אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון: "נראה לי מוזר שמיזוג בין מזרחי טפחות לאגוד אושר. זו טעות" צילום: פוטו מרסאלו

כחלון: "נראה לי מוזר שמיזוג בין מזרחי טפחות לאגוד אושר. זו טעות"

שר האוצר התייחס בכנס שמאי המקרקעין באילת להסכם המיזוג בין הבנק השלישי בגודלו לבנק השישי. לדבריו, אין לו סמכות בעניין, אך "אם נחבר את המשכנתאות שיש לשני הבנקים נגיע ל-44% מהשוק"

28.11.2017, 14:55 | ענת דניאלי

"מיזוג בין בנק מזרחי טפחות לאגוד - זו טעות", כך אמר היום (ג'), שר האוצר, משה כחלון, בכנס השנתי של לשכת שמאי המקרקעין בישראל שנערך במלון דן באילת, זאת בהתייחסו להסכם המיזוג שנחתם היום.

קראו עוד בכלכליסט

 

לדברי שר האוצר, "הבעיה הגדולה בחוסר תחרות בבנקים היא המיזוגים והיום יש רק שני בנקים קטנים והמיזוגים אלה פוגעים בתחרות. אין לי סמכות בעניין הזה. זו אחריות המפקחת על הבנקים והממונה על ההגבלים העסקיים, אבל נראה לי מוזר שזה אושר וזו טעות. חלק גדול מהמשכנתאות נמצאות במזרחי טפחות, כך שאם נחבר את שוק המשכנתאות של אגוד ומזרחי נגיע לכדי 44% משוק המשכנתאות שנמצא בידיהם. מזרחי הוא בנק חזק ואני לא חושב שצריך בנקים כאלה גדולים".

 

"קורים פה דברים ענקיים" 

 

כחלון התייחס למחירי הדיור שטרם נבלמו, כפי שהיה רוצה. לדבריו, "אין ספק שרציתי שהבלימה והירידה של מחירי הדיור תגיע יותר מהר. מסתבר שאלו תהליכים יותר גדולים, אבל עדיין קורים פה דברים ענקיים. מחיר למשתכן בסופו של תהליך יהיה בעל השפעה דרמטית על השוק. כרגע זה באופן חלקי ורק באזורים בהם הבנייה התחילה. אבל זה יעבור ממקום למקום. במקומות בהם מסה קריטית של דירות למשתכן יש ירידת מחירים קלה שמשפיעה. אנחנו נמשיך ונפזר את זה בעוד עיר ועוד עיר".

כחלון התייחס לביטול חוק מיסוי דירה שלישית והאם צפוי הוא לעבור חקיקה מחודשת בכנסת. "כרגע החוק לא כי חזר יש בעיות קואליציוניות, החרדים ומפלגת העבודה מתנגדים ואני מאמין בחוק ומקווה שיחזור. אני מקווה שנמצא דרך איך להעביר אותו. אבל אני לא אפרק את הממשלה בשביל חוק מס דירה שלישית. אני אעשה הכל לנסות להעביר מחדש אבל לא אפרק ממשלה".

בהתייחס לחוק ההמלצות אמר כחלון "כל מי שאומר שהחוק שעבר אתמול בממשלה מדבר על נתניהו - משקר. מדובר על מצב בו חקירה מתנהלת היועמ"ש מחליט אם לתת המלצה או לא. תמיד תמכתי שלא יהיה פרסום של החקירות השיקול יכול להיות רק של היועמ"ש. גם לפני 17 שנים זה מה שהמלצנו. אמנם העיתוי הוא חמוץ. אני חושב שיש אווירה ציבורית לא טובה כרגע. ולא מרתיע אותי כל פסטיבל האנשים שלא אוהבים את ההחלטה הזו".

משה כחלון. "כל מי שאומר שהחוק שעבר אתמול בממשלה מדבר על נתניהו - משקר", צילום: פוטו מרסאלו משה כחלון. "כל מי שאומר שהחוק שעבר אתמול בממשלה מדבר על נתניהו - משקר" | צילום: פוטו מרסאלו משה כחלון. "כל מי שאומר שהחוק שעבר אתמול בממשלה מדבר על נתניהו - משקר", צילום: פוטו מרסאלו

כחלון לא פספס את ההזדמנות לדבר על תוכנית מחיר למשתכן אותה הוא מקדם במרץ: "בשנים האחרונות לא היה פרויקט בסדר גודל של מחיר למשתכן.

"כשיש מיליון איש על מטוסים - בונים קרוואנים ומעברות, כרגע זה לא המצב. לגבי הטענה כי מדובר בביקושים ׳כבושים׳ שישובו לשוק לאחר הקיפאון, צריך להבין כי האמון בתכנית הוא יוצא דופן בעוצמתו.

"יש כ-100 אלף איש שמחכים בתור, ורואים עשרות אלפים שזכו. כבר יש 17 אלף דירות בתהליכי בנייה בתוכנית, אנשים רואים מנופים".

על דירות ללא היתרים שמשתתפות בהגרלות, והחשש של הזוכים מהמתנה ארוכה עד לאכלוס הדירות, הוסיף כחלון כי "גם יזם פרטי מוכר בלי היתרי בנייה. יש עוד יתרון במחיר למשתכן, שהדירה מספר 1 והדירה מספר 100 זה אותו מחיר.

"יש פה כמה דברים שמשנים את האינטרסים – בעבר קבלן משך את הבנייה ולא הזדרז בגלל מחירי הדיור שעולים, והיום זה כבר השתנה כי המחיר סופי״.

״מי שמחכה עושה נכון, וכמו שבסדרה א׳ התחייבנו שכולם יקבלו – ואני אומר כולם יקבלו. יש שקיפות מלאה, וכל זוג צעיר שניגש להגרלה יודע מתי בדיוק תימסר הקרקע״.

עוד התייחס השר כחלון לעודפי גביית המסים: "צריך לעשות סדר. העודפים במסים הם חד פעמיים ולכן לא ניתן להוריד מסים. משנת 2015 התחלנו להוריד מסים, הורדנו את מס החברות מ-27% ל24%.

"עודפי ההכנסה של המדינה כרגע מאפשרים להחזיר חובות וזה אכן ישמש את חלק מהחוב, למרות שמצב החוב בסדר; החוב לתוצר הוא 700 מיליארד שקל אבל התוצר הוא 1.3 טריליון שקל.

״על הורדת מסים אנחנו מדברים בתקציב 2018 - 2019, שבו הכוונה להקל על האנשים שמשלמים הרבה מס. זו מעין הרחבה של תוכנית נטו משפחה.

"הכוונה היא לעסוק בזוגות צעירים, הנטל לזוג צעיר עם ילדים הוא גבוה. זו קבוצה שהוזנחה שנים, ומרגע שנכנסתי לממשלה - שמנו על הנושא הזה כסף רב. תוך שנפחית מכסים להקלת יוקר המחיה שגם מסייע לעסקים קטנים וגם לצרכנים", אמר כחלון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות