמשכת רכבת ההרים של הביטקוין. המטבע הווירטואלי, שחצה בסביבות 17:00 שעון ישראל את רף 11 אלף הדולרים, נסחר כעת, לפי נתוני Coindesk, ברמה של כ-9,700 דולר - צניחה של כ-13% בתוך שעות ספורות. אתמול חצה לראשונה הביטקוין את רף 10,000 הדולרים.

קראו עוד בכלכליסט

ג'וזף שטיגליץ, הכלכלן זוכה פרס נובל, התייחס היום לביטקוין בראיון ל"בלומברג", ואמר כי "לדעתי יש להוציא אותו מחוץ לחוק. הוא לא משרת שום פונקציה חברתית מועילה". לדבריו, "זוהי בועה שתספק להרבה אנשים המון חוויות מרגשות בזמן שהיא נוסקת למעלה ואז יורדת". עם זאת הוא הוסיף כי "אני בעד מעבר מכסף מנייר לכסף דיגיטלי".

וויליאם דאדלי, נשיא הבנק הפדראלי של ניו יורק, אמר היום כי "עדיין מאוד מוקדם לדבר על מטבע דיגיטלי שישיק הפד - אבל זה משהו שהתחלנו לחשוב עליו". עם זאת לדבריו, "הייתי נוקט גישה זהירה בכל הנוגע לביטקוין. מדובר, כרגע, במשהו שהוא יותר בגדר פעילות ספקולטיבית מאשר כלי ששומר על ערך יציב".

דאדלי אינו הבכיר הראשון בפד שמתייחס לפופולאריות הגואה של הביטקוין. נשיא הפד של פילדלפיה, פטריק הרקר אמר בספטמבר כי הוא בספק אם הביטקוין יצליח אי פעם לערער את מעמדו של הדולר, בעיקר מכיוון שחסרה למטבע הווירטואלי תמיכה ממשלתית. "השטרות שבכיס שלכם, שאנחנו קוראים כסף, יש להם שווי רק כי אנחנו מאמינים בשווי הזה, כי אנחנו מאמינים שהממשלה עומדת מאחורי זה. זה הכל עניין של אמון", אמר.

השווי של הביטקוין זינק בשנה האחרונה ביותר מ-1,300%, זאת לאחר שרק לפני חודש עקף המטבע את רף ה-5,000 דולר. השווי שלו כעת גבוה פי 8 מאונקיית זהב, שנחשבת להשקעה של מקלט בטוח.

במקביל, לעליות בשווי המטבע, IG גרופ, פלטפורמת המסחר המקוון הגדולה בעולם, אמרה לעיתון פיננשל טיימס כי השעתה את המסחר בחלק מהנגזרים של הביטקוין מכיוון שהביקוש הגואה למוצרים הגדיל את הסיכון לחברה. בניגוד למטבעות המסורתיים, הביטקוין אינו מפוקח על ידי מערכת הבנקים המרכזיים. פירוש הדבר שהמשקיעים שקונים את המטבע לא זוכים להגנות צרכניות.

ג ג'וזף שטיגליץ | צילום: בלומברג ג

ביטקוין. טיפס לשווי של 9,747 דולר למטבע, צילום: בלומברג ביטקוין. טיפס לשווי של 9,747 דולר למטבע | צילום: בלומברג ביטקוין. טיפס לשווי של 9,747 דולר למטבע, צילום: בלומברג

עם זאת, יש גם שחקניות מסורתיות שמצדדות במטבע. אחת הסיבות לעליות האחרונות היא ההחלטה מחודש שעבר של CME גרופ, מפעילת הבורסות הגדולה בעולם במונחים של שווי שוק, להתחיל לסחור בחוזים עתידיים של ביטקוין החל מהחודש הבא, זאת בתגובה לביקוש הגבוה מצד חלק מהמשתמשים הגדולים ביותר שלה. לפי האנליסטים, המהלך הזה מצד פלטפורמת מסחר מסורתית עוזר להעניק למטבע הווירטואלי לגיטימיות בעיני חלק מהסוחרים. לפי הדיווחים, פועלות כיום מעל ל-120 קרנות השקעה המוקדשות למטבעות וירטואליים.

"בהתחשב בכך שמספר המשתמשים במטבע לא עומד על יותר מ-0.1% מאוכלוסיית העולם, יש עוד מקום להמשך התנופה הזו במסחר", אמר לגרדיאן חוסיין סעיד, האסטרטג הראשי של חברת המסחר המקוונת FXTM. "השאלה אם המחיר יצדיק עצמו בעתיד הנראה לעין, תלויה בשיעור האימוץ של המטבע החדש, אך בשלב זה הוא נראה חסר מעצורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
ל -16 ו-19
זהב הוא יחודי וביטקויין הוא ייחודי בעולם הווירטואלי. נסה לקחת מיליון שקל בזהב או בביטקויין (שינוע אבטחה). לא ניתן לגרד מזהב כדי לרכוש לחם וחלב או ללכת לסופר בביטקויין אתה יכול שלשם ללא צורך בעודף. השקלים מוסכמים על קבוצת אנשים שבלעדיה אין להם כל ערך גם לביטקויין יש הסכמה של אנשים (בלי טריטוריה) הוא לא מושפע ממלחמות ועימותים אזוריים. הכסף נתון לדילול כשהמדינה מדפיסה עוד. (דולר שקל יורו, ועוד -לכולם ערך אחר. הביטקוין 1 מרבים שיש אבל הוא ייחודי (יש הסכמה של קהילה שלמה שמאסה בבנקים) וגם אם הוא יוחלף באחר עדין הרעיון הוא אמצעי לשמירת ערך ללא צורך בגורם מתווך - אתה הבנק! הכסף המסורתי ממילא שורה במחשב (רק 3% מכלל הכסף מוחשי) ברגע שאזרחי ישראל יבקשו למשוך את הכסף במזומן הבנק יקרוס- ביטקויין או שיש לך או שאין לך- נקודה! הביטקויין מעולם לא יועד להחליף את כל הכסף בעולם בסה"כ יש 21 מיליון - בעולם 8 מיליארד איש. הוא נועד לתת עוד אופציה לאלו שמאמינים בו ומוכנים בינם לבין עצמם להשתמש בו. אני מבין שקשה לאנשים לקבל קונספציה שונה מזו שהם התרגלו אליה - הזמן יגיד!
יניב  |  30.11.17
לכל התגובות