אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרניות הנפט מתקדמות לעבר קיצוץ נוסף בתפוקות הנפט - עם כוכבית צילום: בלומברג

יצרניות הנפט מתקדמות לעבר קיצוץ נוסף בתפוקות הנפט - עם כוכבית

אופ"ק ורוסיה עומדות להאריך את הסכם קיצוץ תפוקת הנפט שלהן ממרץ 2018 עד סוף השנה הבאה, אך עם אפשרות לפתוח את ההסכם מחדש ביוני - כך לפי גורמים בארגון

28.11.2017, 21:27 | שירות כלכליסט

אופ"ק ורוסיה עומדות להאריך את הסכם קיצוץ תפוקת הנפט שלהן ממרץ 2018 עד סוף השנה הבאה, אך עם אפשרות לפתוח את ההסכם מחדש ביוני, כך אמרו היום (ג') גורמים באופ"ק לאחר שמוסקווה הביעה חשש מהתחממות יתר של השוק.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה לעשות זאת הועלתה על ידי ועדה משותפת של נציגים מתוך ומחוץ לאופ"ק, כולל מרוסיה, אך זו זקוקה עוד לאישור של שרי הוועדה שיתכנסו ביום רביעי, ושל כינוס בהרכב מלא של אופ"ק ביום חמישי.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

מחירי הנפט יורדים מזה יומיים על רקע דיווחים שפורסמו עד כה לפיהם הארכת הקיצוץ תתבצע עד יוני בלבד וספקות לגבי הארכה עד סוף השנה הבאה.

לפי ההסכם הנוכחי, אופ"ק, רוסיה ותשע יצרניות נפט נוספות מקצצות את תפוקת הנפט הגולמי העולמית ב-1.8 מיליון חביות ליום וזאת עד מרץ 2018. "הפגישה ביום חמישי לא תהיה קלה. נדון בה כמו תמיד בתרחישים מגוונים", אמר שר האנרגיה של איחוד האמירויות, סוהייל בן מוחמד אל מזורי.

מנהיגת אופ"ק, סעודיה, אותתה שהיא מעוניינת שהנפט ייסחר באזור ה-60 לחבית (לעומת 58 דולר היום), בעוד היא מתכוננת להנפיק את מניות חברת הנפט הלאומית ארמקו, ונלחמת בגירעון כספי גדול. רוסיה מצידה גם כן מעוניינת במחירי נפט גבוהים, זאת לקראת הבחירות לנשיאות שיתקיימו במרץ 2018. אך פקידים במוסקווה הביעו חשש לגבי חיזוק ערכו של הרובל בשל מחירי נפט גבוהים, מה שעלול לפגוע בתחרותיות של כלכלת רוסיה.

"אופ"ק ורוסיה יבינו שתיהן שהן מאבדות נתח שוק ושעדיף להן לחזור לסביבה יותר תחרותית", כך לדברי ראש מחלקת מחקר מוצרי צריכה בסיטיבנק, אד מורס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות