אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מס דירה שלישית תקוע; כחלון מאשים את הקואליציה צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי

מס דירה שלישית תקוע; כחלון מאשים את הקואליציה

שר האוצר אמר אתמול שהחוק תקוע "בגלל בעיות קואליציוניות", אך לא עשה דבר כדי לקדמו בעצמו. כחלון: "מאמין בחוק אבל לא אפרק הממשלה בשבילו"

29.11.2017, 09:00 | עמרי מילמן וענת דניאלי

לאחר שבועות של שתיקה בנושא, התייחס אתמול שר האוצר משה כחלון בכנס לשכת השמאים לחוק מס דירה שלישית (מס ריבוי דירות), והצהיר שהוא תקוע. למרות התבטאויות קודמות של כחלון, החוק לא חזר מיד עם ביטולו על ידי בג"ץ לדיון חוזר בוועדת הכספים. הוא הסביר בדבריו אתמול ש"כרגע החוק לא חזר בגלל בעיות קואליציוניות; החרדים ומפלגת העבודה מתנגדים לחוק, אבל אני מאמין בו ומקווה שיחזור". כחלון הוסיף שהוא "מקווה שנמצא דרך איך להעביר אותו. אבל אני לא אפרק את הממשלה בשביל חוק מס דירה שלישית".

קראו עוד בכלכליסט

במשך שבועות האשימו במשרד האוצר את יו"ר ועדת הכספים משה גפני, בכך שהוא לא מקדם את הצעת החוק וטענו כי היא מונחת על שולחנו. אולם בפועל משרד האוצר עצמו נמנע מלהגיש הצעת חוק מתוקנת לוועדת הכספים כך שהוועדה כלל לא יכלה לדון בו.

שר האוצר משה כחלון , צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי שר האוצר משה כחלון | צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי שר האוצר משה כחלון , צילום: אוראל כהן, ענבל מרמרי

גם אם כחלון היה עומד בהצהרות שנתן עם ביטול החוק, ייתכן שגפני היה מעכב בעצמו את החקיקה. גפני הודיע כי ידון בהצעה רק לאחר שיתברר עתידה של הבקשה לדיון נוסף בבג"ץ. זאת לאחר שהאוצר הגיש את הבקשה אך לא תיאמו זאת מול גפני. גורמים בסביבתו של גפני ציינו כי גפני נפגע מחוסר התיאום.

למרות ההצהרות של כחלון כי ידון בכל מקרה בחוק מס דירה שלישית בוועדת הכספים וכי הבקשה לדיון נוסף היא רק עבור הסוגייה העקרונית לגבי הליך החקיקה עצמו, בפועל המסמכים שהוגשו לבית המשפט הדברים עמומים יותר.

כחלון אמנם מפנה אצבע מאשימה כלפי הקואליציה, אבל יו"ר הקואליציה דוד ביטן הכריז מעל לכל במה כי כחלון יקבל ממנו גיבוי כדי להעביר את חוק מס דירה שלישית. כעת, לאחר שכחלון הכשיר את דרכו של נתניהו לאשר את חוק ההמלצות, שמונע מהמשטרה לפרסם את המלצותיה בנוגע לחקירתו, יש לביטן אפילו פחות סיבות לא לגבות את כחלון.

נראה שכחלון מנסה בכל הכוח לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. מצד אחד, הוא נמנע מלפתוח את אותה קופת שרצים שסיבכה אותו בדיוני התקציב עם ביקורת קשה על הצעת החוק. מצד שני, ויתור פומבי על החוק הוא מעין הודאה בטעות או בכישלון ‑ במיוחד לאחר שהכריז והדגיש שוב ושוב את חשיבותה של הצעת החוק, שתסייע לזוגות צעירים. עמדתו אף מנוגדת לעמדתם של רוב הכלכלנים שביקרו את מבנה המס החדש שמתעלם מעיוותים רבים.

היזמים המקוריים של החוק הם למעשה אגף התקציבים. כחלון שיתף איתם פעולה, אבל בינתיים כל הבכירים שעסקו בהצעת החוק עזבו את האגף.

לפי הערכות, האוצר ינסה לאשר את הצעת החוק במסגרת דיוני תקציב 2019. לפי אומדנים של האוצר, בשנה הבאה ייכנס לקופת המדינה חלק מהסכום שהמיסוי על דירה שלישית אמור להכניס. אך לפי גורמים נוספים, הערכה זו אינה מבוססת דיה ‑ לאור אי הנכונות של הצדדים לקדם את הצעת החוק בשנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
שכל ישר ניצח
אזרחים עם שלוש דירות אינם משקיעים ואינם אויב העם. אני עצמאית וזאת הפנסיה שלי. משלמת מסים על השכירות ושילמתי מסי רכישה. שום דבר לא בא בקלות ולא בחינם. יש דרכים אחרות לדאוג לדירות לזוגות הצעירים גם בלי לפגוע בפנסיה שלנו. לא להפוך אותנו לאויבים!!! די לפופוליזם זול!!!
לא משקיעה  |  01.12.17
36.
תגובה ל-31
א. בגלל שזה חוק של 2.49 דירות אז בכלל נקלעו לזה אנשים שהם בכלל לא משקיעים אלא קיבלו בירושה וכך זוג מבוגר הגיע ל-2.5 דירות בלי להיות בכלל משקיעים ( ירושות ) ב. זה בכלל לא מס אלא קנס, מס אמור להיות על רווחים, יש כבר מס כזה על שכירות, פה מדובר על הלאמה של הדירות השלישיות ( זה החל מ-2.49 דירות כדי לתפוס את אלה שקיבלו ירושה ) לכן החוק מרושע ומעוות. ג. אם זה היה חוק באמת על 3 דירות ומעלה ( לא 2.49 ) אז היו תופסים יותר את המשקיעים ולא את המעמד הבינוני או בינוני-נמוך שקיבלו ירושה לעת זקנה וגם אז זה לא היה צודק, החוק מעוות בכל מקרה, אף אחד לא צריך לקבל קנס ובמיוחד לא רטרו.
ךוגי30  |  30.11.17
לכל התגובות