אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות ההסכם עם האוצר: קק"ל תקצץ שליש מתקציבי תוכניות שכבר אושרו לביצוע צילום: עמית שעל, אלעד גרשגורן

בעקבות ההסכם עם האוצר: קק"ל תקצץ שליש מתקציבי תוכניות שכבר אושרו לביצוע

בעקבות התחייבות קק"ל להעביר 1.8 מיליארד שקל לאוצר, החליט הדירקטוריון לקצץ 300 מיליון שקל מהתוכניות המאושרות של הקרן. סגן יו"ר קק"ל טען שיש לקצץ חצי מיליארד שקל והזהיר שב־2019 לא תוכל הקרן לשלם משכורות

28.11.2017, 14:40 | שחר אילן

דירקטוריון קק"ל החליט לקצץ 300 מיליון שקל מתקציבי התוכניות המאושרות של הארגון. זאת, בעקבות הסכמת הקרן להעביר לממשלה סכום של 1.8 מיליארד שקל בשנתיים־שלוש הקרובות. מדובר בשליש מתקציב תוכניותיה. סביר שהקיצוצים יביאו לצמצום התוכנית להקים בתי קק"ל בפריפריה ובתוכנית של קק"ל לחדש את רכישות הקרקעות בפריפריה ובירושלים.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה דרשה מקק"ל להעביר לה שני מיליארד שקל בשנים 2019-2018. כאמצעי לחץ איימה המדינה לבטל את הפטור של קק"ל ממיסים. לפני שבועיים הושגו הסכמות לפיהן קק"ל תעביר למדינה 1.8 מיליארד שקל. מיליארד שקל מתוכם יועברו ב־2018 ועוד 800 מיליון יועברו בשנתיים שלאחר מכן.

בשלושת השבועות האחרונים נערך משא ומתן בין האוצר לקק"ל לניסוח הסכם חתום. הקושי העיקרי במשא ומתן הוא סביב הערובות שקק"ל דורשת לקיום כל תנאי ההסכם הקודם שנחתם איתה ב־2015. מדובר, בין היתר, במינוי שישה נציגים של קק"ל לדירקטוריון רשות מקרקעי ישראל וכן במתן אפשרות לקק"ל לקדם בעצמה פיתוח של חמש שכונות מגורים. בקק"ל אומרים שהכסף לא יועבר לפני שכל סעיפי ההסכם מ־2015 ימומשו.

מתברר שבישיבת דירקטוריון קק"ל בה אושר ההסכם לפני שבועיים הוחלט גם על קיצוץ של 300 מיליון שקל מתקציב התוכניות המאושרות של הקרן זאת מתוך תוכניות מאושרות בסך 950 מיליון שקל.

  , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן   , צילום: דוד הכהן

סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן מהליכוד, שהוא גם יו"ר ועדת הכספים של הקרן, טען בישיבה שהקיצוץ לא יספיק ויביא את קק"ל לגרעון. אלא שעמדתו לא התקבלה והוחלט על קיצוץ של 300 מיליון שקל בלבד. פלמן אמר שהוא "לא חושב שב־2019 נוכל לשלם משכורות. ההסכם מביא אותנו לשוקת שבורה. רק נס של עודף הכנסות עצום יאפשר לנו להגיע לסוף 2019 מאוזנים".

אחת התוכניות הגדולות של קק"ל היא שדרוג אתר אגמון החולה בהיקף של 160 מיליון שקל. אלא שבמקרה הזה, מכרזים כבר יצאו לדרך ולכן לא ניתן לקצץ. פיתוח מרכז השדה והיער ציפורי עלול לסבול מהקיצוצים. זהו הפרויקט הגדול ביותר של קק"ל מלבד אגמון החולה בהיקף של מאה מיליון שקל.

כמו כן, בחודשים האחרונים קיבלה קק"ל החלטה לחדש את רכישות הקרקעות בירושלים ובפריפריה, בעיקר קרקע מניבת רווחים, והקציבה לכך 250 מיליון שקל. נראה כי תוכנית זו תסבול אף היא מהקיצוצים.

פרויקט נוסף בו החלה קק"ל בתקופת כהונתו של דני עטר ועלול לסבול מהקיצוצים הוא הקמת בתי קק"ל מעין מתנ"סים של קק"ל בפריפריה.

סביר להניח שהקיצוצים ישפיעו גם על ההסכם הקיבוצי שיחתם עם העובדים. כפי שנחשף ב"כלכליסט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות